roald dahl

 1. 1916'da galler'de doğmuş büyük fantastik öykü ve roman yazarı. charlie and the chocolate factory, matilda, danny, the champion of the world, james and the giant peach, the witches gibi eserleri yakın zaman içinde beyaz perdeye uyarlanmıştır.quentin tarantino, four rooms senaryosunu yazarken dahl'ın the smoker isimli hikayesinden etkilendiğini açıklamıştır. roald dahl'a ait kitaplarının illustrasyonlarını ise ingiliz çizer quentin blake yapmaktaydı. ilk yayınlanan romanı 1943 yılında çıkan the gremlins'tir. 1990 yılında yaşamını yitiren dahl'ın onuruna aylesbury'de çocuklara hitap eden bir müze açılmıştır.
  (audric 15.08.2006 18:36)
 2. 2. dünya savaşında savaş pilotu olarak görev yapmış, daha sonra yaralanınca pilotluğu bırakıp masa başı işe başlayan, her hikayesi zevkle okunan, hayal gücüne hayran kalınan yazar. şeker henry'nin akıl almaz öyküsü adlı can yayınlarından çıkan bir derlemesinin sonunda yazdığına göre, gerçeklere dayanarak yazdığı yalnızca iki hikayesi varmış: savaş anılarını anlattığı çocuk oyuncağı ve mildenhall hazinesi.

  yine şeker henry'nin sonunda yer alan bölümde dahl'ın nasıl yazar olduğu anlatılıyor: ortaokul ve lisedeki edebiyat öğretmenleri roald dahl'a tembel, yazmayı bilmeyen, aylak dedikleri için, yazar olmak aklının ucundan bile geçmiyormuş, repton koleji'nden mezun olunca, annesinin ısrarlarına rağmen üniversiteye gitmemiş, shell petrol şirketinde çalışmaya başlamış, tanzanya'ya gönderilmiş, 1943'te ingiltere savaşa girmeye kesin karar verdiğinde, tanzanya'da yaşayan almanlara karşı savaşmış, ve sonra da savaş pilotu olarak görevine başlamış, ama iki uçak kazası geçirince, washington'da elçilikte yardımcı hava ateşesi olarak çalışmaya başlamış. ilk günlerinden birinde ünlü yazar c.s. forester onu ziyeret edip, savaş anılarını yazıp kendisine göndermesini istemiş, forester dahl'ın notlarını bir öyküye çevirip saturday evening post'a yollayacakmış. ama dahl'ın forester'a gönderdiği, notlardan ziyade bir öyküymüş. daha sonra saturday evening post ondan başka öyküler istemeye başlamış. 50 yıllık yazarlık hayatı boyunca yazmasına en çok katkıda bulunan şey ise, öykü fikirlerini kaydettiği küçük kırmızı bir deftermiş.
  (dragonfly 22.08.2006 18:36)
 3. norveç asıllı ingiliz yazar. çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de bir çok roman ve hikaye yazmıştır. hayal gücünü en iyi kullanan yazarlardan biridir. amcam oswald adlı romanı erotik mizahın en önemli eserlerinden biridir. türkiye'de çocuk kitapları yazan bir edebiytaçının aynı zamanda erotik eserler yazabileceğini düşenebiliyor musunuz?
  (a rh negative 05.09.2006 12:36)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.