türkiye

 1. bir tuhaf ülkedir. akşam yatarsınız, sabah gözünüzü açtığınızda yepyeni bir gündemle uyanırsınız. herşey o kadar hızlı değişir ki, hiçbir mesele bitmez, sonlanmaz, çünkü hemen bir yenisi peydah olur.
  bu ülkenin ergenekon diye bir terör örgütü vardır, ya da olduğu iddia edilir. bu örgütün yargılanması üç yıldır sürer, ama daha varlığını kanıtlayacak objektif tek bir bulgu bile yoktur ortada, yönetici kadrosu kimdir, eylem kadrosu kimlerden oluşur, finansal kaynakları nedir bilinemez bir türlü. üstelik mahkeme sürecine temel olanlar, yargılananların avukatlarının bile sorgulayamadığı bir grup gizli tanık, en son kanada civarlarında hahamlık yaparken görülen bir deli ve yazdığı söylenen kişinin yazdığını kabul etmediği, gerçekliği hala ispatlanamamış darbe günlükleridir. ama bu davayla direkt/dolaylı ilişkili görülen bir sürü insan her gün sürü halinde gözaltına alınır, yıllarca hakim yüzü görmeden parmaklıklar arkasında tutulur.
  burası öyle tuhaf bir ülkedir ki, demokrasinin önündeki tek engel ordu olarak gösterilir birilerince. ha babam vurulur. niyeyse adil olmayan seçim sistemi, parti başkanlarının hegemonyası, dokunulmazlıklar gibi konular yok sayılır. insanca şartlarda yaşam standartlarını sağlayamayan yöneticileri tek adamlığa giden yolu demokrasi havariliği postuna bürünerek aşar.
  burası öyle tuhaf bir ülkedir ki tarikatlara bulaşan ayakta kalamaz. savcı bile olsanız özel yetkilerle donatılan bir başka savcıya tutuklattırılırsınız. daha üst bir kurum yetkilerini kaldırsa bile bu ekstra donanımlı savcı elindeki belgeleri yangından mal kaçırır gibi bir yerlere ulaştırmaya çalışır, tebligatı görmemiş gibi yapar. bahsedilen tarikattan isimlerle devletin üst kademelerinden bürokratların 'hallederiz' li konuşmaları basına sızar, hiç birşey olmaz.
  burası öyle tuhaf bir ülkedir ki herkes dinlenir, devletin en üst kademesindekiler bile. bu kayıtlar saklanır, uygun zamanlarda kullanılır. bu da hiçkimseye tuhaf gelmez. devletin en gizli belgeleri çarşaf çarşaf gazetelerde, özellikle bir gazetede, yayınlanır, bu belgeler nasıl ortada dolaşır diye merak bile edilmez.
  burası öyle tuhaf bir ülkedir ki, bir açılır tam açılır. yıllarca savaştığı ve hala savaşmaya devam ettiği kişilere sınırlarını açar, onları davul zurna ile karşılar, hakimini savcısını ayağına yollar, canlarının istediği yerde propaganda yapmasına izin verir.
  burası öyle bir ülkedir ki, bu ülkede bülent ersoy sanatçıdan sayılır ki, en büyük derdi havaalanının vip salonunu kullanmaktır.
  ...
  (bkz: sürer sürer)
  (bkz: antartika'ya yerleşmeyi düşünüyorum)
  (#268353) samjaza|23.02.2010 09:45|