sabahat tuncel

 1. "yasa dışı örgüte üye olmak" suçundan tutuklu bulunan ve İstanbul 3. bölge’den bağımsız milletvekili seçildikten sonra tahliyesine karar verilen dtp kadin kollari eski baskani ve merkez yurutme kurulu uyesi.  --- alıntı ---
  tuncel’in avukatı baran doğan, İl seçim kurulundan müvekkilinin milletvekili seçildiğine dair mazbatayı aldıktan sonra beşiktaş’taki İstanbul adliyesine geldi.

  baran, "mazbatayı" ve müvekkili tuncel’in "milletvekili seçildiği için tahliye edilmesi gerektiği anlatılan dilekçesini", İstanbul 10. ağır ceza mahkemesine verdi.

  mahkeme bunun üzerine, "yasa dışı örgüte üye olmak" suçundan aynı mahkemede yargılanan sebahat tuncel’in, anayasanın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesi gereğince tahliyesine karar verdi.

  kararın beşiktaş’taki İnfaz savcılığınca gebze İnfaz savcılığına fakslanmasının ardından tuncel’in tutuklu bulunduğu gebze cezaevinden çıkacağı bildirildi.

  anayasanın 83. maddesinde, "seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü yer alıyor.
  --- alıntı ---
  *
  (bugra 25.07.2007 03:10)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.