yalan

  >>

 1. kurban ın bir şarkısı.
  sözlerini de yazayım tam olsun:

  bana hiçbir şey söyleme
  ateş kül oldu içimde
  büyüttüğüm sen zamanla
  yok olup bittin benimle

  türkü yakıp düştün mü yoluma
  adımı andın mı sabah olunca
  ne kaldı senden sonra elimde
  alışırım elbet yokluğuna

  yalan dostum aşk diye birşey yok
  aşk dediğin üç günlük eğlence
  bilemedin beş gün sürsün
  kapılıpta sürünen çok
  (pisiperi 14.04.2006 22:25)
 2. ayrıca feridun düzağaç'ın mükemmel şarkılarından bir tanesidir. birçok zaman kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz bu parça ile.

  ne kaybetmeler buldum ben
  bir elim bile kayıp gitti ötekinden
  her şehre bir çakıl taşı fırlattım
  aslında hiç olmayan denizimden

  bir film şeridi gibi geçiyorum şimdi
  olmayanlarımın içinden,
  çok isteyince oluyordu hani,
  söyle ner'desin,
  hiç gelmeyen?

  bu şarkılar
  hepsi yalan
  seni benden neden alıyor zaman?
  kapım çalmaz, gelen olmaz
  yoksun diye iştahsız;sabah olmaz zaman

  ama..
  bıktım..
  karanlıktan...
  (pinkfloydhasselbaink 15.04.2006 19:41)
 3. kabul edilen gerçeğe götürmeyen , y ' si tanımsız olan fonksiyon .
  (manipulasyon38 15.04.2006 22:42)
 4. manga isimli türk rock grubunun parçalarından biridir. çok anlamlı olan sözleri ile aşkın, terkedilişin ve elde kalanların neler olduğunu biraz düşündürür insana.
  şarkının sözleri:

  elimde saç tokan
  güneş misali mis kokan
  bıraktığın tek parçan
  bir de kocaman bir yalan
  affedilmek istemedin
  nefretimi bekledin
  seni senden başka
  kimse, kimse, kimse affedemez
  bazı şeyler için
  iyi olmak yetmiyormuş
  sevilmek için, aşk için
  iyi olmak yetmiyormuş
  aşk biraz palavradır
  biraz da aşna, aşna fişna
  biraz da yalandandır
  sevmek birisini ömür boyu
  platonik olma, değmez ona, yazık sana
  aslında hepsi yalan, yalan dolan, herşey yalan
  aşk sevmek değil yalan, yalan dolan her şey, yalan, yalan dolan
  (soulburn 20.04.2006 03:53)
 5. gerçekle alakası olmayan, yanıltıcı kelime ve cümlelerin tamamıdır. yalan söylenilen kişinin güvenini hiçe sayma durumudur. çok basit türleri olduğu gibi; kurulu, düzenli, kişinin bir zaman sonra kendisinin bile inandığı türleri vardır. aşırı yalan söyleyen insanlarda, yalan söylemek zamanla hastalık haline gelen kesinlikle kaçınılması gereken bir davranış türüdür.
  (angelus 24.04.2006 01:34)
 6. hayatta dayanılamayacak en iğrençce ve haince eylem. bazen insanlar bu yalana kendilerini öylesine kaptırırlar ki dönmek istemezler gerçeğe; çünkü bu yalan onları toz pembe bulutlara çıkarmıştır, hayallere. öylesine yüksekteyken neden inmek istesin ki insan aşağıya aslında? kendisi inmesse düşer işte, düşürülür bazen de. o düşüş de çok daha fazla acı verir insana, yaşanmaması gereken acı bir deneyimdir. kişi inanır bütün o şeylere sanki gerçekmiş gibi, aslında bazen hisseder içinde hepsinin birer yalan olduğunu; ama devam eder o yalana-orda mutludur, en azından gerçek hayatta olamayacağı kadar. uzun sürmez bu mutluluk da diğerleri gibi ve kişi düşürülür o bulutlardan yeryüzüne, kendine gelemez kişi belki günlerce belki aylarca; gerçeğin acı ve soğuk tokatı vurmuştur artık suratına-hepsinin birer yalandan ibaret olduğunu anlaması da bu acıyı katlandırır. özdemir asaf'ın da dediği gibi
  "beni öyle bir yalana inandırdın ki,
  ömrümce sürsün istiyorum doğruluğu".
  (allius 03.06.2006 22:06)
 7. yalan; zaman zaman sığınmak zorunda kaldığımız, çoğunlukla aleyhimize işleyeceğini bildiğimiz halde kullandığımız ve göz göre göre günah işlememize sebep olan unsurdur. birinin bize yalan söylediğini öğrendiğimiz anda çok kızsak da başka birine yalan söylemeyi de hiç esirgemeyiz. sanırım ne kadar kötü bir durum olsa da yalan söylemek yaratılışın bir gereği ... ünlü romancı peyami safa,'dokuzuncu hariciye koğuşu'adlı eserinde yalan için şöyle der: ' yalana her şey isyan etmelidir. eşya bile ... damlardan kiremitler uçmalıdır, ağaçlar köklerinden sökülüp havada bir saniye içinde toz duman olmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır...
  (everest 09.06.2006 22:27)
 8. her grubun, her sanatçının mutlaka, istisnasız bir tane olan, en azından isminde bu kelimenin geçtiği şarkısı********. demek ki çok yalan söyleyen, bundan da bir o kadar acı çekip hislenen, ve bunun üzerine şarkı bile yazan bir milletiz. hoş değil.
  (sen sor ben soyleyeyim 14.07.2006 14:27)
 9. hiçbir zaman kazançsağlamadığı halde her sıkışmada başvurulan eylem.
  (yazar 14.07.2006 17:18)
 10. maruz kalındıktan sonra yalanzede tarafından farkedildiğinde yaşama sevincini, insanlara olan güvenini, arkadaş ve dost olma olgusunu kaybettiren kandırma, aldatma, aldattığını ve iyi bir şey yaptığını sanıp küçük düşme durumunda söylenmiş olan sözdür.

