ahmet hakan

  bir ara gülben ergen'le köşesinden ağız dalaşına girişmiş uzun dönem de bu tutumunda diretmiş bir köşe yazarıdır. gülben ergen buna paparazzi, televole gibi lümpen programlarından yanıt verdikçe bu da aşka gelip kendi köşesinden yağıp gürlemiştir. insanlar köşe yazarlarından mahalle kavgası değil daha farklı konularda yaklaşım ve görüş bekliyorlar.
  (20.11.2006 15:50)

hamilikart yakinimdir

  bu kartı kullanarak başkalarının önüne geçen ve onların hakkını yiyen kimse kendisi ile gurur duymaktadır.

  bu kartı veren kimse "ben ne kadar önemliyim" diyerek böbürlenmektedir.

  bu kart önüne koyulup da iş bitiren, kart hamilinin işini gören kimse, önemli kimsenin işini yaptığı için ileride önemli kimsedenbirşey isteme fırsatı ele geçirdiği için havalara uçmaktadır.

  herkes memnundur.

  çok kötü bir uygulamadır, bazı insanların bazı insanlara ayrıcalık tanıması ayrımcılık yapması gelişmiş ülkelerde görülmemektedir.
  (20.11.2006 15:42)

sen gelmez oldun

  seneler önce, 70'li yılların sonunda neşe karaböcek'in meşhur ettiği şarkı yıllar sonra tekrar gündeme gelmiştir.
  (20.11.2006 15:35)

metin ersoy

harry belafonte

sosyete

  mankenlerimizin bir parçası olmak için ellerinden geleni ardlarına koymadıklarını, gayretlerini gizlemedikleri ama yine de tam anlamı ile giremedikleri camia.
  (20.11.2006 13:24)

otantik cafe

  büyük illerimizin hepsinde bu ismi taşıyan bir kafe bulunmaktadır.
  (20.11.2006 13:21)

sean penn

  bir zamanlar madonna ile evlilik yapmış, şarkıcıyı döverek fena halde benzetince evliliklerini sona erdirmişlerdir. hırçın, kavgacı gençlik yıllarını ardında bırakınca çok iyi bir oyuncu ve yönetmenliğe doğru yolculuğu devam eden sanatçıdır.

  oynadığı filmlerden bazıları;weÂ're no angels, the interpreter, i am sam, the game, u turn
  (20.11.2006 13:11)

jodie foster

  jodie foster; sürprizlerle dolu bir sanatçıdır, film oyunculuğu, film prodüktörlüğü ve film yönetmenliği yapmakta olup hayatını sinemaya adamıştır. yale üniversitesi mezunu olan sanatçı, pennsylvania üniversitesinde 2006 yılında dersler vermeye başlamış ve bu üniversite tarafından sinema sanatına oyuncu ve yönetmen olarak katkılarından dolayı fahri doktor ünvanı verilmiştir.

  gerçek adı; alicia christian fosterÂ'dır. bekar ve iki çocuk annesidir. çocuklarına suni döllenme yolu ile hamile kalmıştır.

  14 yaşında, taxi driver filmindeki çocuk fahişe rolü ile en iyi yardımcı kadın oyuncu oscar ödülü almaya aday olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Ä°lki accused filmindeki sarah tobias rolü ile 1988Â'de, ikincisi the silence of the lambs filmindeki clarice sterling rolü ile 1991Â'de olmak üzere en iyi oyuncu dalında ödülü iki kez kucaklamıştır.

  90Â'lı yıllarda japonyaÂ'daki şöhretinin inanılmaz büyüklüğü ve yapılan teklifler karşısında reklamlara çıkmama konusundaki prensiplerini bozarak bir dizi honda civic reklamında görünmüştür.

  david fincherÂ'ın sükse yapmış Â"the gameÂ" filminde michael douglasÂ'ın havai kızkardeşini canlandırmak üzere anlaşmış iken, rolün kapsamı daraltılınca projeden ayrılmış ve onun için yazılan rol, sean pennÂ'e göre değiştirilmiştir. david fincher ile yolları 2002 yılında tekrar kesişmiş ve panic room isimli filmde bir araya gelebilmişlerdir. film çekimleri başladığında yıldızımız gözle görülür derecede hamiledir. uzun süren film çekimlerinde hamileliğin gizlenmesi için türlü yöntem denenmiştir.

  2004 yılında un long dimanche de fiançailles Â"kayıp nişanlıÂ" adlı fransız filmini izleyenler, elodie gordes rolünü canlandıran kadının jodie foster olduğunu ve çatır çatır fransızca konuştuğunu görerek hoş bir sürprize tanıklık etmişlerdir.

