kruvasan

 1. Kruvasan = hilâl (crescent) olduğunu algıladığım ilk ân'daki aydınlanmayı kelimelere dökmem mümkün değil... Yirmi beş yıllık hayatı gözünün önünden geçer ya bir insanın, aynen öyle olmuştum...

  (Bir başka benzer aydınlanma için:

  rövanş - revanche = revenge; yani intikam! "Rövanşını almak" da intikam almaktan başka bir şey değilmiş yani! Breh breh breh...)

  Kruvasan, yani ay çöreği'nin ilk yapılış tarihinin Viyana Kuşatması olduğu iddia ediliyor: Osmanlı'nın Viyana'yı alamamasını kutlamak isteyen Avusturyalılar Osmanlı'nın hilâlinden esinlenerek bu çöreği pişiriyorlar. Benzer şekilde, 732 yılında "Tours Savaşı"nda müslüman ordularının Fransızlarca yenilmesi üzerine yapıldığını iddia edenler de var. Her halükârda bizler için bir nevi yenilgi nişânesi... Amma velâkin tadı da pek güzel azizim, yemeden edemiyor insan!

  Çikolatalı kruvasanı tek geçiniz... Ama tuzlu bir şeylerle yenecekse, örneğin üzerine krem peynir sürerek filan, sade olan tercih edilmeli; çünkü marmelatlıları pek aşırı tatlı oluyor nedense... (bkz: Avrupa ve ABD'de hamurişlerinin aşırı şekerli olması sorunsalı)
  (#220492) itaatsiz|16.11.2008 23:41|