palpatine

 1. darth plagueis tarafından potansiyeli keşfedilip çocuk yaşta eğitimine başlanan naboolu senatör.

  eli yüzü düzgün, güler yüzlü, temiz bir adam gibi gözükse de kalbinde çeşitli fırtınalar kopan, ince ayarlı konuşan müthiş yetenekli bir politikacıdır kendisi. ustası darth plagueis tarafından sith sanatları olduğu kadar jedi sanatları da öğretilen yetenekli öğrenci.

  senatör olup cumhuriyet meclisinde nabooyu temsil eder. cumhuriyetin yozlaştığını, senatörlerin her türlü şeyi kendi çıkarları için kullandıklarını görür. bu aç gözlülüğü iyi kullanabileceğini anlayan palpatine kolları sıvamaya başlar.

  bir yandan da zabrak bir bebekteki potansiyeli hissedip onu yanına alarak* hocasından gizli bir şekilde eğitmeye başlar. zira kendisi aslında bir senatörden çok öte bir sith lordudur.

  hocasının uzun süredir ne işle meşgul olduğunu gizli gizli takip eder, ve hocasının ne yaptığını anladığında hocasının sahip olduğu dark side bilgisine hayran kalırken, bir yandan da içini nefret kaplamıştır. zira hocası*, güçte yoğunlaşarak midichlorian ları tetikleyip bir yaşam formu yaratmaktadır ve bu yaşam formu palpatine in yerine geçecek olan yeni öğrencinin ta kendisidir. ve palpatine, hocası uykusunda iken onu öldürür.

  cumhuriyetin dış ticaret halkalarında ki vergi arttırımı yasası, ticaret federasyonunu çileden çıkarır. bu palpatine in beklediği andı. sith kimliği ile altında ticaret federasyonu ile bir anlaşma yapar ve gizliden federasyonu destekler. gizemli sith desteğini de alan ticaret federasyonu cumhuriyeti protesto olarak naboo ya ambargo koyar.
  naboo kraliçesi padme amidala , senatör palpatine den yardım ister ve cumhuriyet senatösünün önüne çıkarak meclisten yardım ister. cumhuriyetin çıkarcı tavırları ile reddedilen yardım talebi üzerine kraliçe, palpatine'in öğüdünü dinleyerek şansölye finis valorum için güvensizlik oylaması ister. ve yerine tabii ki palpi geçer.

  naboo da zabrak öğrencisi dart maulu kaybeden palpi, bir yandan da tatooineden çıkan anakin skywalker isimli çocuğu izler. zira bu kişinin hocasının eseri olduğunu anlaması çok geç olmayacaktır. babası olmayan, annesinden uzakta bir yaşam süren çocuğa coruscanttaki eğitimi boyunca hep destek olmuş, onunla sürekli sohbet edip şefkat göstererek çocuk için adeta bir baba olmuştur.

  jedi düzeninden ayrılan count dookuyu kendi sith safına çekip kirli ayak işleri için onu kullanmaya başlamıştır.
  tehlikeyi sezen usta syfo dyas jedi düzeninden habersiz bir klon ordusu siparişi verir. siparişi gizli yapar zira jedi düzeninin bu siparişe karşı çıkacağını adı gibi bilir. siparişi öğrenen palpatine yeni öğrencisi dookuya, dostu syfo dyas'i öldürtür. ancak siparişe dokunulmamasını tembihler, zira klonlar ileride işe yarayabilirdi ki hatta bu palpatinenin işini büyük ölçüde kolaylaştırmıştı da.

  sidiousun yalan baskıları ile ticaret federasyonuna katılan bankalar birliği ve diğer birlikler cumhuriyete savaş açmaya karar verir. politik bir deha olan dooku, bu birliğin başına geçer.

  bir yandan da general grievous'u gözüne kestiren palpatine dookuya göz kırparak onu istediğini belirtir.
  ayrılıkçı harekete karşı cumhuriyet, klon ordularını kullanır.
  böylece palpatine, sith kimliğini karanlık tarafın yardımıyla mükemmel bir şekilde jedilardan gizlerken, jediların burnu dibinde sağ eli ile cumhuriyeti yönetirken, sol eli ile de ayrılıkçı birlikleri yönetir duruma gelir.
  yarattığı kaos, onu emellerine adım adım ilerletmektedir.

  bir yandan padme ile anakin i yanyana getirmeye çabalar, bir yandan aniyi jedilara kışkırtır ve sonunda anakini kendi tarafına çekerek jediları temizler ve kendini imparator ilan eder. o artık sadece dark lord of the sith değil aynı zamanda imparator palpatine dir.

  (bkz: darth sidious)
  (merlin 15.05.2007 12:17 ~ 15.05.2007 12:26)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.