taraf tutmak

 1. (bkz: taraftar)
  (raptiye rap 20.03.2010 15:10)
 2. Birinin veya bir görüşün/kurumun tarafını tutmak veya tarafında olmak ne ayıptır ne günahtır*. İnsan, çeşitli sebeplerle kendini taraf olarak konumlandırabilir; zira, herkesin kendine ait savunduğu veya değer verdiği bir şeyin olması gayet tabii bir durumdur. Bir insan hakkıdır bu. Taraf tutmanız sebebiyle haksızlık yapmıyorsanız, yanlış yollara sapmıyorsanız mesele yoktur. Şunu demek istiyorum, aynı anda hem taraf tutabilir hem de hakkaniyetinizi* koruyabilirsiniz; taraf tutmak, hakkı hak sahibine vermeye engel olmadığı sürece zararsızdır. Bu manada, bitaraf olan bertaraf olur sözü, isabetli bir sözdür.

  Taraf tutmakla ilgili sıkıntı, esasen başkaları ile olan münasebetler mevzu olduğunda meydana gelebilmektedir. Siz, sizin tarafınızda olmayan birini sırf sizin tarafınızda olmadığı için elinizdeki güçle herhangi bir yolla cezalandırmaya çalışırsanız veya ona adaletsiz davranırsanız büyük bir haksızlık yapmış olursunuz. Böyle hatalı bir yola tevessül etmezseniz sizin hatalarınız sebebiyle kimse, bitaraf olan bertaraf olur sözü yanlıştır demeyecektir; aksi halde, bu doğru sözü şahsınızda tekzip etmiş* olursunuz. Bunu siz de istemezsiniz, ben de istemem...
  (herseyemaydanoz 16.03.2011 11:49 ~ 16.03.2011 11:50)
 3. taraf tutmak bazen aşk gibidir. gözü kör eder.
  (diyojenist 16.03.2011 11:58)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.