omuz

 1. kolların gövdeyle birleştiği noktalar, boynun iki yanındaki çıkıntılar.

  omuzların neye yarayacağı düşünüldüğünde karşımıza birden fazla cevap çıkar. öncelikle omuz sözcüğü yük taşımayı getirebilir akla. sırtınızda veya yanınızda taşıyacağınız yükün destek noktası büyük ihtimalle omzunuz olacaktır. insan öyle çok yük taşımak zorunda kalır ki bazen, omuzları çöker.(bkz: omuzları çökmek)

  omuzları bir kapı kırılacağı zaman da rol oynarken görebiliriz. genellikle film/dizilerde gördüğümüz kadarıyla bir kapıyı kırmak için güçlü kuvvetli bir adam bulup onu "kapıya omuz atmaya" razı etmek yeterlidir. ancak siz evde denemeyin, özellikle de ufak tefek bir bayansanız.

  ve geldik bir omzun sahip olabileceği en önemli işleve.. bunun için önce bir kardeş, bir dost vs bulunur. sonra bu şahsın yanına oturulur ve baş o kişinin omzuna yaslanır. sonra artık dertlerinizi mi anlatırsınız, ağlar mısınız, uyur musunuz o sizin bileceğiniz iş. bu etkinlik en güzel; sıra arkadaşınızla, veya parkta otururken bir dostunuzla** hatta servis arkadaşınızla veya otomobilin arka koltuğunda yanyana oturduğunuz kişiyle yapılabilmektedir. yemek masasında yapılması hoş değildir, tavsiye etmiyorum. eklemek istediğim bir küçük şey de, eğer birinin omzunda ağlarsanız gözünüzden veya burnunuzdan akan herhangi bir şeyle ilgili kişinin omzunu ıslatmamanız gerektiğidir. hani gözyaşı bir derece de..yani burun..


  **
  (queen tinorfithiel 17.12.2006 22:44)
 2. (bkz: omuz omuza)
  (donpierre 17.12.2006 22:47)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.