deniz ayakkabısı

  gece denize girmek istiyorsanız giymenizi tavsiye ettiğim yegane eşya. mayo olmasa da olur ama bu ayakkabılardan muhakkak edinin derim. yoksa üzerine bastığınız deniz ahalisi uyku sersemliğiyle sizi bir güzel sokabilir. ayağınız davul gibi şişebilir. *
  (11.03.2011 20:11)

avcılar

  17 ağustos depreminde küçükçekmece, büyükçekmece,bakırköy ve hatta yeşilköy kadar kayıp vermesine rağmen yıkılan binaların e-5 karayolu üzerinde bulunmasından ötürü avcıların ismi çok daha fazla duyulmuştur. 45 saniye süren cehennemde avcıların eski binalarının çoğu yıkılmıştır fakat en çabuk etkide avcılardan gelmiştir. şöyle ki 45 saniye bitmeden doğalgaz ve elektrikler kesilmiştir. 1999 yılından önce kendi halinde, sessiz sakin bir sahil kasabasıyken depremden sonra korkulan, bilen bilmeyen herkesin korkutulduğu, soğutulduğu bir yer haline gelmiştir. günümüzde deprem denildiğinde akıllara hala avcılar gelmektedir. fakat buradaki tehlike sahil şeridindeki **,* kadardır. eğer önyargısız bir şekilde incelerseniz, o büyük deprem denizden * geldiği halde avcıların sahilinde yıkılan bina sayısı oldukça az olduğunu görürsünüz.
  (18.10.2006 11:35)

kavun içi dondurma

  ayvalığın ıssız adalarının ıssız koylarından birinde yüzerken yaklaşan bir motor sesiyle irkilirsiniz. motor direkt üzerinize gelmektedir yaklaştıkça kırmızı buzluğunu, önünde ki kocaman algida yazısını seçersiniz. adam yaklaşıp kavun içi dondurma isteyip istemediğinizi sorar. denizin ortasındayım dur para alıyım falan derken eğer sizi tanıyorsa dondurmayı elinize tutuşturup gider ve siz ege denizinin ortasında, elinizde yarım kavun ve içinde enfes dondurmayla kalakalırsınız... bu durumda yapacağınız en mantıklı davranış suyun üzerine sırtüstü yatıp kavunu üzerinize koymak, bir yandan bulutlara bakarken diğer yandan da tuzlamamaya dikkat ettiğiniz dondurmanızı yemektir. bu motorlar gezi teknelerine de yanaşmaktadır.
  (05.10.2006 07:17)

deniz börülcesi

  egeyi özleme nedenlerinden sadece bir tanesi. balığın yanına en çok giden salata diyebilirim ama ben balıklı ya da balıksız her gün yiyebilirim * herkesin mutlaka denemesi gereken lezzet. ayvalık - cunda lokantalarında sipariş edip denize karşı yiyebileceğiniz gibi oralara sık giden bir arkadaşınızdan da sipariş edebilirsiniz * * her mevsim çıkmayan, bulunduğunda kilolarca alıp buzluklara atılası ot. isminin aksine denizden çıkmamaktadır.
  (05.10.2006 07:12)

hitit cadisi

  ortak yanlarımızın olduğunu düşündüğüm insan. şimdilik bakırköy ve scubayı keşfettim gerisini de bulurum * keyifli yazılarını daha çok okumak ümidiyle, tekrar hoşgeldin
  (05.10.2006 07:08)

manhattan pizza

  dershane zamanlarının belki de en keyifli yanı. üst katında oturup kahvaltı yapmak gerçek bir sabah ritueldir. son yıllarda kalitesinden ödün vermesi oldukça üzücü olsa da, geçmiş yılların sevimli kahvaltı mekanı olarak zihinlerde yerini almıştır.
  (05.10.2006 07:06)

tüplü dalış

  scuba diving. tüplü dalışlarda tek başınıza aşağı inmeniz yasaktır. mutlaka ve mutlaka yanınızda bir partner * ile birlikte dalmanız gerekmektedir. bazı dalışlar 7-8 kişilik gruplarla da yapılabilir fakat mutlaka grubun başında ve sonunda birer tane eğitmen bulunmalıdır. scuba da belki de en önemli kural, bulduğunuz gibi bırakmaktır. aşağıdaki her canlıya mutlaka saygı göstermeniz gerekmektedir çünkü her ne kadar suyun altı, üstünden çok daha güzel olsa da oraya sadece misafirliğe gidebiliriz bunu unutmamalıyız. çok beğenip cebinize attığınız bir deniz yıldızı, arkanızdan gelecek olan arkadaşınızın beyaz kumlar üzerinde turuncunun en güzel tonuyla parlayan canlıyı görememesi anlamına gelecektir. bu yüzden aşağı inişlerde hiçbir şey alınmaz, zarar verilmez.

