ramazan davulcusu

 1. kimi belediyelerde çok doğru bir kararla ramazan davulu yasaklanmıştır. bu günün şartlarınla ramazanla bir alakası kalmamış bir gece yarısı işkencesine dönüşmüştür.

  - davulcu elemanların %90 ının mani filan okuduğu filan yoktur, öyle eski istanbul manzarası filan mevzu filan değildir, adam davulla, yada bazen tenekeyle mütemadiyen gürültü yapmaktadır.

  - her mahallede birden fazla davulcu olabilmekte, sahura kalkan ya da kalkmayan tüm ahali gecede bir kaç kez yatağından sıçramaktadır. bayrama yakın günlerde hepsi kısa aralıklarla apartmanlara dalmakta, her evden para almadan da bir yere gitmemektedirler.

  - olayın her hangi bir otantik boyutu filan kalmamıştır tersine tamamen parasallaşmıştır, hatta bazı belediyeler davul çalınacak mahalleleri ihale ile davulculara verebilmektedir. mahalleyi belediyeden 'satın alan' davulcuyla korsan davulcular sık sık mahalle ortasında meydan kavgasına tutuşabilmektedir.

  - herkes oruç tutmadığı gibi, her oruç tutanın da sahura kalkma zorunluluğu yoktur. bir çok kişi uykusuzluk yaşamamak için yatsıdan sonra bir şeyler atıştırıp sahursuz oruç tutmaktadır. davulun gerekli olduğu eski dönemlerde insanlar sahura kadar ayakta olup, sabah namazını da kıldıktan sonra öğlen vaktine kadar uyurlardı. şimdi herkes sabahın köründe iş yerine koşturma halindedir, bu yüzden bu sıradan insanların uykularından çalınan bir kaç dakika bile zulum olabilmektedir.

  - çevremde o kadar oruç tutan insan arasında ramazan davuluyla uyananını hiç görmedim. herkesin kalkma saati zaten farklı, her evde cep telefonundan, çalar saate kadar pek çok uyandırma için kullanılacak cihaz var. eğer ille davulcu uyarsın isteyenler varsa, bir çözüm olarak davulcuya cep telefonu numarasını verir, davulcu da istenen saatte adamı çaldırıp uyandırır. başka saatte kalkacaklara, yada hiç uyanmayacaklara filan da eziyet ettirmez.


  (#252257) goodboyum|04.09.2009 02:06|