baş örtüsü

 1. üzgünüm yeri geldi susamıyacağım....
  ocak 2008 itibariyle yeniden gündemimize oturmuş meseledir. aslında bazıları için her zaman gündemdir hiç değişmeyen değişemeyen..
  şimdi yine serbestliğini tartışıyoruz. gerçi genel olarak kullanılan kelime türban. ama ben fark görmediğim için başörtüsü başlığına yazmakta beis görmüyorum.
  serbest mi olacak kime serbest olacak, nasıl olacak da olacak....? bütün bunlar tartışılırken aslında bazı cumhuriyet ve laiklik muhafızları(!) tarafından öylesine cümleler sarfediliyor ki. bu toplum nasıl oldu da bu hale gelebildi anlamak için beynimi hayli zorlasam da anlamak kabil değil.
  mesela diyor ki kendisini duayen filan sanan feşman romancı, üstelik de kadın!
  köyülerimizde takılan tülbentin fonksiyonu var. ter silinir çocuğun üstüne örtülür ki sinek konmasın vs. vs...
  zaten anlamamış geçmişinden haberi yok kültürünü oluşturan bu gün içinde yaşadığı topluma şekil veren saiklerden bihaber bir zavallı. tülbenti ancak böyle anlamlandırıyor anlamlardan uzak aklının içinde. sonra diyorki bu gün şehirde buna ne lüzüm var. hasbinallah deyip geçiyrosunuz...hadi geçtik!
  çok değil 2 3 ay evvel bi tartışma oluyor bir müzede başörtülü bi kız abdest alıyor lavaboda. belki alternatifleri olabilceği konusunu tartışabiliriz. ama verilen tepki şu;
  -kendi ülkemde kendimi azınlık gibi hissediyorum, diyor sözde modern bir hanım. ancak bağnazlık ve bencillik akıyor sözlerinden.
  senin ülken olabilir ama başörtülünün de ülkesi.sen kendini azınlık hissetme aman, başörütlü hissettsin. çünki o bu ülkenin üvey evladı sen has evladısın.sen ülkende her mekan tapulu malınmış gibi yaşa o ancak evinde otursun.hatırlıyalım hadi; o da senin gibi vergi veriyor çalışmasına izin verseniz okumasına izin verseniz senden fazlasını da yapacak ülkesi için. üstelik senelerdir horluyorsun, okula almıyorsun, meclise giremez, köşke eş olarak bile girmesin, ortalıkta görünmesin diyip, sokakta bile laf çakıyorsun insanlığından utanmadan. ama o kendisini bu ülkeden ayrı düşünemiyor. sen iran'a arabistan'a filan kovuyorsun ama o gitmiyor. tıpkı senin gibi, gidecek başka bir ülkesi yok.
  yeri geldimi eşini kardeşini şehit verirken kimse senin niye başın örtülü demiyor. ama televizyonlara çıkınca sanki bu ayıp bişeymiş ve yeryüzünden silinmeliymiş gibi herkes cak cak konuşuyor. bütün ilim(!) ve fikir(!) adamları ağız birliği etmiş savunan bile aşağılık görerek savunuyor.
  siz istediğiniz kadar bu danışıklı dövüş ve hor görüş içinde devam edin başörütlü olmak ne siyasi nede baskısal bir tercih olmadığından gayet emin gayet sakin gayet hüzünlü ve fakat ümitvar yaşamaya devam edecek başörtülüler.
  sizin hitler'e taş çıkartan dışlayıcılığınız yok ediciliğiniz karşısında başörtülüler mağlup olabilir zaten bu güne gelene kadar ortalıktan toz olan ve kendine müslüman diyen erkek gürühu yenilmiştir,ancak islam dini bir yere gitmez.
  sizin siyasi, ticari diye amaçlandırdığınız baskıcı diye nitelediğiniz, fakat ancak ve ancak tebliğci ve rızacı olan islam dini bir yere kaybolmaz. siz uğraşmaya devam edin hitler'in küçük yamakları
  (#173055) anarsi nerede anarsist orada|25.01.2008 01:03|