tanrı kaldıramayacağı taş yaratabilir mi

 1. dindarlar ve ateistler arasındaki tartışmaların beylik sorusu.

  bilindiği gibi tanrı tanımazlarla inananların farkı yaratılış mevzusunda kilitlenir. bu noktada taraflar birbirlerine karşı demagojilere başvurmaya başlar. tanrının kendinden daha büyük taş yaratması sorusu aslında entellektüel anlamda belaltına vurmaktan başka bir şey değildir. nice polemiğin sırf bu soru yüznden cılkı çıkmıştır. aslında soru kendi içindeki hipotezleri arasında paradoks içermektedir. birinci hipotez tanrı varlığı, ikinci hipotez yaratma gücüdür.
  soru paradoxal bir biçimde iki hipotezi çeliştirir. yani herşeye kadir ve kaldıralmayacak taş sözü aynı cümle içinde kullanılamaz, durumu bu açıdan anlayamayan dindar arkadaşımız da kıvranır durur, açıklama yapmak için kutsal metinlerden uzun çeviriler filan yapar. oysa sorunun kendi içerisindeki tutarsızlığını kısaca ifade etmek yeterli olacaktır.

  soru aslında durdurulamaz tren, yıkılamaz duvara çarparsa ne olur? sorusunda olduğu gibi mantık hatası barındıran sorudur bu da, bu tarz soruların tek bir cevabı vardır o da bu soru -paradox içerdiğinden dolayı- sorulamaz biçimindedir.

  eğer soruyu newtonun evreni için değil de kuantum mekaniği içinde yanıtlamaya çalışırsak işler iyice arap saçına dönecektir. bu durumda cevap hem yaratabilir hem yaratamaz gibi bir tuhaflığa bizi götürecektir ki, zaten o zamana kadar, ortama güzel bir kız dahil olur ve hem ateist hem de dindar gençlerimizin konuyla ilgili konsantrasyonları resetlenir filan.
  (#248795) goodboyum|18.07.2009 20:19|