  1991 yılında ilk yönetmenlik denemesini Â"little man tateÂ" ile yapmış, bu filmde süper zeki çocuğu yetiştirirken karşılaştığı sorunları alt etmeye çalışan, zekasından dolayı çocuğunu hem kıskanıp, hem de onu çok seven anneyi kendisi oynamıştır. sürprizleri seven yıldız tate rolündeki küçük çocuğa "contact" filminin kapanışında da yer vermiştir.

  1995 yılında Â"home for the holidaysÂ" filmini yömetmiş, noel için bir araya gelen aile fertlerinin noel yemeği esnasında fırtınalı bir yüzleşme ve hesaplaşma yaşamalarının anlatıldığı filmin başrollerinde holy hunter ve robert downey jr. yer almıştır.

  1981 yılında fanatik hayranı john hinckley jr. çılgınca aşkına ne karşılık ne bir cevap alamaması üzerine hem dikkat çekmek hem de yıldızın hayranlığını kazanabileceğini umarak dönemin başkanı ronald reaganÂ'a silahlı bir saldırı düzenleyerek, başkanı yaralamıştır.

  2006 yılında sinemalarımıza Â"inside manÂ" filmindeki madeline white rolü ile uğramış olan yıldız halen Â"the brave oneÂ" filmini tamamlamaya çalışmaktadır.

  (bkz: sükse yapmak)
  (bkz: on parmağında on marifet)
  (bkz: suni döllenme)
  (bkz: fahri doktor)
  (20.11.2006 13:06)

wallflowers

  partilerde, eğlence yerlerinde, dansa kaldırılmayan bir kenarda oturan kızlara denir.
  (20.11.2006 10:16)

all about eve

  bette davis ve ann baxter'ın başrolde oynadığı, çevrildiği sene oscar yağmuruna tutulmuş bir filmdir. ülkemizde "zehirli sarmaşık" ismi ile gösterime girmiştir. diyaloglar son derece zekice yazılmıştır. gerçek sinema keyfine varmak için izlenmesi önerilen filmlerdendir.

  ---------------------------spoiler-----------------------
  film; eve adında tiyatro aşığı bir genç kadının, hayranı olduğu aktristin yanına yardımcı olarak girip, kendini sevdirmesi, onun rolünü çalması, sevgilisini elinden alması ve nihayetinde onun yerini alıp ödüllere boğulmasını anlatır.
  ---------------------------spoiler-----------------------
  (20.11.2006 10:09)

eve

the persuaders

  1971-1972 yıllarında çevrilmiş bir televizyon dizisidir, 70'lerin ikinci yarısında trt televizyonunda "kaygısızlar" ismi altında gösterilmiştir. roger moore ve tony curtis in başrolde oynadığı dizi; iki farklı karakterde ancak çok sıkı arkadaş olan playboyun maceralarını anlatır. ingiliz lordu brett sinclair ve amerikalı danny wilde çok zengindir, hayatlarını tehlikeye atmak pahasına polisin çözemediği vakaları aydınlığa kavuşturmaktadırlar. karakterlerinin zıtlığı üzerine yapılan espriler ise dizinin komedi dozunu yükseltmektedir.

  (bkz: lord)
  (bkz: playboy)
  (20.11.2006 10:02)

kaygısızlar

the evil dead

  sam raimi tarafından 1981 yılında çekilmiş son derece ufak bütçeli, korku, kan-revan, şiddet ve komedi filmidir. hafta sonlarında arkadaş çevresinden toparladığı aktör adayları ile çevrilmiştir. düşük bütçesi nedeniyle makyaj ve efektler inandırıcılıktan uzak olmakla beraber son derece etkileyici ve korkutucu bir atmosfer yaratılmaktadır. başroldeki bruce campbell bu filmden sonra şöhreti yakalamış irili ufaklı bir çok filmde rol almıştır. film ingiltere'de uzun yıllar boyunca yasaklanmış ve gösterime girmemiştir.

  ------------------spoiler-------------------
  özellikle ormandaki tecavüz sahnesi, ayak bileğine kurşun kalem saplama sahnesi, yer altındaki acuze, ucube oldukça korkutucudur.
  ------------------spoiler-------------------

  ilk filmin gördüğü ilgi üzerine ikiğ adet devam filmi daha çekilmiştir.

  (bkz: necronomicon)
  (20.11.2006 09:42)

sayfa: 1-2-3-4...-72

Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.