vize

 1. üniversite gençliğinin büyük sorunlarındandır. hele okuduğu okulda 2 adet vize uygulaması var ise sormayın o gencin dertlerini. hatta abartıp 3 vize yapan hocalar da vardır ama onlar doğal seleksiyona uğrar ve zaman içerisinde elenirler. genelde toplamı yüzde 40 ile yüzde 50 arasında notlara etkir. çalışılmalı ve güzel notlar alınmalıdır dersi geçmek için.
  (tulkas 09.06.2006 09:23)
 2. kırklareli' ne bağlı bir ilçedir. marmara bölgesinin trakya kesimini neredeyse ikiye ayıran ve bölgedeki yegane yükselti olan yıldız dağları bu ilçeyi de ikiye ayırmaktadır. kırklareli' nin istanbul' a en yakın ilçedir ve sahili, havası, doğası apayrı güzel olan kıyıköy bu belediyeye bağlıdır.
  (soulburn 09.06.2006 10:24)
 3. iki ülke arasındaki mütakabatlar sonucunda, bu ülkelerden birinin vatandaşlarının diğer ülkeye giriş çıkışını sınırlandıran, belli koşullara bağlayan ve bu sayede kaçakçılığı ve ilticayı önleme, işi olmayanı caydırma vb. görevleri yerine getiren evrak hatta sadece pasaporta işlenen "giriş izni" etiketidir. genellikle belirli bir süre diğer ülkede kalınmasına izin veren vize, süre dolumu durumunda kişinin sınır dışı edilmesi ile sonuçlanabilir, tabi geçerli olacak bir mazeretiniz yoksa**. türkiye için çoğu ülke vize uygulamaktadır ki bu konuda detaylı bilgiye http://www.gezinet.net/turlar/vize/vize_bilgi.asp adresinden ulaşabilirsiniz.
  (soulburn 09.06.2006 10:31)
 4. alması bazı ülkeler için ömür törpüsü olan uygulama. bildiğin işkence*.
  (breegadoon 01.08.2008 05:08)
 5. üniversitelerdeki yarıyıl içinde yapılan sınavlardır. neden vize denmiştir anlamam.

  vize ülkelerarası seyahat için alınan izindir. şimdi ben vize ile bir yerden bir yere geçmeye izin alıyorsam başka birşeye gerek yoktur. yav bu iş böyle iken sen neden okulda vizeden sonra final diye bişey koyuyon. ben vizeden geçtikten sonra doğrudan dersi geçmeliyim. yada vizeye başka bir isim konup onu, vizeyi final sınavı olarak düzenlemek gerekir.

  *
  (karatekeli 01.08.2008 09:57)
 6. (bkz: schengen vizesi)
  (megaron 01.08.2008 10:09)
 7. sabır ve tahammül ölçeği, atlattığınızda nirvanaya ulaşıyorsunuz ki o bile yetmiyor ülkeye giriş yapmaya esasen.
  (breegadoon 13.08.2008 16:31)
 8. üniversite gencini afallatan, her dönem en az bir ayını heba ettiren ara sınavdır.
  (siyah lale 13.12.2008 16:51)
 9. bazı bir takım birkaç bir çok üniversitede ne kadar sürer bilemiyore lakin bir üniversitenin ismini vermek istemediğim fakültesinde tam tamına 6 hafta süren işkencenin bütününe vize denir.

  siz; 'haftalara dağılıyore ne güzel işte, aklından zoru mu var nedir' formatında düşüncelere kapılmadan en saf hislerimle söylemek isterim ki, her haftaya takriben 2 3 adet düşmekte velhasıl yanında her hafta ne kadar laboratuar varsa hepsinin lanet olasıca quizleri ve sözlü sınavları da eşantiyon olarak verilmektedir.

  eğer kış dönemiyse hemen ardından sadece haftasonunu kapsayan 2 günlük bir final tatili gelir ki aslında cuma günü de dahildir pek sevgili yönetmeliğimize göre...
  eğer bahar vakti ise, gelince bahar ayları gevşer gönül yayları modunda terelelli iken siz, şenlik hayalleri ile yanıp tutuşurken ve ne giyeceğinizden tutun da süreceğiniz rujun rengini başka bir rujla modifiye ederek belirleme çabasındayken, 4 günlük şenliğin 3. gününe vize denk gelmektedir.

