3 liraya ne yenir

  koca bi paket baharatlı lays yenir.
  ama bunun yerine en ekonomik köşesinden bir kahvaltı da yapılır umutlu ev kadınlarına:
  1 ekmek: 75 kr
  250 gr zeytin 75 kr
  250 gr peynir: 1.5 tl
  hadi afiyet olsun kısa günün karı

  (17.10.2013 00:07)

büyümüş de küçülmüş

  türlü türlü çizgi film izleyen çağımız çocuklarıdır. kaşları gözleri bir ayrı oynar jestleri mimikleri şaşırtır. yumuk yumuk ellerini iki yanına havaya doğru açıp -ama şende bilmiyoşun ki bişim evde de vay ondan benzeri cümlelerle insanı gülmelere sürükleyen çocuklardır.
  (25.04.2013 00:31)

etimoloji

  kelimelerin ne hikayeleri olduğunu anlamaya yardımcı olan yollardan. he bir de dillerin ne kadar ortaklıkları olduğunu anlamaya da.
  (25.04.2013 00:28)

tus

  eylül ve nisanda olmak üzere yılda 2 kez yapılır. mezun olunca ilk olarak eylüldekine girilebilir, geçilemediğinde nisandakine veya ileriki nisan-eylül sınavlarına kalınır.
  (25.04.2013 00:25)

t1 hattı

  kabataş-bağcılar metro hattıdır. Genelde yer üstünden gider. istanbul'un en uzun metro hattıdır. laleli kabataş arası benim için nostalji tüpü gibidir. bahsedilen yerler turist mekanları da olması hasebiyle içerisinde bolca turist yolcu olur genelde. bağcılardan kabataşa yola çıkarsanız yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk süresi vardır. bu da güzel bir köşe kaptıysanız finallerde uykuya zaman bulamamış bir öğrenci için paha biçilmezdir. 18,5 kmlik bu hat günde 300 bine yakın yolcu taşırbu da bayburt ilimizin nüfusunun 5 katıdır ki böyle düşününce devasa bir şey olduğu daha da netleşiyor.
  (24.04.2013 23:43)

boş koltuk

  J K Rowling'in yetişkinler için kaleme aldığı ilk roman.
  (bkz: The Casual Vacancy)
  (24.04.2013 13:38)

j k rowling

  yetişkinler için yazılmış olan boş koltuk romanı Eylül 2012 de raflarda yerini almış olan İngiliz yazar.

  (bkz: The Casual Vacancy)
  (24.04.2013 13:37)

karınca

  Ortalama ömrü 60 gün olan böcek
  (21.04.2013 00:00)

kuzey kore

  dünyadaki en kapalı ülkelerden birisidir. İkinci dünya savaşından sonra bağımsız olan kore 1953 yılında Kore savaşı ile Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrıldı. Kuzey ve Güney kore 69 yıl içinde birbirlerinden tamaiyle farklı kimliklere bürünmüş iki ülke haline geldi. Kuzey korede askeri bir yönetim vardır. 23 milyonluk nüfusun 1 milyonu resmi olarak askerdir. Bu da Türkiyeye nazaran oransal olarak 40 kat fazla büyüklükte bir orduya sahip olduklarını gössterir.(Türkiyenin 73 milyonluk nüfusunun 650.000i askerdir. ) Ayrıca ortalama her 4 kuzey kore vatandaşından 1i bir şekilde askeri bir alana hizmet etmektedir.

  Devlet Juche adı verilen özel bir yönetim şekliyle yönetilmektedir. Komünist rejimin bir çeşidi olan Juche self-reliance yani kendi kendine yeterlilik esasına dayalıdır. Halk devlete sonsuz bir bağlılıkla bağlıdır ve yaşamlarının Dünya üstündeki en iyi yönetim olan(!) bu devlete adanmışlığına sonsuz inançları vardır.

  2. dünya savaşında amerikaya karşı olan husumetten dolayı devlet amerikan karşıtı propagandalar yapmaktadır. Propaganda videolarındaBeyaz sarayın yerle bir edildiği ve Barack Obamanın çilekeş halleri yayımlanmaktadır. Ülkede Amerikan karşıtlığından dolayı sadece British English öğretilmektedir.

  Ülkede teknolojiye karşı genel bir anlamda karşı duruş var. Her evde devlet kontrolünde olan 1 radyo bulunup bu radyoların kapatılmasının imkansız olduğu ancak kısılabileceği söylenmektedir. Televizyonda sadece Korea Central Channel adlı kanal bulunup genelde devlet propagandası yapılmaktadır. Ülkede tarımda makinacılığı önleme çalışmaları var. İnsan gücünün kullanılmasından yana olunması sebebiyle ürün yetersizliği fazla. Kuzey Korelilerin boylarının Güney Korelilere göre 2 inç(yaklaşık 3 cm) kısa olduğu, bunun sebebinin de yetersiz beslenme olduğu beirtilmekte. Hatta bu kısa boy sebebiyle askere alınmada boy şartı kaldırılmış. Ülkede internet kullanımı yasak. Intranet adlı özel bir erişim kanalı olsa da bu devlet kontrolündeki kaynakların erişimine izin veren bir sistem.



