kardeş kavgası

  1. çok sıkıntılı bir kavgadır üstüne üstlük kavga ettiğiniz kişi * sizin ağabeyinizse. hele de bu yirmi üç yaşına gelmiş olmasına rağmen kendi yatağını dahi toplamayan, bir eşyasını bir başkasının yardımı olmadan bulamayan, abi ayağına yatıp fırsat bulduğunda kız arkadaşlarınıza sulanmaktan geri kalmayan, kardeşi yaşındaki kızlarla aşna fişne derdinde olan, tartışmayı bilmeyen, insan olmaya çalışmayan, haksız olduğunu büyüklüğüne * yediremeyip ortalığı daha da berbat eden vs. vs. bir abiyse bu.

    ağabey kavgayı büyüklüğüyle ve o bet sesiyle, kız kardeş ise ısrarla haklı olduğunu vurgulayarak ve ağabey karşısında sergilediği rahat tavırlarla kazanmaya çalışır. sonunda devreye anne girer tabii. bir kazanan ya da kaybeden olmaz. anne ortalığı sakinleştirmeye çalışırken kız kardeş rahatlığıyla ağabeyini daha da sinirlendirir. ağabey sayar da sayar sayar da sayar, deyim yerindeyse konuştukça batar.

    velhasıl kardeş, arkadaş, anne-baba her kim olursa olursa olsun kavga etmek kötü bir şeydir. insanların birbirlerinin dertlerini anlamak açısından yararlı olabilir pekala; ama insanın kavga edeceği insanı da iyi seçmesi gerekir. kavga adabını bilmeyen insanlarla kavga etmek deveye hendek atlatmaktan zordur; üstüne psikolojiniz de zarar görür; dellendiğinizle kalırsınız. *
    (#247502) betusens|08.07.2009 14:39|