sezon finali

 1. televizyonda bir yayın dönemi boyunca ekranda kalmayı başarmış ve gelecek yayın döneminde de kalmaya devam edecek olan bir programın o yayın döneminde yayınlanan son bölümüne verilen ad. ve eğer isterseniz gelin hep beraber bu konuyu biraz irdeleyelim.

  coğrafi konumumdan ötürü çoğu zaman kendini tv dehlizine damardan bağlayan ben denizn şahsi kanaatleri doğrultusunda sezon finalleri nasıl olur sorusunun üzerine üzerine gidelim...

  öncelikle sabah kuşağı:

  bu kuşakta yayınlanan kadın programlarının sezon finallerinde bir farklılık yoktur aslında. tüm sezon boyu süregelen gürültü biraz daha artar o kadar. geri kalan ise aynı teranedir ve hiç bir heyecanı yoktur.

  yarışma programları:

  artık ülkemizde sayılı olan yarışma programlarında ön planda olan şey şans ve bilginin dışında kalan duygu sömürüsüdür.* verilecek ödül katlanır ve çeşitli süprizler ile* program gerçekleştirilir.

  ven büyük hadise olan dizilee:

  en başta söylemem gerek ki senaristlerimiz son yazmak hususunda bir hayli beceriksizler. bunu sinema filmlerinde de açıkça görebilirsiniz. bu yüzdendir ki dizilerin sezon finalleri orjinallikten uzak ve aynıdır. bir defa dizinin başrol oyuncularından birine bi hastane yolu görünür. bu en büyük klişedir.**** senaristler işin içinden çıkamayınca ya işin çine fettan bir karakter sokup hastane yollarını açarlar ya da saçma trafik kazaları ve buna benzer doğal durumlarla gelecek sezona merak uyandırmaya çalışırlar. "acaba ölecek mi?" sorusuna yanıt aramayın çünkü ölmeyecek. olmadı uzun zamandır ortalıkta olmayan biri her şeyi daha da karıştırsın diye tekrar ortalığa karıştırılır.* şunuda unutmamalıyız ki; ne kadar özgünlükten uzak da olsa bu konular halen merak uyandırmaktadır.

  gelecek dersimde görüşmek dileğiyle...
  (#199133) transkripsion|01.07.2008 11:39|