travma sonrası stres bozukluğu

  1. post traumatic stress disorder'ın dilimize çevrilmiş hali. kişinin kendisinin kendisinin ya da bir başkasının can güvenliğini veya kişilik bütünlüğünü tehdit eden travmatik bir deneyime maruz kalması sonrası ortaya çıkan psikolojik rahatsızlık. temelde travmanın, kabuslar ve flashbackler aracılığı ile farklı bir düzlemde yeniden deneyimlenmesi mahiyetini taşır. uyku ve yeme düzeninde bozulma, travma ile ilgili düşünce ve anıların sıklıkla zihinde canlanması vb. görülen belirtiler arasındadır.

    belirtiler ortaya çıktıktan sonraki 4 hafta akut stres bozukluğu olarak adlandırılır. travma sonrası stres bozukluğu tanısının koyulabilmesi için belirtilerin 4 haftayı aşkın zamandır sürüyor olması gerekir. belirtilerin 3 aydan kısa sürerdüğü tipi akut, uzun sürerdüğü tipi ise kronik olarak değerlendirilir. travmayı takip eden ilk 6 ay hiçbir belirti ortaya çıkmadığı halde, 6 ay sonrası herhangi bir dönemde söz konusu belirtilerin görülmeye başlanması durumunda ise gecikmeli başlangıçlı adını alır.

    dsm iv kategorilerinde kaygı bozuklukları başlığı altında yer alır. son dönemde yaygın olarak emdr tekniği ile tedavi edilmektedir.
    (#264543) kimsekim|23.01.2010 01:05|