the 13th warrior

 1. arapları kötülemeyen ender amerikan filmlerinden biri.antonio banderas* 10. yy da yaşamış arap seyyah ibni fadlanı oynamış.
  sahnenin birinde antonio sadece izleyerek ingilizce öğrenir.severim bu filmi.
  (5im 18.07.2007 12:59)
 2. michael crichton'ın eaters of dead adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini yer yer john mctiernan, yer yer ise michael crichton yapmaktadır.

  arabistandan elçi olarak kuzeye yollanan antonio banderas'ın canlandırdığı ahmed ibn fahdlan adlı şairin, yollarının vikingliler ile kesişmesi ve vladimir kulich'in oynadığı krallık tacını giymeye hazırlanan buliwyf'ın ekibine takılıp denizin ötesine yardıma gitmesini ve başına gelenleri anlatır.

  150 milyon dolara mal olduğu tahmin edilen film, gişerlerden 80 milyon kadar kazandığı söylenmekte. omar sharif'in de filmin başlarında görüldüğü filmde asıl bomba, yardımcı roldeki dennis storhøi nin oynadığı herger the joyous karakteri. filmde arabımızı kardeşi gibi sever, ona kol kanat gerip, arkasını kollar, ve binbir espiriler patlatır.
  filmin karizması tabiiki buliwyf. gerek duruşuyla gerek konuşmasıyla asalet dökülüyor adamdan. ayrıca biraz dikkat ederseniz adamın tipi, elbiseleri warcraft 3 teki arthas'in birebir aynısı.
  filmin atmosferi ise gerçekten muhteşem. deneyimli olmayan kuzeyli oyuncular ise oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. filmi kesinlikle türkçe dublajlı izleme hatasına düşmeyin. onlarca yanlış çeviri hatasının yanı sıra pek çok sahnesinin kesilmiş olduğunu farkedersiniz *.
  filmde arap kuzeylileri izleyerek, dinleyerek dillerini öğreniyor, bu durumu yadırgayanlar vardır ki bu durum kitabı okursanız ki ben okudum, oldukça uzun bir sürede vuku bulmaktaydı.
  filmin en can alıcı noktaları ise tabiiki replikleri.

  ahmed ibn fahdlan "have we anything resembling a plan?" *
  herger the joyous "mm-hm. ride till we find them... and kill them all" *

  melchisidek "he wants to know your name" *
  ahmed ibn fahdlan "my name is ahmed ibn fahdlan ibn al abbas ibn rashid ibn hamad"
  herger the joyous: " eben?"
  ahmed ibn fahdlan: "no, listen, my name is ahmed ibn fahdlan. "ibn" means "son of" *
  herger the joyous: * " eben."

  * *
  weath: "give an arab a sword, he makes a knife" * *
  *
  weath : "when you die, can i give that to my daughter?" * *
  (merlin 23.09.2007 22:03 ~ 23.09.2007 22:08)
 3. filmden kısa bir alıntı yapmak gerekirse ;

  -sen sesleri çizebilir misin?
  -sesleri çizmek mi? evet, ama onları konuşamam.
  -göster bana.
  (ahmed yere bir çubukla kelimei tevhid yazar ve nors'a açıklar)
  -allah birdir, muhammed onun resulüdür.
  (edmond dantes 24.09.2007 00:15)
 4. başrollerini antonio banderas ne omar sharif in paylaştığı 1999 yapımı film. konu kısaca şöyle:


  --- alıntı ---
  10. yüzyılın başlarında en büyük uygarlıkların birinde yaşayan ahmet İbn fahdlan(antonio banderas), siyasi bir ayrıcalıkla beraber seçkin bir konuma sahiptir. ancak İbn in bir kadınla girmiş olduğu ilişki onu zor durumda bırakır ve hatta özel bir görevle ülkesinden sürülür.

  artık bambaşka bir yaşama giren İbn e hizmetkarı melchisidek rehberlik etmektedir. bir grup savaşçı ile karşılaşan İbn, onların dertlerini dinler. savaşçıların anlattığına göre; gizemli bir düşman onları tehdit etmekte ve kuzeyli olmayan 13. bir savaşçı onlara katılmazsa yenileceklerine inanmaktadırlar. ve bu kişinin de İbn olduğuna inanan savaşçılar, İbn in kendilerine katılmasını ister.

  İlk başlarda onlara katılmayı reddeden İbn, hayatını riske soktuğu bu macera sonucunda, en büyük savaşın kendi korkularına karşı verilen olduğunu keşfedecektir.
  --- alıntı ---

  john mctiernan ın yönettiği film 102 dk. seyretmeyen olduğunu zannetmiyorum ama varsa mutlaka seyretmelerini tavsiye ederim.
  (nesli 26.12.2007 21:59)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.