  özellikle çıkışlarda vurgun yememek için belli bir hızda yukarı çıkmak gerekmektedir. bunu anlamanın en iyi yolu, kafamızı yukarı kaldırarak bize en yakın ilerleyen hava kabarcığını * geçmemektir. onun altında olduğumuz sürece büyük ihtimalle sabit hızla yukarı çıkarız.

  yukarı çıkıp regülatörü çıkardığımızda birden bire sınırsızca nefes almak hoş olsa da, suyun altına bir kez inen insan, bir daha yukarda hiçbirşeyin aynı olmayacağını bilir.
  (05.10.2006 07:04)

diyarımıza sahip çıkalım kampanyası

  şimdiye kadar görmemem hata.. ben buraya girdiğimde karmamda "bunu bilmiyordum" diye verilen bir puan görüyorsam, insanlar emeklerim için teşekkür ediyorlarsa bana, bu sadece ve sadece diyar sayesinde oluyordur. kullanıcı çok sayıda yazar var, üç beş arttırıp verebilsek gil için gerçekten çok rahatlatıcı olacaktır.. ben burdayım diyorum. iyi ve kötü günde. haydi arkadaşlar bunu hep birlikte başarabiliriz.
  (28.09.2006 18:16)

sirke

  saçları parlatan sıvı. kullandıktan sonra saçları uzun uzun yıkamak gerekmektedir.
  (22.08.2006 18:02)

titreşimli kulaklık

  titreyen kulaklık adıyla da bulunan bir kulaklık çeşidi. voiceaq markası altında piyasaya sürülmüştür. içinde bulunan küçük motor sayesinde bass seviyesine göre titreyip etkiyi arttırmaktadır.
  (22.08.2006 18:00)

fotokopi

  sınav günü okula kopyasız gelen öğrencilerin can dostu. gerçi kopya hazırlamaya bile üşenmek nasıl bir tembelliktir orası ayrı konu *
  (22.08.2006 13:36)

within temptation

  (bkz: mother earth) gibi aşmış bir parçayı yapan grup. kanımca en güzel şarkısı mother earth olmakla birlikte genel olarak sıkılmadan dinlenebilecek albümler yapıyorlar.
  (20.08.2006 02:26)

kar tatili

  özellikle türkiyede kar yağdığı zaman okulların tatil edilmesi olayıdır. çünkü kar yağdığında trafik kilitlenir, insanlar yollarda mahsur kalır ve donma olayları gözlenir. bu yüzden belediyeler spor salonlarını evsiz insanlara açarak donarak ölme hadiselerini azaltmaya çalışırlar. okullar ve bazı iş yerlerini de tatil ederek yolları rahatlatmayı ve acil durumlarda zorda kalmamayı amaçlarlar.
  (20.08.2006 02:19)

pizza

  ekmek hamuru alınarak evde 5 dakikada hazırlanabilecek pizza çeşididir. tepsinizi yağlayıp hamuru bastırarak tepsiye yayarsınız. bastırmanız pizzanın inceliği açısından önemlidir çünkü hamur mayalı olduğu için pişerken kabaracaktır. üzerine rendelediğiniz domateslerin içine domatesin mevsimine göre biraz salça eklemek suretiyle hazırladığınız domates sosunu hamurun üzerine fırçayla sürersiniz ve artık tek yapmanız gereken istediğiniz malzemeleri ve peyniri eklemektir. hamurun rengi değişip peynirler eridikten sonra pizzanız hazır hale gelir.
  biraz tecrübeyle gerçekten leziz ve tamamen ev yapımı pizzalar elde edip gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
  (03.08.2006 13:09)

çiğ börek

  elde açılan hamurla yapılabileceği gibi fırından alınacak ekmek hamuruyla da yapılabilen börek çeşididir. hamuru alıp arzuya göre biraz unlarsınız.
  hamurdan yaklaşık yumruk büyüklüğünde * * parçalar koparıp elinizle incelterek açarsınız. ortası hafif çukur oval bir şekil alır. * ortasına önceden pişirmiş olduğunuz kıyma,soğan,sivri biber, arzuya göre tuz ve karabiber eklenmiş karışımından yaklaşık bir ya da iki kaşık koyarak * hamurun kenarlarını iyice yapıştırarak kapatırsınız. kızgın yağda iki tarafıda kızarana kadar pişirir afiyetle yersiniz.

  balıkesir'in susurluk ilçesinde güzel yaparlar fakar susurluk uzak diyorsanız, evde deneyin yapımı kolay ve lezzetlidir.
  (03.08.2006 13:01)

sayfa: 1-2-3...-10

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.