the matrix

 1. ilki 1999 yılında yapılmış bir wachowski kardeşler filmidir.başrollerinde keanu reeves, laurence fishburne, carrie-anne moss ve hugo weaving oynamıştır. serinin devamı olarak matrix reloaded ve matrix revolutions adında iki bölümü daha bulunmaktadır. felsefesi ile çok tartışılmış olup, avrupa ve amerika'da ki kimi izleyicilerini içinde olduğu dünya'nın varlığından şüphe ettirmiştir*
  (angelus 26.03.2006 23:46)
 2. insanlara yeni bir felsefe kazandıran film uclemesi.

  (bkz: matrix felsefesi)

  (vegmas 27.03.2006 19:14)
 3. animatrix izlenirse daha bi anlaşibelicek aşmış fiction**.

  olayımız kısaca şudurki günün birinde* insanlarla yapay zekalı robotlar bir anlaşmazlığa düşerler ve robotlar insanlara karşı savaş açar,büyük nükleer savaşlar olur ama robotları duruduramazlar daha sonra ufak çapta bi barış olur bu bizim robotlar çöle sürülür orda kendi fabrikaları kurar ve işlemci vs. hardware üretip para kırmaya başlarlar insanlar bunada dayanamaz gene savaş başlar ama bu sefer gelişmiş teknolorijeleri olan robotları karşı etkili olamazlar sonra derlerki "madem bunlar güneş enerjisi ile çalışıyo bizde onları kapatalım" bu vesileyle gökyüzünü siyah bir bulutla kaplarlarki bu makinalara çalışamasın fakat makinalar daha sağlam bir enerji kaynağı bulurlar o da insanın ürettiği atp dir bunun üzerine insan tarlaları kurarlar,sonsuz uykudaki insanların vücut enerjisini emerler bu sırada insanlarda matrix adı verilen bir programın içerisinde kendilerini yaşıyor farz ederler..taki sağ kalan bi kaç rebel* bunlara ulaşana kadar sonra morpheus abimiz devreye girer ve olaylar gelişir
  (metropolmania 28.03.2006 23:48)
 4. cyberpunk kültürünün estetik ürünlerinin popüler kültüre aktarılmasında başarısı tartışılamayacak kült film. ancak the matrix sinema teknikleri özelinde kendine has yenilikler taşısa da içerik açısından cyberpunk akımının başarılı bir sentezi olabilir ancak. (bkz: ghost in the shell)
  (solarisdengelenadam 02.06.2006 00:53)
 5. "what is the matrix" sloganı ile hafızamıza kazınmış, başrollerini keanu reeves, laurence fishburne ve carrie-anne moss'un oynadığı sci fi tarzı trilogy dir. bu üçleme sırası ile "the matrix", "the matrix reloaded", the matrix revolutions filmlerinden oluşmaktadır. konusu kısaca; yok olmuş bir gelecekte, insanların makinalar tarafından sanal bir hayal ortamından hayatta tutularak, kendilerine pil hizmeti vermesi üzerine kuruludur. efektleri ile çok konuşulmuş keanu reeves'e 45'lerinden sonra karate ögrettirmiş filmdir.
  (sukimania 28.08.2006 21:06)
 6. kahinin evindeki çocuğun sözleridir aslında özü...
  "there is no spoon..."

  Platon' dan beri süregelen idealar dünyası ve reel dünya kavramlarının teknoloji ve bol action eklenerek yeniden yorumu da diyebiliriz belki..
  (nemesis 19.04.2007 04:55 ~ 20.04.2007 18:08)
 7. "vat is dı matriks ulan" özdeyişinin doğmasına sebep olmuş efsane filmdir.
  (tulkas 21.05.2007 23:26)
 8. bildiğimiz tasavvuf felsefesini işleyen bir filmdir birincisi. sonraki çeşitlerini izlemedim. onlar için bir yorumda bulunamam..
  (benlicenan 26.08.2007 18:24)
 9. star wars serisi ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi koltuğunu paylaşan sinema filmi serisi. bir ara neo karakterinin el değiştirerek başka bir aktörün seçilmiş kişi olarak rol alacağı iddia edilmişti.
  (duman 26.08.2007 18:28)
 10. çok ünlü olan, çok beğenilen her film gibi artık dalgaya alınmaya başlanmış ama aslında gerçekten de çok önemli olduğunu düşündüğüm bir bilim-kurgu/aksiyon filmi.

  önemli olmasının sebebi bu zamana kadar sinema alanında bilim-kurgu filmlerinin hep aynı çevrede dönmesine bir son vermiş olmasıdır. uzaya giden ve orada yeni türlere rastlayan insanlar, uzayda yapılan savaşlar, uzaylıların işgali, robotların kontrolden çıkması gibi öğelerin dışına çıkıp işin içine sanal gerçekliği sokan, bunun üzerinden gerçek ve sanal ayrımının aslında ne kadar basit olduğunu sorgulayan, özellikle ajan smith ile morpheus'un diyaloglarında önemli eleştirilere yer veren, evrimden ve devrimden dem vuran, bir virüs'ün benzediği tek yaratığın insan olduğunu açıkça belirten bir senaryosu vardır. bilim-kurgu alanında gerçekten de çığır açmıştır.

  filmi bilim-kurgu kategorisinden çıkartan şey içinde çok fazla aksiyon öğesi barındırmasıdır. aksiyon filmi mi yoksa bilim-kurgu mu pek belli değildir.

  alice in wonderland, sleeping beauty gibi klasik masallara yapılan göndermeler filmde bol bulunur. aynı zamanda geminin adının nebuchadnezzar olması, son şehrin adının zion olması gibi öğeler de hem dini inanca hem de insanlık tarihine dair bazı bağlantılara atıfta bulunma amacıyla eklenmiştir.

  bu film vizyona girdiğinde gişe rekorları kırmış ve oyuncularını dolar milyarderi de etmiştir. etmiştir etmesine de popüler kültür sağolsun işin içine felsefe filan sokmaya kalkıp sinekten yağ çıkarmaya kalkışılınca durum komik bir hal almıştır. sağımız solumuz matrix olmuş, sonrasında da geyik muhabbetlerine meze haline gelmiştir.
  (iknowthepiecesfit 28.09.2007 11:22)
 11. koşun lan koşun kanaltürk'te oynuyo!
  (wannagoforaride 15.10.2010 23:11)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.