son beğenilen tanımları     

son kötülenen tanımları
-insomnia/#11579
genel istatistikler
toplam16
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +1
toplam -1

vampircik sözlük

  Ekşi sözlüğün artık çöplüğe dönmesiyle tekrardan bir uğrayayım bakalım ne haldeymiş dediğim mekan. Ne de olsa 8 senedir uğramıyordum :) buna rağmen şifremi tek denemede denk getirmek beni hayrete düşürdü.

  Biraz bakındım, bugün girilen entryler yok. Olabilir, normaldir dedim. İstatistiklere geçtim. Geçen haftanın en beğenilenleri de yok. Vah vah.. böyle bir yerin ölmüş olması gerçekten üzdü beni. Bye bye vampircik, bir 8 sene sonra tekrar gelirim burası hala canlanmamışsa.
  (25.05.2014 23:00)

alqua

  elfçede "kuğu" anlamına gelen kelime. alqualonde örneğinde kuğu anlamına gelen "alqua" liman anlamına gelen "londe" ile birleşip, elflerin tanrıların diyarına yelken açmadan önce uğradıkları son kuğulu limanı oluşturur.
  (27.05.2006 18:11)

crowd managament

kalabalık yönetimi

  bir acil durum anında, yolcu gemilerinde, uçaklarda, konser alanlarında ve benzeri bir çok sivilin bulunduğu yerlerde topluluğun paniğe kapılarak can ve mal kayıplarında artışa sebebiyet vermelerini engellemesi hedeflenen, çalışanlar tarafından uygulanan yönetim biçimi.

  örneğin; gemilerde bir acil durum anı sözkonusu olduğunda 'mr. skylight' isminde birisinin danışmaya gelmesi anons edilir. bu bir şifredir ve bunu duyan görevliler hemen acil durum yerlerine geçip karışıklık çıkmasını engelleyerek yolcuları tahliyeye ya da yönlendirmeye başlarlar.

  kötü kalabalık yönetimine örnek olarak ise; rusyada bir halk konseri sırasında konser alanının yanındaki bir binada yangın çıkar, ve konseri veren sanatçıdan topluluğu yatıştırması için bir şeyler söylemesi istenir. sanatçı da esprili olsun insanlar yatışsın diye "fire!!!*" diye bağırır ve insanlar panik halinde etrafa kaçışmaya başlarlar. hiç gereği yokken bir çok insan hayatını kaybeder.

  kalabalık yönetimi, ingilizce terminolojide crowd managament olarak geçer.
  (27.05.2006 17:58)

kindred

  vampirlerin vampirler için kullandığı terim. bir vampir, bir diğerine asla "o bir vampir" diye bahsetmez, "o bir kindred" denmelidir.
  (26.05.2006 00:37)

gilgalad

  hayalimdeki sozluk ortamını bizzat kurduğu ve başarılı bir şekilde yürüttüğü için sonsuz teşekkürlerimi kabul etmesini dilediğim kindred. biliyoruz kolay olmadı, ve biz de sabırlıyız, ama eminim bu önderlikle vampircik sozluk zamanı gelince yeni ve daha iyi server'lara da taşınır, kendi server'ını da kurar, asp de olur, yeter ki kalite korunsun, yeter ki azim hiç bitmesin.
  (26.05.2006 00:18)

ölüm

  ölüm herşeyi eşit yapan doğal sonuçtur. ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendisine koşanı vurmaz. ölüm korkusu ölüm acısından daha şiddetlidir. ölüm telaşının bir anlamı yoktur, her canlının neticesi ölümdür. kaçınılmaz sonuçlara peşinen üzülme ve bunu dert etme ise bilinçli ve sağlıklı bir ruhun işi değildir.
  (25.05.2006 20:44)

usturmaca

  "usturmaça". teknelerin rıhtıma ya da diğer teknelere çarpıp hasar görmesini engelleyen, ülkemizde genellikle kamyon lastiklerinden imal edilen, darbeyi emebilme özelliği olan yumuşak, genellikle lastik engellerdir.
  (25.05.2006 19:48)

küpeşte

  "küpeşte". denizcilikte teknelerde güvertenin sonlandığı noktalarda insanların denize düşmelerini engellemek için yapılmış bariyerlerin üstündeki düz zemine verilen isimdir.
  (25.05.2006 19:46)

