travma sonrası stres bozukluğu

 1. En geniş kapsamda bakarsak, kişinin PTSD yaşamasına sebep olabilecek durumlar şu şekilde gruplandırılabilir: Şiddet içeren saldırı, kaçırılma, cinsel saldırı, işkence, rehine tutulmak, bir deprem/sel/yangın felaketi geçirmek, şiddetli araba kazaları, yaşamı tehdit eden bir hastalık geçirmek. Fakat PTSD denince akla gelen en ünlü örnek Vietnam sendromudur: Cepheye giden askerlerin şahit oldukları korkunç ölümler sonrası eski hayatlarına döndükleri zaman adapte olamama, sürekli kabuslarla uyanma, güpegündüz flashback'ler görme gibi sorunlarla karşılaştığı gözlemlenerek bu isim verilmiştir. Ülkemizde de aynı durumu "Güneydoğu sendromu" olarak adlandırmak sanırım yanlış olmaz...

  PTSD üç grup semptoma sebep olur:

  1) Yeniden yaşama: Kişinin flashback'ler görmesi, kabuslarla uyanması bu gruba girer.

  2) Kaçınma: Kişinin travmaya sebep olan yerden ve kişilerden kaçması, duygusal olarak uyuşmuş olmak, olayla ilgili bir şey hatırlamamak, eskiden zevk alınan aktivitelerden artık keyif almamak gibi semptomlar bu grupta sınıflandırılır.

  3) Aşırı-heyecanlandırma *: Kişinin sürekli gergin, çabuk heyecanlanan ve öfke patlamaları yaşayabilen durumda olmasıdır.
  (#268434) itaatsiz|24.02.2010 07:15|