  Resimde Kırmızı çerçeveli ksım geceleyin Kuzey korenin nasıl göründüğünü gösteriyor. Diğer ülkelerdeki ışık yoğunluğuna rağmen Kuzey korede elektrik yok.

  Ülkede resmiyette ateist. Ancak Budist ve Protestan Hristiyan olanlar da var. Genel anlamda bir din yargısından bahsetmenin mümkün olmadığı bu ülkede din algısının yerini devlet başkanlarına bağlılık almış. Kim İl Sung'a ve onun veliahtı olan Kim Jong il ve torun Kim Jong Un a olan bağlılık ülkedeki saygının bu kişilerin heykelleri önünde yapılan törensel hareketlere dökülmesine sebep olmuş. Ülkede çocuk bahçesinden hastahaneye okullardan bakımevlerine her yerde devlet başkanlarının portreleri asılı. Devlet başkanlarına öyle bir saygı var ki turistlerin(çok olmasa da) bu kişilerin fotoğraflarının önünde poz verirken onların önünü kapatması veya fotoğrafta bu kişilerin yüzünün veya bedeninin bir kısmının çıkmamamsı bile yasak.Kim Jong için yapılan bir hatırat pyongyang tepesinde 560 m(yarım kilometreden fazla) büyüklükte "Long Live General Kim Jong Un , The Shining Sun of the north Korea" yazısıdır. Bu arada Kim Jong Un askerlik dahi yapmadan General olmuş ve şu andaki dünyanın en genç lideri olan günümüzün Kuzey Kore başkandır. Kim Jong un'un estetik ameliyatla dedesi ve Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin kurucusu Kim İl Sung'a benzetildiği ve hatta halkın Kim Jong Un'un onun reankarnesi olduğuna inandırılmaya çalışıldığı da iddia edilmektedir.

  Liderlere karşı atfedilen aşırı önem onların tanrılaştırmasına vardırıldığı olur. Bu sebeple Kim İl Sungun doğumuyla mevsimin ansızın değişip onun dünyaya gelişini haber veren 2li gökkuşağının gökyüzünde belirdiği ve hatta ömrü boyunca tuvalet ihtiyacının olmadığı resmi biyografisinde belirtilmektedir.

  vice tarafından Kuzey Kore ile ilgili çekilmiş belgesel , Nothing To Envy adlı Barbara demick tarafından yazılan kitap ve dahası Kuzey Kore ile ilgili her ne kadar az olduğu söylense de bir hayli bilgi edinmeye yardımcı olacaktır.
  (15.04.2013 22:23)

keep the change

  the terminal filminde havaalanında mahzur bırakılan ve kendisine verilen alışveriş fişlerini gezici çöpçüye kaptıran bunun üzerine hava alanındaki bavul taşıma araçlarını yerlerine götürmek suretiyle 25 centlik gelir elde edebileceğinin farkına varan viktor karakterinin bunca uğraşısının üstüne elde ettiği ilk para ile burger kingden aldığı minisandviçten arta kalan bir iki cente tamah etmeyişini anlatan, bu filme özgü bambaşka bir anlamı olan kelimeler bütünü.
  (24.01.2013 17:25)

viktor navorski

  "keep the change" deyişiyle gönlümüzü kazanmış olan the terminal filminde tom hanks tarafından canlandırılan, saf, temiz, riyasız karakter.
  (24.01.2013 17:20)

the terminal

  viktor navorski adlı khrakozia adlı hayali ülkeden New Yorka yola çıkan ismail abi duruşlu, hayatta hala paradan önemli şeylerin olduğunun farkına varmamızı sağlayan, hatta karnı acıkmasa para diye bir şeyin varlığının farkına dahi varamayacak karakterle tanışmamızı sağlayan, steven spielberg imzalı, gerçek bir hikayeden esinlenerek oluşturulmuş bir film.

  (24.01.2013 17:18)

galatasaray üniversitesi

  içinde çıkan acı yangının eğitime ara vermeyeceği açıklanmış güzide üniversitemiz. çok dikkatli baktım da nazarım mı değdi bilmem.
  (23.01.2013 21:48)

ozanbeedle_

  sağ alt köşeyi (Günün En Şahaneleri) parsellemiş bir garip psikopat kişilik. sakin ol arkadaşım bu kadar iyi yazmak zorunda değilsin. artık kendini karmaladığını düşünmeye başladım ki iyi yazıyo harbiden. iyidir iyi emekçi kardeşimiz
  (23.01.2013 21:45)

küsmek

  iki insanın herhangi bir sebepten dolayı karşılıklı iletişmemesi. küsmek de kıskanmak gibi bir insana değer verdiğinizi gösterir bence, abartılmadığı sürece tabi. bakkalın çırağı, ayakkabıcı, pastanedeki abi, okulun güvenliği.. size küsse kime ne "kendi bilir" deyip geçersiniz hatta "a a deli mi ne küsmek ne alaka?" diye düşünürsünüz belki ama eğer birinin küsmesi sizin için önemliyse bu da ona bir değer verdiğinizi muhtemelen de onun da size değer verdiğini gösterir.
  (23.01.2013 21:41)

sayfa: 1-2-3-4-5...-34

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.