  vizeden çıkıp tasmasından kurtulmuş fino gibi otlarda bayırlarda umarsızca sekerken siz, şebnem-hayko ikilisi bir önceki günde kalmıştır, siz hüseyin turan ile türkü çığırmaya razı olursunuz.

  ve şenlik zamanı da dersler devam eder, laboratuarlara ajanstan çıkmış gibi gelinir, kimyasal ortamdaki parfüm karışımı okulu havaya uçurabilecek derişimde olmakta, aynalar çatırdamaya pek bir meraklı iken, sadece bir çakmağa bakar hayatınız...

  ve o tadı damağa kadar inemeyip direk diş kovuğunda kalan şenliklerin ardından da telafi quizleri ve varsa 2. vizeler yapılır.
  o haftadan sonra da eğer yönetmelik izin verirse final tatiliniz belki olabilir...

  belki...
  sizin proceleriniz vardır. ama düşünmeye vaktiniz yoktur. düşünseniz, gidip anlatınca hele önce bi derslerini ver, proce kar kalsın denir.
  dersleri verince de kpss uds ales kpds tus dfkjdpk wıfjepıgjıfjg ergkerojgjtoıpjbhbjı gibi sınavlar bulunur önünüzde.
  sınavı verirsinz, cv doldurma gelir sırada. sonra dağıtılır. sonra iş beklenir. işte o beklentinin gerçekleştiği vakitte belki amansız hastalıklaraçare bulabilirsiniz. bilemiyorum. hayırlısı...

  kısaca size alenen, hermafrodit ol fotosentez yap geriye kalan tüm zamanını beynini kıvrımının son hücresine kadar tıka basa doldur denir.

  siz de eşşek gibi söz dinlersiniz. amaç mezun olmak değil midir ki zaten?

  insan dert aramaya görsün, vizeden çıktık nirelere geldik...

  * * *

  (felisia 25.04.2009 17:00 ~ 25.04.2009 17:13)
 10. ulan şöyle bir bakıyorum da ne biçim de derslerden vize oluyorum. üzülüyorum sonra bir mühendislik, bir fen edebiyat, bir bir bir baba bölüm okuyanlara... sonra kendime üzülüyorum tabi. * * * * * * *
  (betusens 11.12.2009 15:16 ~ 11.12.2009 15:17)
 11. bitince insanı boşlukta bırakan bir olgu. yani bir aydır dur durak bilmeden vize olunca insan şaşırıyor falan. gerçi final tatilim de yok tatile başka şeyler sıkıştırdılar ama, yarın sınav yok yahu!

  o değil de niye finallerim haziran sonunda bitiyor....böhü....
  (queen tinorfithiel 27.05.2010 21:11)
 12. giriş yaparken ihtiyacımız olmayan ülkelerden birkaçı,

  belize
  bosna hersek
  filipinler
  gambiya
  güney kore
  uruguay
  tunus
  seyşeller
  arjantin
  bahamalar
  arnavutluk
  bolivya
  ekvador
  kazakistan
  jamaika
  hırvatistan
  kolombiya
  kenya
  (joyce 16.02.2011 15:41)
 13. japonya' da vize istemeyen ülkeler arasındadır. *
  (spinninaround 16.02.2011 16:59)
 14. G. Kore, Japonya ve Bosna Hersek aralarında olduğu sürece gerisi umrumda olmayan liste. Ayrıca Türki cumhuriyetlerin de hiçbiri vize istemez. (Yalnız kıçıkırık Bulgaristan falan vize istiyor ya, hayret bişi' valla... Yunanistan da öyle; yeşil pasaporta bile vize istedi şerefsizler. Ama şimdi ekonomileri can çekişirken adalara vizesiz geçebilme özgürlüğüne kavuştuk, darısı ülkenin gerisine inşallah...)
  (itaatsiz 16.02.2011 18:08)
 15. (bkz: ara sınav)
  (diyojenist 28.07.2012 01:31)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.