toprağı bol olsun

  İlk çağ inançlarına göre, insanlar öldükleri vakit birtakım eşyalarıyla birlikte gömülürdü. tanrılarına sunmak ve öte dünyada kullanmak üzere mezarlara birlikte götürdükleri bu eşyalar genellikle kıymetli maden ve taşlardan oluşan kap kacak benzeri şeylerdi. malum böyle değerli eşyalar her zaman insanların başını döndürmüştür. nitekim bir süre sonra hırsızlar mezardaki ölüleri rahat bırakmamaya başlamıştır. bu nedenle ölü yakınları mezara ne kadar toprak yığarlarsa mezarda yatanın o denli güvende olacağına inanmışlar ve zamanla cenazeye gelen herkesin ellerinde bir kap toprak getirmeleri adet hâlini almıştır.

  bugün dilimizde yaşayan toprağı bol olmak deyimi aslında ölen kişi hakkında iyi bir dilek ifade eder. ancak türklerin islam dairesine girdikten sonra terk ettikleri höyük geleneği bu deyimin de müslüman olmayanlar hakkında kullanılmasına yol açmıştır. yakın zamanlara kadar müslüman ölüler için allah c.c. rahmet eylesin, gayrimüslimler için de toprağı bol olsun ! denilirdi. Şimdiki gazetelerin ölüm ilanlarında bu deyimin bilinçsizce müslüman ölüler hakkında da kullanıldığını görüyoruz. eğer ilanı verenler kendi ölülerini rahmet yerine toprağa layık görüyor ve buna inanıyorlarsa, bize de ''toprağı bol olsun!'' demek düşer.

  İskender pala- iki dirhem bir çekirdek'in katkılarıyla.
  (17.01.2008 22:19)

uykunun bir türlü gelmemesi

  bu durum biraz da istemekle ya da istememekle alakalıdır. insan bir şeye hırsla bağlanırsa, o şeyi hırsla arzu ederse başarısız olması olağandır. işleri kendi haline bırakacaksın, bunun çaresi budur. bu arada uykusuzluğun başka sebepleri de olabilir, * bu gibi durumlarda uzmanlardan yardım almak gerekir.
  (18.08.2007 21:45)

iş başvurusu

  genellikle '' siz telefonunuzu bırakın biz sizi sonra ararız'' şeklindeki laflarla biten ümitsiz vaka.

  bu arada üstteki tanıma benzedi ama ne yapayım yazdım artık.
  (18.08.2007 21:39)

bir kitabı ikinci kez okumak

  o kitabın çok sevildiğine delalettir, ancak ilk okuyuşla ikinci okuyuş arasında biraz zaman geçmesi gerekir, yoksa kabak tadı verebilir, bunun yerine kitabın özetini okumak daha eğlenceli olur zannımca.
  (18.08.2007 21:17)

belki

  ''kim bilir belki yarın belki yarından da yakın'' mısrasını hatırlatan bir sözcüktür.

  umudunuzu asla yitirmemeniz dileğiyle, hayatta her zaman bir belki vardır. kim bilebilir ki olmadığını?
  (18.08.2007 20:57)

gazi sozluk

  bir gazili olmama rağmen böyle bir oluşumdan yeni haberdar olduğum gazi üniversitesi sanal akademisi. bu sözlükte günde ortalama 50 ilâ 60 arası tanım girilir. zannedersem henüz yenidirler. inşaallah sıradan bir taklit sözlük olmaktan öteye geçerler. başarılar diliyorum kendilerine. merak edenlere http://www.gazisozluk.com/ adresine tıklamaları tavsiye olunur. *
  (18.08.2007 20:53)

ekşi sözlük

  vampircik sözlükte bulduğum temizliği bulamadığım sözlüktür. zira bünyesinde her çeşit pisliği, hakareti, küfürü barındırır. belirli bir yaş grubunun alltındakilerin girmesini, aslında herkesin girmesini ve oradaki küfürlü, iğrenç tanımları okumasını tavsiye etmemek lazımdır. insanın âlemini fena hâlde dağıtıyor. *
  (18.08.2007 20:25)

türkçe öğretmenliği

  2007 ösys sonuçlarına göre gazi üniversitesi türkçe öğretmenliği bölümünün taban puanı sözel 2--355,6 olmuştur. tüm üniversitelerde puanı 330 ile 355 civarında değişmektedir. *
  (18.08.2007 20:21)

cep telefonunu sessiz modda kullanmak

  titreşimi açık tuttuğu sürece telefon iletişimini aksatmayacak eylem.
  (15.08.2007 21:18)

zincirleme isim tamlaması

  aslında zincirleme isim tamlaması şeklinde bir tamlama yoktur. insanların zincirleme isim tamlaması dedikleri esasen iç içe geçmiş isim tamlamalarından ibarettir. ne yazık ki bu durumu üniversite sıralarında öğrenmiş bulunmaktayım. **

  Örnek: bahçenin kapısının/kolu : belirtili isim tamlaması

  bahçenin/kapısı: belirtili isim tamlaması
  (15.08.2007 21:15)

ahlak erozyonu

  günümüzde olduğu kadar hiçbir dönemde olmayan erozyon, sel, hatta deprem. bana arif nihat asya'nın naat'ından bir bölümü hatırlattı.

  yeryüzünde riya, inkar, hıyanet
  altın devrini yaşıyor...
  diller, sayfalar, satırlar
  ebu leheb öldü diyorlar;

  ebu leheb ölmedi ya muhammed!
  ebu cehil; kıt'alar dolaşıyor...

  neler duydu şu dünyada
  mevlidine hayran kulaklarımız;
  ne adlar ezberledi ey nebi!
  adına alışkın dudaklarımız..
  artık yolunu bilmiyor,
  artık yolunu unuttu
  ayaklarımız
  kabene siyahlar
  yakışmamıştır ya muhammed!
  bugünkü kadar!
  (07.08.2007 21:59)

tevazu

  tevazu iyidir, hoşdur amma aşırı tevazu tekebbürdendir diye bir laf vardır, bu yüzden fazlası da zarardır, azı da zarardır. her şey gibi tevazu da dengeli olmalıdır.

  bu arada ''kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan cennete giremez'' gibi bir hadis-i şerif de vardır, hatırlatırım.
  (07.08.2007 21:55)

nt

  bir çeşit mağaza, kitap, dergi, kırtasiye, elektronik gibi geniş alanlarda hizmet veriyor. ankara'da bol miktarda nt mağazalarına rastlamak mümkündür. nt isminin ilhan kaynağı ise nil yay. ve tuna yay. birleşimi.
  (03.08.2007 22:03)

first neogum

  sakızından çok güzel kutusuyla göze çarpan, içi dolgulu sakız, tavsiye ederiz.
  (03.08.2007 21:58)

göktürkler

sayfa: 1-2-3...-12

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.