the usual suspects

 1. hayatımda izlediğim -abartısız söylüyorum- en şahane filmdir kendisi.
  verbal kint* ile dave kujan*'nin karşılıklı diyalogları harikadır.

  filmi tekrar tekrar seyredip ince ayrıntıları yakalamak, çok büyük keyif vermektedir.

  çok büyük film çok...
  (gogoz 27.03.2006 01:22)
 2. görece küçük bütçesine rağmen, çekildiği yıl itibarı ile büyük gişe hasılatı yapan, daha sonra da neredeyse bir kült film mertebesine erişen bu değişik ve tekrar tekrar izlenesi filmin yönetmeni bryan singer'dir. sonunu bilerek filmdeki ayrıntıların anlam kazanması tekrar izlendiğinde ayrı bir tat vermektedir.
  (agopist 03.09.2006 12:28)
 3. amatör filmler açısından çok kötü bir filmdir, zira efekt ve diğer yapısal zorluğu olmadan bazı şeyleri başaran bu film ziyadesi ile kopyalanmıştır. taklitleri yapılmıştır ve bu amatör olarak çekilen filmlerin orjinalliğini de almış götürmüştür.

  pek çok kişi numara yapar ve sonunda numara yaptığı orataya çıkar, istediğini de elde etmiştir... işte amatör filmlerin bittiği an.
  (ugandareisicumburu 03.09.2006 13:25)
 4. özellikle filmin sonunda, sakat olan verbal'ın attığı her adımda yürüyüşünün düzeldiği sahne çok güzeldir.
  (deus ex machina 03.09.2006 16:12)
 5. bryan singer tarafından yönetilmiş, 1995 tarihli film. yalnız bu rolüyle en iyi yardımcı oyuncu oscar'ını alan kevin spacey'nin değil, gabriel byrne, benicio del toro, chazz palminteri, stephen baldwin, kevin pollak gibi oyuncularının da performansıyla gözdolduran film, ajan kujan (palminteri)'a, los angeles'ta bir gemide olan olaylarda kendisi ve bir grup arkadaşının rolü hakkında bilgi veren verbal kint (spacey)'in karakterinin gözünden anlatılır. film cevaplanmamış pek çok soru ile biter, özellikle filmin ana eksenini oluşturan keyser soze karakterinin kimliği konusu karanlıkta kalır. son dönemin en etkileyici ve kafa karıştırıcı filmlerinden olan film ilk gösterime girdiğinde fazla ilgi çekmemişse de zamanla - hak ederek - bir kült film seviyesine ulaşmıştır.
  (samjaza 03.09.2006 23:53)
 6. genel anlamda bir paranoyayı temsil eder. veya suçlu yoksa suçlu bulun mantığı da diyebiliriz. suçluların acınacak insanlar durumunda olması, acıyanların farkında olmadan aldatıldığı, senaryonun parçalarını masumların kendi elleriyle panoya asıp, suçluların oluşturduğu oyunu oynayarak bunun farkında olmaması ve en kötüsü de tüm olayları bu filmi ikinci kez izler gibi dışarıdan izleyenlerin olacakları bilmesine rağmen bilmiyormuş gibi yapmaları.

  (munzevi 04.09.2006 00:01)
 7. filmi izlemeden arkadaşlar sonunu söylediğinden midir nedir hiç şaşırmadığım ve son derece sıradan bulduğum, beş para etmez bir film. kevin spacey de berbat oynamış afedersiniz. kınıyorum tüm film ekibini.
  (godfather 04.09.2006 00:10)
 8. imdb dahil tüm sinema sitelerinde ilk 10 yapım içinde yer alan , sinema tarihinin dumur eden finallerinden birisine sahip , kurgu harikası film . kurgusu, filmin işlenişi, kevin spacey'nin performansı, filmi tadından yenmez hale getiren unsurlar. bir kez izlemenin yetmeyeceği yada kesmeyeceği, dünyanın hangi sinema sitesine bakarsanız bakın her daim en üst sıralarda dolaşan, film yapılalı 10 yılı aşkın bir zaman olmasına rağmen hep taze kalan ve hala çapraz kurgulu senaryolarda alanında pek rakibi bulunmayan eser . filmden sonra damakta kalan tad dışında kevin spacey hayranlığı olmayanlar da bağımlılık yapabilir diye düşünüyorum. sinema tarihinin en esrarengiz türk asıllı karakteri soze , kobayashi ve niceleri .

  ''keaton doesn't believe the god , but he has fear of it.
  ı believe in the god , but my only fear is kaiser soze"
  (mata 27.11.2006 02:40)
 9. "şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık, tüm dünyayı yaşamadığına inandırmakmış". repliğiyle hala hafızalarda olan film.
  (kandan adam 24.05.2007 16:05)
 10. en başta söyleyeyim, başlıktaki bazı arkadaşlar filmin anlamını yok edecek derecede açık ve uyarısız spoiler vermişler. bu başlığı okuduktan sonra filmi izlemenize gerek bile yok.

  filmin açılış sahnesi çok önemlidir. iyice bakıp neler olduğunu hafızada tutmak gerekir. sadece o halat bile sizi dumura uğratacak. unutmayın. ayrıca kurgu denen şeyin sinemada ne derece önemli olduğunu anlatmak için yapılmış bir film gibi. izlemeyenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film. keiser soze için bile bir kere izlenmesi lazım. bu kadar söylüyorum.

  izleyin, izletin.
  (iknowthepiecesfit 12.02.2008 18:29)
 11. aslında sonunun "spoil" edilmemesi* gerektiği iddiası mevcut olan, lakin her izleyişimde* sonunda şaşırdığım, espirisi bir türlü bozulmayan güzel film.
  (sakiz agaci 31.07.2008 04:17)
 12. kevin spacey'e aşık olmama nedendir...kurgusu nedeniyle asıl aşkım senaristedir, bi çeşit ''Cyrano de Bergerac'' hali...
  (bluevelvet 31.07.2008 11:30)
 13. "çok zor bişey değil ki;

  yazacağın şey filmi seyretmemiş insanlar için film ile ilgili süprizleri barındırıyorsa; yazına spoiler tag koycaksın. bu kadar basit ! "

  evet ne yazık ki ben filmi seyrederken aklımdan bunlar geçiyordu.

  sağolun arkadaşlar!
  (maca papazi 31.07.2008 16:44)
 14. valla sırf benicio del toro için izledim ki gerektiği kadar yaralanmamışlar adamdan. * gabriel byrne da fena degil. sürekleyici güzel senaryo.
  ha birde karşımıza pete postlethwaite gibi bir isim çıkıyor ki yemişim kevin spacey i.
  pete abim her filminde rolünü öyle oynar ki kötü adam olduğunda harbiden bogazlayasınız gelir.
  (bkz: sharpe's company)
  (merlin 20.02.2009 23:30 ~ 20.02.2009 23:37)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.