star wars episode iii revenge of the sith

 1. star wars serisinin 2005'te çekilen, çekim tarihi bakımından son, içerik bakımından üçüncü filmi. 1977 yapımı star wars filminden 19 yıl öncesini anlatmaktadır. hayden christensen, ewan mcgregor, natalie portman, ian mcdiarmid, samuel l jackson, christopher lee oynamışlardır. bir oscar adaylığı vardır, alamamıştır.

  anakin skywalker bir jedi olarak gayet güçlüdür, ancak hırslıdır ve daha fazlasını ister. karanlık tarafın vaatleriyle daha da hırslanan anakin, daha fazla güçiçin her şeyi yapabilecek duruma gelir, obi wan kenobi ile olan dostluğunu ve padme amidala ile olan gizli evliliğini tehlikeye atar. filmin tagline'ı "the saga is complete"dir.

  12 dakikayla sinema tarihinin en uzun düello sahnesini içerir. mustoufar gezegeninin* volkanik patlamalarının geçtiği sahnelerde aynı tarihlerde patlayan etna yanardağının görüntülerinden yararlanılmıştır. general grievous'un öksürüğü george lucas'ın kendi öksürüğünü kaydetmesiyle elde edilmiştir.

  ayrıca kitabından bir alıntı için (bkz: karanlık)*
  (queen tinorfithiel 14.08.2006 09:40)
 2. sonunda bir efsane daha bittiği için ağlatan film.
  "keşke diğer üçfilmi tekrar çekseler" dedirten film.
  (vincent 18.08.2006 08:42)
 3. palpatine'in gerçek yüzünü gösterdiği anakin'in genetik skywalker salaklığının su yüzüne çıktığı star wars fanlarının bir bölümünü hayal kırıklığına uğratmış olan film.
  (audric 18.08.2006 17:36)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.