psychedelic

 1. "halusinasyon yapan" anlamında bir sözcük. aynı zamanda bir müzik tarzıdır; rock olan kolu tadından yenmez; "abi gitarist tam tribe girdi uçtu yaaa" sözleri bu şarkılar için söylenmiştir. müzikal akımının en önemli temsilcileri pink floyd ve king crimson olarak verilebilir.

  saykedelik diye okunur.
  (argus wishingwell 06.07.2006 18:03 ~ 10.08.2007 10:27)
 2. trance' a gecme durumu*.
  erkin koray'ı atlamak akıllıca olmaz bu müzik tarzı için**.
  (deep 22.12.2006 18:13)
 3. psychedelic rock tarzinda muzigi ilk icra etmeye baslayan gruplardan biri 13th floor elevators adli gruptur. 13th floor elevators dinlendiginde aslinda king crimson ve pink floyd gibi gruplardan cok farkli oldugu anlasilir. the psychedelic sounds of 13th floor elevators adli albumleri bastan sonra dinlendiginde butun album boyunca arkada calan ve hic degismeyen perkusyonlar dinleyen insani baslarda zorlasa da daha sonra psychedelic sozcugunun ne anlama geldigini anlamaniza yardimci olur. aslinda albumun kapagi kendi basina bile psychedelic akimini anlatmaya yeterli olabilir.
  --! spoiler !--
  grubun kurucusu roky erickson kendisine psychedelic muzigin ne oldugu soruldugunda:
  "it's where the pyramid meets the eye" diye bir yanit vermistir.
  --! spoiler !--


  (bkz: lsd)
  (debdebeizebellah 15.04.2007 05:57)
 4. milenyumla birlikte daha çok elektronik müzikte karşılığını bulmuş bir kavramdır. bu müzik çoğunlukla bir kısmı algı eşiği sınırında bulunan gerçek üstü seslerden oluşturulur. amaç dinleyiciyi farklı bir algı boyutuna taşımaktır. müzik tarihinde her zaman psychedelic müzik ve uyuşturucu ayrılmaz bir ikili oluşturmuştur. Özellikle 70'lerde bu müziği icra edip uyuşturucu * kullanmayan müzisyen ya da topluluk bulmak imkansızdır. günümüzde de her şeyin bir pazar olduğu gibi psychedelic müzik de uyuşturucu tacirlerinin bir pazarı haline gelmiştir. 70'lerde farklı algı boyutları için bir araç olarak kullanılan acid ve diğer uyuşturucular artık tamamen bir amaç olarak algılatılmakta. Üretilen eserlerin bir kısmının doğrudan uyuşturucu temalı olduğunu görmekteyiz artık. fakat bilinmekte ki; her türlü uyuşturucu verdiği geçici mutluluk, rahatlık ve farklı hissetme etkilerinin yanında 10 kat fazlasını kişiden götürmekte, bir çok gencin hayatı bu sebeple kararmaktadır. yani uyuşturucu kullanmak her ne şekilde olursa olsun meşru görülemez ve yanlıştır. yine de bu tarz müziğin seçkin icraları da yok değildir tabi ki: (bkz: manu dibango), (bkz: william onyeabor), (bkz: pink floyd) vs

  konuyla ilgili olabilecek:
  (bkz: alice in wonderland)
  (bkz: magic mushroom)
  (bkz: ayahuasca)
  (freakme 15.04.2007 13:45 ~ 15.04.2007 13:46)
 5. anathema derim, başka da birşey demem.
  (vincent 15.04.2007 14:59)
 6. (bkz: jimi hendrix) bu müziğin atalarındandır. distortion icad edilmeden gitardan distortion efekti çıkarabilen bu yarı tanrı herif sayesinde bugün saykedelik rak var diyebilirim. ayrıca kimi insanlarca hiç alakası olmadığı düşünülse de bob dylan bile bu müzik türüne çok katkı sağlamıştır. direkt değil, dolaylı olarak.

  bu arada, anathema'ya saykedelik dersek jimi abimiz hortlar yeminlen, zıplar da intikam alır o sözü diyenden. yapmayın etmeyin, gözünüzü severim.
  (iknowthepiecesfit 19.06.2008 16:30)
 7. http://www.boohbah.com/zone.html tamamen psychedelic etkiler altında yapılmış olduğunu düşündüğüm site. biraz baby tv havası var. zaten tam da o zeklaya indirip biraz eyliyor işte seni.
  (ricochet 12.12.2008 23:25)
 8. (bkz: transandantal)
  (globulin 19.12.2008 20:15)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.