sessiz olun filistin ölüyor

 1. filistinde yaşanan katliam dolayısıyla yılbaşı kutlamalarının yapılmamasını isteyen bir afiştir. katliam konusu vurgulanması gerekn bir durumdur ancak benim söylemek istediğim biraz farklı olacak.

  her hangi bir üzüntü verici olaya karşı resmi bir takım uygulamalar yapılması doğaldır, bayraklar yarıya iner resmi kutlamalar iptal edilebilir, halka kutlamaların azaltılması önerilebilir. ancak kutlama yapanların kötü bir şey yaptığı önerilmesi doğru olmaz. örneğin filisinde katliam var diye yada komşuda cenaze var diye aylarca öncesinden planlanmış, masraflar yapılmış bir düğünü iptal etmek mantıklı olmaz.

  geleneksel olarak da düğünü de cenazeyi de hayatın içerisinde doğal kabul eden bir toplumsal anlayışta yetiştik zaten.

  buraya kadar yine de iyiniyetli bir afiş olarak değerlendirmek normal. ancak gelelim afişi asan zihniyetin sorgulanmasına; eğer filistin katliamı olmasaydı aynı zihniyet halkımızın yeni yılını kutlayan bir afiş mi asacaktı acaba?

  geçen yılbaşı sözkonusu katliam ortada yokken vakit gazetesi yılbaşını kutlamak allah a isyandır diye başlık atmamış mıydı? bu gruplar için filistin olayı olsun yada olmasın yılbaşı kutlamak kötü bir şeydi zaten. yani israilin katlettiği insanların sırtından siyasi bir propoganda yürüten adeta nemalan asıl kimmiş acaba?
  (#226818) goodboyum|02.01.2009 13:40|