son beğenilen tanımları     

genel istatistikler
toplam11
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +2
toplam -0

blood hunt

  ing. kan avı.

  masqueradein başlamasi ile camarilla konseyinin koyduğu kurallara uymayan, herhangi bir şekilde masqueradei tehlikeye atan vampirlerin avlanmasi. blood hunt amaranth olarak ta adlandirilir, bunun nedeni av şehrin prensi tarafindan resmi olarak duyurulduğunda, avlanacak olan vampire bir adet çiçek* gönderilir, vampirin bu çiçeği aldiktan sonra 7 gün vakti vardir. bu süre içinde eğer başarabilirse şehirden kaçabilir ve yaşamini sürdürmeye devam edilir.

  blood huntın amaranth olarak adlandirilmasinin nedeni ise, bu çiceğin adinin eskiden diablerie için kullanilmasidir. avlanan vampir yakalandiği takdirde cainin ilk kanunu ile yasaklanmiş olsa bile diablerie ile cezalandirilabilinir.
  (02.08.2006 04:59)

preludes and nocturnes

vampire the masquerade

  white wolfun dark ages settinginin devami, günümüze uyarlanmiş hali olarak görülebilinecek bu setting world of darknessta geçer. vampirlerin dark ages dönemindeki rahatliklarini kaybetmesi, ve kendilerini gizlemeye * başlamalari 17. yüzyil ortasinda engizisyon tarafindan yapilan doğa üstü yaratik avlari ve diğer doğa üstü varliklarin saldirilari nedeniyle olmuştur.

  vampir clanlarindan toreador, varliklarini sürdürebilmek için gizli kalmalari gerektiğini anlatir ve onunla ayni fikri paylaşan 6 vampir clani*** ***camarillayı kurar. camarilla konsey topladiktan sonra artik uyulmasi zorunlu olan, ve uymayanlarin yok edileceği kurallar oluşturur. bu kurallari saçma ve gereksiz bulan, vampirlerin insanlardan çok daha üstün olduklarini ve onlari besin ve hizmetkar olarak kullanmalari gerektiğini düşünen 2 vampir clani** sabbatı kurar. geriye kalan 4 vampir clani**** ise taraf tutmadan kalmayi seçmiştir

  masquerade in başlamasi ile camarilla tarafindan caitiff adi verilen, kurallara uymamasindan dolayi ve ya başka nedenlerden dolayi efendileri* tarafindan terk edilen artik hiçbir clan a ait olmayan vampirler ortaya çikmaya başladi. camarilla ya göre caitiffler uzak durulmasi ve hatta yok edilmesi gereken, masqureade in güvenliğini bozan kişiler olarak görülmelerinin yani sira sabbat onlara panders adını verip aralarina kabul edip desteklemiştir.

  bunlarin dişinda dark ages döneminde var olan, ama zamanla tükendikleri zannedilen vampir türlerinin bazilari da varliklarini masqureade döneminde, kendi türlerinden bile gizleyerek var olmaya devam ettiler. bu vampirlerin kesin olarak clanlari bilinmemekle beraber çoğu bazi vampir clanlarinin kanini* taşyan vampirlerdir.
  örn; salubri, daughters of cacophony, children of osiris, baali, lamia, nagaraja, sons of discord...
  (29.07.2006 13:44)

ihsan oktay anar

  ege üniversitesi felsefe bölümünde profesörlük yapmakta olan, gerek yazdiklari gerek anlattiklari ile insanlara yeni bir bakiş açisi kazandirmayi başarmiş hayran olunasi adam.
  (28.07.2006 07:45)

quenya

  grammer yapisinin fince temel alinarak geliştirildiği düşünüel j r r tolkien tarafindan bize kazandirilmiş lisan.
  (28.07.2006 07:43)

phoebus

  parlayan, parlak olan anlamina gelen latince kelime. klasik mitolojide apollon için kullanilan isimlerden biri.
  (28.07.2006 07:23)

nox

diabolus in musica

poseidon

  denizlerin ve depremlerin tanrisi olmasinin yani sira atlarin da tanrisi olarak bilinir.
  (28.07.2006 07:09)

druid

  druidler politeist olmalarinin yani sira güneş, ay, yildizlar gibi doğa objelerini de tanrilaştirip, güçleri için onlara dua eder ve onlarin kehanetlerini okumaya çalişirlardi.
  onlar için doğa ve doğadan gelen herşey * *** kutsal sayilirdi.

  druidler iki farkli yazi çeşidi kullanırlardi. bunlardan ilki ogham olarak adlandirilan, aşşagidan yukari okunan çizgi alfabesi idi. ogham alfabesinde harflerin adi bitkilerden gelmekteydi. oteki yazi türleri ise yine ogham temel alinarak, yapraklar ile yazilirdi. büyük odalara gerilmiş ipler üzerine ogham alfabesinde harfi temsil eden yapraklar asilarak yazilirdi.
  (28.07.2006 07:05)

japonca

  latin alfabesi ile yazildiği zaman romanji olarak adlandirilir ve öğrenmesi, cümle yapisi ve kelime eklerinin türkçeye benzerliği sayesinde abartildiği kadar da zor değildir.ama romanji olarak öğrendikten sonra hiragana katagana ve ya kanjiye geçmesi oldukça zordur. insanda bir nevi rune okumaya calisiyormus hissi yaratir.
  (15.07.2006 21:23)

sayfa:

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.