portfolyo

 1. yokmuş madem açalım, diyar formatına uyup boş bakınız vermeyelim, mesajımızı da verelim falan filan. *

  yeni eğitim sistemiyle birlikte gelen *bir ölçme değerlendirme araçlarından biridir portfolyo.* * diğer ölçme araçlarından farkı portfolyo denilen bu sunuşun * * * bir dönem boyunca öğrenci tarafından hazırlanması, dönem sonunda ailelerle birlikte serdilenmesi, gerekirse sunu yapılmasıdır. tabi ki çok farklı sektörlerin lügatlarında da var fakat ben eğitimle ilgili olanının üzerinde duracağım.

  portfolyo içerisinde öğretmenin öğrencilere dönem boyunca verdiği ödevlerden seçmeler * ; performans görevleri; kendilerini yansıtan resimler, karikatürler, şiirler, yazılar...; ders içi ve ders dışı her türlü aktiviteleri yer alır.

  portfolyonun amacı öğrencilerin kendi kendilerinin gelişimini izlemelerini sağlamalarıdır. bu sayede eksiklerini fark edip bu eksikliklerini gidermeye çalışacaklardır. her öğrencinin bireysel farklılıklarından yola çıkarak yine bu öğrencilerin kendilerini tanımalarına olanak sağlamasıdır. bu açıdan öğretmenlerin de öğrencilerinin gelişimini bireysel olarak takip edebilmesini sağlar.

  portfolyo öğrencileri motive eder, geleceğe yönelik kişisel tercihlerini yapmada yardımcı olur, öğrenciye özgüven verir, öğrencinin kendini ifade etme yeteneği gelişir.

  portfolyonun hazırlık sürecinin çok uzun olması ve bu sürede ailelerin çocuklarına gereğinden fazla yardımcı olmaları * *portfolyoların dezavantajlarından biridir.

  (#250784) betusens|19.08.2009 00:41|