the imperial march

 1. efsanevi star wars soundtrack'i. darth vader theme olarak da geçer. şimdiye kadar 5 oscar almış müzisyen john williams tarafından yapılmıştır. no doubt, rage against the machine, metallica gibi gruplar bu parçayı farklı şekillerde yorumlamışlardır.
  (audric 16.08.2006 16:04)
 2. star wars episode v the empire strikes back soundtrack inda bulunan john williams imzalı efsanevi eser.
  dünya üzerinde en çok bilinen senfonik soundtrack olarak kabul görür.
  müziğin orjinal ismi darth vader's theme olsa da the imperial march olarak bilinir.
  ilk kez lord vader in bayrak gemisi executor göründüğünde işler arka fondan. geminin heybeti ile müzik birleşince ağızlardan oha lafının çıkması kaçınılmaz olmaktadır.
  acıyı, yıkımı ve heybeti peşinden sürükleyen muhteşem eser.

  (merlin 17.12.2007 19:10)
 3. diyar'ın padawan'ı ege burak meriç tarafından sıkça mırıldanılan marştır. o buna "kötü adam müziği" ya da "pıh puh adam müziği" demektedir.

  bir müzik parçası içinde bu kadar mı korkuyu, görkemi, insana ait büyük her türlü duyguyu barındırır? bir müzik parçası insanı hem bu kadar gererken, aynı zamanda bu kadar mı üzer ve kızdırır? john williams'ın başarısıdır bu. filmle bütünleşmesi, ta ilk star wars'dan bu yana hikayeyle koşut ve adeta notalardan örülü bir karakter daha yaratma başarısıdır. the imperial march, insanlarda dehşet hissi uyandırsa da darth vader'ın öldüğü sahnedeki o sade piyano yorumuyla, ister istemez gözlerinizin dolmasına da neden olur. tahminen bundan 50-100 yıl sonra, modern çağın klasikleri arasında yer alacağı kesindir.
  (hazeyame 26.12.2007 19:01)
 4. fanları tarafından "çılgınca güzel" olarak ifade edilse de, müzikal anlamda oldukça "basit" bir mantık ile oluşturulmuş, dinlendikçe dinlenesi eser. kısaca:

  "dıt dıt dıt dııt dıdııı dıddııııııı..."
  (gilgalad 06.11.2008 18:25)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.