  lanetlenesi sözlerdir. müebbet hapis cezasına kadar yolu olmalıdır.
  (bloodysnow 09.08.2006 12:13)
 11. doğru olmayan, belki de bu yüzden gayr-i ahlâkî sözlere denir ama yalanın insanoğlunun hayatında doldurduğu çok büyük boşluklar vardır. "Yalan hayatı güzelleştir" demiştir Tanpınar bir yerlerde. Elbette, şahsî çıkarlar için bir başkasını aptal yerine koyan sözler hiçbir şekilde hayatı güzelleştirmez. bahis konusu olan yalan burada “gerçek olmayan” şeydir. yalanın bu mânâsıdır. bu açıdan bakıldığında bütün edebiyat, hatta sanat bir yalanlar manzumesidir. eco da “okur, kendisine anlatılanın hayal ürünü bir öykü olduğunu bilmelidir, ancak bu, yazarın yalan söylediğini düşünmesini gerektirmez.yazar, gerçek bir beyanda bulunuyormuş gibi yapar. biz de kurmaca anlaşmasını kabul eder ve onun anlattıkları gerçekten olmuş gibi davranırız."” demektedir. buna göre edebiyatta karşılıklı bir yalanlaşma hadisesi söz konusudur. yazar yalanını söyler, okuyucu da yalancıktan inanır. ama iki –’nin çarpımından +’nın çıkması gibi bu iki yalandan öyle gerçekler doğar ki, bildiğimiz gerçeklerden çok daha gerçek, ayrıca güzel şeyler elde ederiz. nitekim huzur’un mümtaz’ı ile nuran’ı kadar gerçek olan pek az kişi vardır.

  sonra bizim divan şiirimiz, kitab-ı kerim’in şuara suresi’ne atıfta bulunarak “aldanma kim şair sözü yalandır” diyerek, sözünün sihrine sihir katar. fuzulî gibi sözüne inanılmamasını ister, ruhî gibi gerçekleri söyleyenler susturuldukları için “bâtıl söze şitâb eyler”.

  bir parantez: Ä°nsanoğlunun biraz aldanmaya ihtiyacı vardır. yani bazı gerçekleri öğrenmek yerine o gerçeklerle hiç yüz yüze gelmeme taraftarıdır. çünkü bilmek ve duymak çok zaman ıztırap vericidir. Ä°şte bunun içindir ki fikret “ebedî bir şifadır aldanmak” demiştir.