zack de la rocha

  zack de la rocha, 12 ocak 1970 tarihinde kaliforniya'da dünya'ya geldi. lise yıllarında punk ve hardcore'a olan ilgisi ile "sex pistols", "bad religion" gibi gruplara ilgi duymasi, yanında "minor threat", "bad brains" ve "the teen idles" gibi gruplara saygıyı getirdi. ilk olarak "inside out" ismini verdiği bir müzik grubu kurup "no spiritual surrender" adında bir single yayınladı. inside out 1990'da dağıldı, ve zack kendisini hip-hop müziğe ilgi duyarken buldu. 1993'de rage against the machine'i kurup bu gruba 7 yıl süre ile liderlik yaptı. bu süre içinde aktivist tutumunu hiç kaybetmedi, eylemlere katıldı, türünün tek örneği diyebileceğimiz harika bir müzik icra etti. rage against the machine'den 2000 yılında "yaratıcı farklılıklar" nedeniyle ayrıldıktan sonra solo kariyerine adım atmaya karar verdi, ama asla eskisi kadar ses getiremedi.
  (25.05.2006 19:42)

insomnia

  sosyal bozukluğu olanların, gündüz uyuyup gece uyumayanların, az uyuyanların bir şekilde sahiplendiği, karizmatik gördüğü, ve bu yüzden kimliklerine ekledikleri hastalık türü. ama sanıldığının aksine, insomnia sadece gece uyumamaya denmez. bir gün uyuyamamaya da denmez, günde sadece bir buçuk saat uyumaya da denmez. gerçekten insomnia'sı olanlar hiçbir zaman uyumazlar, ve aynı anda her zaman uyurlar. çünkü bilinen bir gerçek vardır ki, uzun süre uyumayan bir insanın kan zehirlenmesi denen hastalıktan ölmesi büyük bir ihtimaldir. bu nedenle insomnia'sı olan hastaların aralarda sürekli saniyelik uykulara dalıp çıktıkları, bu yüzden dikkatlerinin son derece düşük olduğu, etrafta zombi gibi gezdikleri düşünülmektedir. ama ne yazık ki hastalık hastası, rahatsızlıkları ve sorunlu olmayı bir meziyetmiş gibi gören sevgili türk gencimiz (ki umarım hiçbirisi bu hastalığa yakalanmazlar) tarafından çok rağbet gören bir hastalıktır bu.
  (17.05.2006 14:32)

geçmiş

  geçmiş aslında asla tam olarak geçmez. hatta denebilir ki, sizi gideceğiniz yere ulaştıran yolda git gide büyüyen bir engel gibidir geçmiş. her geçen saniye birikir, her olumsuz anıda sağlamlaşır. geleceğe umutla bakmak ve sağlam yürüyebilmek için önce onu aşmanız gerekir, çünkü özlü sözün de söylediği gibi, "geriye doğru bakarak yürüyenler asla istedikleri noktaya ulaşamazlar".
  (16.05.2006 16:21)

margaret weis

  tracy hickman ile dragonlance (ejderha mızrağı) ve death gate cycle (ölüm kapısı serisi) gibi fantastik kurgu tarihinde önemli yerlere sahip romanlara imza atmış tam bir üstad. kendisi aynı zamanda missouri üniversitesi, yaratıcı yazarlık bölümünü tamamladığından yaptığı işin bilincindedir de denebilir.
  (16.05.2006 15:39)

thrash metal

  ismini çöp anlamına gelen "trash" kelimesinden değil, birleştirmek, karıştırmak, harmanlamak anlamına gelen "thrash" kelimesinden aldığı da savunulan, zamanının en karizmatik müzik türü. sonradan çoluk çocuğa yem olmuş, daha sonra da unutulmuştur. şimdi ise sadece müdavimleri dinler, zaten bu müziği yapanların da istediği başka bir şey yoktur.
  (26.04.2006 16:24)

green day

  1990 yılında kurulmuş, bu tanım'ın girildiği tarih itibari ile 8 albume imza atmış, (sırası ile: 1,039 smoothed out slappy hours (1990), kerplunk! (1991), dookie (1994), insomniac (1994), nimrod (1997), warning (2000), shenanigans (2002), american idiot (2004), ve ayrıca bir adet de international super hits) vokal ve gitarda billie joe, basta mike dirnt, bateride tre cool ile gerçekten dinlemeye değer bir newschool punk icra eden sevimli grup.

  ismi 1990'larda hep the offspring ile beraber anılmıştı, ve o sıralar sürekli the offspring'in gölgesinde kaldılar. ama sonradan the offspring'in davayı satması ve hayran kitlesi tarafından terk edilmesi üzerine parladılar ve her ne kadar mtv grubu oldu, punk ruhunu kaybetti dense de içerdiği mesaj ile kitlesini kaybetmeden zirveye yükseldiler.
  (26.04.2006 16:16)

sayfa: 1-2

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.