the 39 steps

  1. 1915 yılında John Buchan tarafından yazılan polisiye romandır "39 basamak". İstemeden bir casusluk olayına bulaşan, bu arada işlemediği bir cinayet üzerine kalan sıradan bir adamı anlatır. 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

    Fakat ne roman, ne de film: Eserin -bence- en güzel yorumu, tiyatroya uyarlanmış halidir: Hem de komediye dönüştürülerek!

    Londra'nın West End'inden New York'un Broadway'ine tüm dünya sahnelerinde oynayan eser, ülkemizde de Kenter tiyatrosu tarafından sahneye konulmaktadır. "4 aktör, 150 rol" sloganıyla lanse edilen oyunda aktörler (ve bir adet aktris) o kadar hızla kılıktan kılığa girmektedirler ki, bu performansa şapka çıkartmamak elde değildir! Ülkemizde oynanan versiyonunda Demet Evgar, Hakan Gerçek, Okan Yalabık ve Bülent Şakrak rol almaktadır, her birini sinema ve televizyondan tanıyoruz zaten... Fakat imkân varsa orijinal dilinde izlenmeli, çünkü aktörlerin İskoç aksanıyla oynadıkları rollerde İskoç-İngiliz çekişmesine yapılan atıflar pek gülünesidir...

    Bu da afişi:
    (itaatsiz 27.10.2008 20:33)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.