order 66

 1. emir 66
  jedi'a karşı düzenlenmiş en büyük komplo.


  jango fett adlı kelle avcısının genetik kopyasıyla üretilen clone trooperlar orjinal örneğin birebir kopyasından uzaktı. genetik bilgileri ile oynanmış, böylece her emre karşı gelmeksizin büyük bir itaat ile bağlı hale gelmişlerdi. onlar için en önemli şey, en önemli tad, bir emri yerine getirmekti. ve istemli yada istemsiz her emri yerine getirmekle mükelleftiler bu emirler duygusallıktan öte idiler zira klonlar saf insan değillerdi.

  order 66, aslında basit bir jedi tuzağı idi.
  sith'in egemenliği sağlayabilmesi için önündeki tek engel şüphesiz jedi idi.
  tuzak gayet basitti;
  cumhuriyete karşı galaksinin genelini kapsayan bir savaş çıkar, clone trooperlar bu savaşta kullanılmak zorunda bırakılsın, askerler galaksinin pek çok köşesine yollansın, her bir bölüğün başına bir jedi getirilsin...
  böylece jediların hepsini birbirinden ayırabilirsiniz. ve vakti geldiğinde clone trooperlara en üst merciden, yani cumhuriyet'in şansölyesinden emir verilsin.

  palpatine; "execute order 66" *
  ve jedi katliamı başlasın.

  aslından 66 numaralı kod, klonlar kaminoda yetiştirilme aşamasında beyinlerine zekredilen kodlardan yalnızca birisiydi. ancak gizli tutulan, öyle ki ordunun sahibi olan cumhuriyetin bile bilmediği bir kodtu. şüphesiz bu durumu çok öncesinde darth tyranus * şahsen ayarlamıştı.

  kod 66 ya göre görünen bütün jedi avlanacaktı. ve clone trooperlar da aynen öyle yaptılar. gözlerini yummadan komutanlarına ihanet ederek onları acımasızca katlettiler. zira bu askerler tek bir amaç için üretilmişlerdi, emre itaat!

  jedi, bu saldırıyı hiç beklemezken savaşın en can alıcı noktasında birbirlerine haber veremeden hazırlıksız yakalandı, ve arkalarından vuruldu. galaksinin pek çok yerinde, aynı anda klon askerleri, kumandanları olan jedi ları avladı. öyleki 3 sene boyunca beraber yatıp kalkan, beraber çarpışan, birbirlerinin hayatlarını onlarca kez kurtarmış olan kumandan cody, emir sonrası tereddüt etmeden obi-wan kenobi ye ateş açmıştır.

  en büyük saldırıyı ise arkasına aldığı nam-ı değer 501st legion ile jedi tapınağını basan darth vader yapmıştı.

  order 66 dan çok az jedi kurtulabilmişti. onlarında bir çoğu imparatorluğun kurulmasından sonra avlanacaktı. usta yoda'nın da dediği gibi klonların bu yaptıklarını idrak edebilmeleri uzun zaman alacaktı.
  (merlin 18.07.2007 17:41 ~ 18.07.2007 17:45)
 2. Revenge of the Sith in bu sahnesinde arkadan bir müzik girer ki gerçekten jedi'ların ne hissettiğini anlarsınız..Sırtınızdan vurulmuşa dönersiniz,tüyleriniz diken diken olur..Bu muhteşem sahneyi taçlandırdığı için John Williams üstadın önünde saygıyla eğiliyorum..Şarkı için (bkz: anakin's betrayal) .
  (pennywise the clown 14.05.2008 00:20)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.