amak-ı hayal

 1. şehbenderzade filibeli ahmed hilmi efendi tarafından yazılmış, defalarca okunması gereken, her seferinde yeni anlamları karşınıza çıkartabilecek kadar derin tasavvufi roman. eğer tasavvufa ilgi duyuyorsanız size, sizi anlatabilecek romandır.

  iyi bir felsefe tahsili almış olan raci'nin, aynalı dede olarak bilinen bir meczup tarafından eğitilmesini veya kendisini bulmasını anlatan romandır. romada sık sık yahu bu raci de amma bana benziyor diyebilirsiniz. kafanızda bir sürü soru işaretleri var ise bu kitapta bir çoğuna cevap bulabilirsiniz. *

  parıltı ve timaş yayınlarından basılan kitabın timaş baskısında gazellerin de günümüz türkçesine çevrilmesi nedeni ile bazı duygularını kaybettiği de okuyanlar tarafından anlatılıyor. eğer orjinale daha fazla önem veriyorsanız parıltı yayınlarını tercih etmelisiniz. kitabın fiyatı da 5 ytl olarak belirtilmiş ancak kitapçılara öğrenci olduğunuzu söylediğinizde 3 ytl'ye de verebiliyorlar.

  tam bir başucu eseri olan amak-ı hayal * fenafillah mertebesine yolculuğu ve allah aşkının nasıl insan kalbine girdiğini gösteriyor. yıllarca fantastik ve bilimkurgu edebiyatla uğraşmış olan ben, kendi şahsi düşünceme göre derim ki bu kitap rahatlıkla tolkien'in hobbit'ine, yüzüklerin efedisi'ne, güz yüzüklerine ve silmarillion'una 5 basar. Eoin Colfer'in artemis fowl'u ile karşılaştırılması bile saçmadır. milyonlarca dolar hasılat yapan narnia bu kitabın tırnağı olamaz. hippilerin kutsal kitabı mertebesine ulaşmış yaban diyarlardaki yabancı adlı kitaptan da kat ve kat üstündür. gerek edebiyat dili, gerekse dayandığı gerçekler nedeni ile çok başarılı bir yapıttır.

  içeriğindeki fantastik öğeler insanın kalbinin hızla çarpmasına neden olur.

  (#16295) tulkas|11.06.2006 16:55|