ted ankara koleji

  kültür mahallesinden taşınınca bir hafta yas tuttuğum* ve kızları güzellik testinden geçirilmiş gibi olan okul. zaten bu sene türkiye güzeli ted kolejinden çıktı atmıyorsam.
  (14.05.2006 16:49)

ateist

  tanrının olmadığına inanan kişilerdir.
  edit: inancı olmayan kişiler bilinemezcilerdir (bkz: agnostisizm).
  (14.05.2006 16:41)

slayer

  thrash metalin en sağlam gruplarından. en ünlü albümleri reign in blood. punk'tan etkilenmişlerdir. satanist yakıştırması en çok yapılan gruplardandır, aynı zamanda nazi sempatizanı da denir, ama muhtemelen bunlarla hiç ilgileri yoktur. özellikle nazi sempatizanı olmaları imkansızdır çünkü grup üyeleri tom arraya ve dave lombardo latin kökenlidir.
  death metal'de de black metalin gelişmesinde de etkileri olmuştur.
  (14.05.2006 16:39)

iron maiden

  eskiyi, yaşarmış gibi anlatan şarkılara sahip grup. o zamanı hissettirir. the nomad, the clansman, the trooper, invaders...
  (14.05.2006 00:46)

taverna

  frp oyunlarında oyuncuların bir quest başında, arasında veya sonunda oturup rahatladıkları, yan masadaki half-orc'lara laf attıkları, barmenden bilgi almaya çalıştıkları, bir de diem kafaysa barmaidleri tavladıkları mekan. oyuncular genelde tarzanca* konuştukları için tavern derler gerçi.

  bazı oyunların 4 saat boyunca tavernada geyik yaparak geçtiği görülmüştür. özellikle uzun süre aynı karakterlerle ve tanıdık diemlerle devam edilen oyunlarda olur bu tür şeyler. ee anlatacak bol bol anı birikmiştir. bir de artık vurdu mu dağları devirdiğinden, karakterde yapay bir kendine güven oluşmuştur; adam sendecilik had safhadadır.

  tavernanın yerine han da bol bol kullanılır benzer amaçlar için.

  ayrıca şahsi idealim böyle bir yer açmaktır. piyango vurursa kesin yapacağımdır. adanamda gölün karşısındaki makilerin içinde bir yere belki de hiç gelmeyecek maceracılar için bir dinlenme-eğlenme mekanı açarsam ölsem de gam yemeyeceğimdir*.
  (13.05.2006 02:10)

centaur

  centaur'ler at biniciliğinin henüz uygulanmıyor olduğu bir toplumun*, bunun tersi bir toplumla* karşılaşması sonucu ortaya çıkmış olması kuvvetle muhtemel hayali yaratıklardır.

  harry potter romanında da bir centaur topluluğu anlatılır. centaur'ler yıldızlara bakarak kehanette bulunurlar romana göre*. firenze adlı bir centaur hogwarts'ta öğretmenlik bile yapar.
  (10.05.2006 20:09)

v for vendetta

  karşı çıkılan iktidarın omnipotent olması, iktidar odaklarının başındakilerin arketiplere uygun şekilde kendi alanıyla ilgili kötülüğü (ve sadece kötülüğü) temsil etmesi yüzünden ortalama bir yetişkin üzerinde gerçek hayata yansıyacak etkisi olması zor olan film.
  aynı zamanda iktidar odaklarının kim olduğunu, kimden nefret edilmesi gerektiğini insanın gözüne sokarcasına anlatan film.
  bu özellikleriyle gerçek hayattaki karmaşık güç ilişkilerini adeta karikatürize bir şekilde verir. çağımızın herkesin herkese karşı devletliği şeklinde betimlenebilecek toplumsal yapısına karşı bir çözüm üretmez.
  bir masal, iyinin kötüye karşı mücadelesi tadında izlenebilir, hatta izlenmelidir. natalie portman'ın güzelliği* bir kere daha görülmüştür ve hayran olunmuştur.
  (09.05.2006 21:44)

doom metal

  black sabbath'ı metal müziğin geneli için bir başlangıç kabul edersek, özelde candlemass'i önderi olarak yazmamız gereken müzik akımıdır.
  doomdeath yapan anathema ve paradise lost sonradan bu akımdan uzaklaşmışlardır. my dying bride ise yoluna şaşmadan devam etmektedir*.
  bu entry'nin sahibine göre bu tarzda estetize edilmiş bir bunalım havası vardır. şarkı sözlerindeki gizemli anlatım, günlük kullanımda pek olmayan ağır kelimeker, ve müziğin geneli bu fikri vermiştir. yine bu satırların sahibinin bu fikrinin oluşmasındaki ana referansı grunge'dır. blackhole sun'daki, down in a hole'daki veya somethin' in the way'daki katışıksız bunalım çok aranmasına rağmen bu tarzda bulunamamıştır.
  (09.05.2006 20:53)

problem child

  ikinci filmi kanımca birincisinden çok daha komik olan film.
  ikinci filmden unutamadıklarım arasında, problem çocuğun, bakıcısının ve sevgilisinin sevişmelerini canlı yayınla evin duvarında bütün mahalleye izletmesi; ve lunaparkta yine tatlı belanın başlattığı zincirleme kusma reaksiyonu vardır.
  (09.05.2006 20:36)

naboo

  yerleşen ilk akıllı türün insanlar olduğu düşünülen gezegen. ilk uygarlığın nasıl çöktüğü bilinmese de onların zamanından kalan harabeler gungan'lar için kutsaldır. sonradan uzun süre sadece gungan'lar tek akıllı tür olmuştur. yavin savaşından önce 4000'lerde kendi gezegenleri grizzmalt'taki devrimden kaçan insan toplulukları naboo'da koloniler kurmuştur.
  naboo filmde de gösterildiği gibi büyük bölümü yeşil çayırlardan ve sulak alanlardan oluşan ılıman bir gezegendir. sulak bölgelerin derinlikleri karmaşık kanal sistemleri içerir ve buraların hakimi gunganlardır. sulak alanların dışı veya uzakları gunganlar için yaşama elverişli olmadığı için insanlarla gunganlar arasında pek sürtüşme yaşanmamıştır.
  bu gezegen aynı zamanda filmde önemli rol oynayan üç karakterin doğdukları gezegendir. bunlar padme amidala, palpatine, ve jar jar binks *'tir.
  (09.05.2006 20:11)

nirvana

  joseph campbell'ın doğu mitolojisi adlı kitabına göre anlamı "esintisiz" anlamına gelen sanskritçe kelime.

  grunge akımının en tanınmış grubunun adı da nirvana'dır. grup demek ne kadar doğru bilinmez çünkü kurt cobain çoğunlukla hem şarkı sözlerinin hem de bestelerin sahibidir. ticari olarak en başarılı albümleri nevermind'dır. bu albümün düzenlemecisi slayer'ın da düzenlemesini yapan andy wallace'dır. düzenlemeler çeşitli ses efektleri içerir. nirvana sonraki albümlerde bunlardan uzaklaşmştır. ayrıca kurt cobain bu albümün "radyo dostu" şarkılar içermesinden rahatsızlık duyduğunu söylemiştir.
  (09.05.2006 19:52)

sayfa: 1-2-3

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.