  fakat aldanmayalım. hayatın yalana, hafifletici bir ifade ile söylersek “gerçek olmayana” bakan tarafı geçicidir. Ä°nsanoğlunun hakikate ve hakkaniyete, tam ve şüphesiz doğruya olan iştiyakı her şeyin üstündedir. bu böyledir.
  (aselban 29.09.2006 13:29)
 12. insanların genelde nefret ederim dediği halde söylediği gerçek olmayan düzmece olaylar bütünüdür... bu konuda candan erçetininde dediği gibi ''dünyada ölümden başkası yalan''
  (eros 87 29.09.2006 13:45)
 13. herşeyin başlangıcı olan
  (nedenkine 30.09.2006 07:01)
 14. söyledikten sonra peşini asla bırakmayan, insanı zor duruma düşüren eylem.
  (exi 30.09.2006 09:46)
 15. hayatta, çarkların dönüşüne yardımcı önemli etmenlerden. bir anlamda çarkları yağlıyor kimi zaman, işlerin daha kolay gitmesini sağlıyor ya da en azından istenilen hali budur. ne de olsa her şey istenildiği gibi gitmiyor bazen. anlaşıldığında en çok tepki çeken eylem.
  (letsgotobed 30.09.2006 12:12)
 16. yalan kuyuya benzer, ağıza yakın olan yerde bulunan beyazlık kuyu içine doğru ilerledikçe kaybolur, kuyunun dibi ise zifiri karanlıktır. kuyuya bir kez düştüyseniz dibini görmeniz kaçınılmaz olduğundan en iyisi hiç düşmemektir.
  (sebepsiz yalnizliklar 30.09.2006 13:16)
 17. zamanın da çok söyleyip de pişman olduğum hatalar zincirine verilen ad. insana pişmanlık getirdiği gibi mum söndüren cinsi insanı derinden yaralar.
  (shroud of false 30.09.2006 13:23)
 18. dünya. haram.

  dünya yalan değil mi?
  yalan haram değil mi?
  (simas 30.09.2006 20:54)
 19. türlü türlü yalan vardır, en kötüsü kuyruklu yalandır.
  (hepbanahepben 09.10.2006 15:55)
 20. athena' nın son albümünde yer alan romantik ağırdan çalan bir şarkısıdır.
  ansızın tarifsiz gelir ya
  ozamanlar sormaya cüretin kalmaz
  feri soluk, niyeti kayıp, dardayım
  aşk nefrete yakınsın
  kin kırdı her okşamak istediğimde seni
  elimi gözlerimi gömdüm tebessüme
  yalnız kendine inkarın
  sedece senden kaçarsın
  halin ele verir anlamazsın

  yalan söyleme bana
  gözlerin anlatıyor herşeyi
  yalan söyleme bana
  yalan söyleme bana
  gözlerin anlatıyor herşeyi
  zaten yoktur nedeni

  uzak düşmüşüm kendimden, aklım fikrimden
  çaresiz sürükleniyorum
  bilerek peşinden
  yalnız kendine inkarın
  sadece senden kaçarsın
  halin ele verir anlamazsın....
  (saturniapyrii 20.11.2006 14:46)
 21. sapkın ruhların son kalesi.. bencil ruhların tek korunağı..yalnız ruhların kendilerine söyledikleri ve kendilerine ait olan tek zenginlikleri.. yalancı ruhların hiç bir şeyleri..aşkın tek tapınağı..
  (zapataist 20.11.2006 14:53)
 22. çok kişilikli insanların baş vurduğu yöntemdir.

  (bkz: yalancı)
  (bkz: yalan söylemek)
  (bkz: yalancının mumu yatsıya kadar yanar)
  (donpierre 20.11.2006 21:12)
 23. islâm dininde söylenmesi haram olan bir eylem.
  (iktisat 20.11.2006 23:40)
 24. söylenmesi en tatlı şeydir. günah gibi çekicidir. hele ortada hiç bir neden yokken sırf zevk almak adına söylenenleri yok mudur, hani şu eften püften, basit olanları, yalanlar içinde en çekicisi, hayal gücü emekçisi, fırlamalık içgüdüsü, serserilik çoşkusu işte onlardır.

  - aa elmayı nerden aldın furkancan, yolun karşısındaki bizim manavdan mı?
  + hayır canım. çok sapa kaldı orası bana. elimde poşetler yürüyemedim. sizin manavdan aldım.

  diğer yalanlar da keyiflidir ama böyle sebepsiz yalanların tadından yemez. yalan söyleme mecburiyeti olmadan, parmak çıtlak gibi, öylesine döküleverir ellerden ağızlardan. uzattıkça uzatası gelir insanın. ne doğrular gibi sıkıcı ne de onları dillendiren doğrucular gibi renksizdir. ayrıca iyi ve çok yalan söyleyen insanlar kendine karşı çok dürüsttür.

  yalancının mumunun yatsıya kadar yanmasının da bi önemi yoktur, zira mum çoktur.
  (gamzeler irkilir dilimde 20.12.2006 15:27)
 25. harika bir hayal gücünün sonucu olabileceği gibi hasta bir ruhun da üretimi olabilir.. böylesi gelişkinse hayal gücü, yararlı bir iş için kullanılması sanırım daha iyidir*
  (berci kristin 20.12.2006 16:03)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.