obi wan kenobi

  >>

 1. star wars serisinde, qui gon jinn'in öğrencisi, anakin skywalker'ın ustası. ustasından ve öğrencisinden daha dikkatli ve daha az risk alan bir jedi. darth maul'ü yenebilmiştir.

  anakin ile aralarında geçen tatsız olaylardan sonra* anakin'in oğlu luke skywalker'ı tattoine'e getirir ve kendisi de burada mütevazi bir hayat sürmeye başlar, ben kenobi adıyla.

  filmde onu ewan mcgegor canlandırmıştır.
  (queen tinorfithiel 01.05.2006 17:51)
 2. star wars'un the phantom menace, attack of the clones ve revenge of the sith filmlerinde obi wan'ı ewan mc gregor canlandırdı. orijinal üçleme a new hope, empire strikes back ve return of the jedi'da ise obi wan artık yaşını başını almış biriydi ve onu canlandıran da sir alec guinness olmuştu.
  (hazeyame 25.08.2006 11:35)
 3. sapına kadar ceday olan adam. heyecanlı bir genç iken qui-gon jinn adlı ustanın elinde büyümesi, sevdiği kızın ve ustasının ölümüne tanık olduktan sonra iyice bi durulmuş, olgunlaşmıştır.

  kont dooku nun sith varisi olarak istediği adam.
  (merlin 24.07.2007 22:11)
 4. olgunlaşması ilk filmde gözle görülmüştür..darth maul'un ustası qui gon jinn'i öldürmesinden sonra bir jedi ın yapmaması gereken şekilde öfkesiyle saldırmış darth maul'dan dayak yemiştir..sonra jedi code a sağdık kalarak öfkesinden sıyrılmış öyle yenebilmiştir rakibini...
  (pennywise the clown 24.07.2007 23:05)
 5. darth maul'u öldürdükten sonra gözümden düşmüş jedi kişisi. bi daha maul kadar karizmatiği gelmedi, gelemedi. obi-wan 40 fırın ekmek tableti yese çift taraflı ışın kılıcı kullanamazdı. sinirliyim!
  (darsha 24.07.2007 23:12)
 6. olağanüstü bir sakinliğe sahip olan, tatlı ve de öğrencisinin kendisinden daha iyi olduğu zaman bunu dile getirebilecek kadar olgun, kendini güce adamış jedi. *
  (tepkisiz 21.02.2008 01:15)
 7. star wars hayranı şişman arkadaşlar, halk arasında genelde dobi wan kenobi olarak isimlendirilirler.

  (argus wishingwell 21.02.2008 11:03 ~ 21.02.2008 11:03)
 8. bi aralar kendime "obi wan çelebi" diye nick yapmıştım sağda solda. hoş olmuştu. sadece belli bir kitle anlamıştı espriyi.
  (poorfect 21.02.2008 21:38 ~ 21.02.2008 21:55)
 9. türkçe dublajında yekta kopan tarafından seslendirilen karakter.
  ve belki de vaderdan sonra en sevilen karakter.
  (merlin 21.02.2008 22:11)
 10. Mükemmel Jedi.

  Her ne kadar force konusunda zayıf da olsa, bir Jedi Guardian'ın tüm özellikleri vardır kendisinde. Müthiş bir dayanıklılığı vardır, lightsaber'ı ile evlidir, Force Trick veya Confuse'a hiç kapıldığı görülmemiştir.

  Bunlar ile iyi bir jedi knight olabilirdi. Ama o bunların üstüne kıvrak zekasını, pratikliğini, duyguları ile değil, mantığı ile hareket etmesini* ve tüm uzun sürme potansiyeli olan saber dövüşlerinde düşmanını gerek alay ederek, gerek başarısızlıklarını hatırlatarak içten içe çürütmesini de ekleyince benim gözümde mükemmel bir jedi olmuştur.
  (wrathbringer 08.02.2009 21:36 ~ 09.02.2009 00:05)
 11. gencliginde isin kilici dovuslerinde ve kara savaslarinda firtina gibi esmesine ragmen, jedi avi ve imparatorluk'un yukselisi sirasinda inzivaya cekilmis, uzaktan uzaktan luke skywalker'u kollayip dogru zamanin gelmesini beklemis ve bu sirada tatooine'deki yalnizligini jedi felsefesi uzerine tefekkur ederek gecirmistir. dogru zaman geldiginde luke skywalker'i alarak eski ogrencisi darth vader ile, 20 sene oncesinde biraktiklari yerden karsilasmaya devam etmek uzere, son bir kez daha yuzlesmeye gitmis ve gecirdigi yillari kendisi de dahil olmak uzere her seyden nefret ederek gecirmis darth vader'in karanlik gucu ile, obi-wan kenobi'nin zirveye cikmis bilgeligi son kez karsi karsiya gelmistir.

  bu duello esnasinda, obi-wan kenobi fiziksel kaygilardan uzak tavirlar sergilemekte, ciddi ciddi isin kilici duellosu yapsa karsisindaki makine ile basa cikamayacaginin farkinda oldugunu belli etmektedir. zaten yukarida da bahsedilen genclik doneminde, karsisindaki yaratigi bir kere maglup etmis, general grievous'u da alt ederek makinelere karsi da bos olmadigini ispatlamis obi-wan kenobi, bu son duellosunda isi karanlik taraf ile dalga gecmeye cevirmis ve darth vader'in yasliligi ile yaptigi laf atmalara "isindan korksak hiperuzaya cikmazdik" benzeri laflar ile cevap vermis, "kilic yarasi bize sökmez, sizin makinede klonda aradiginizi biz tefekkurde bulduk" diyerek laf arasinda palpatine'e de gondermeyi yapmistir.

  nihayetinde darth vader ile luke skywalker'i karsi karsiya getiren obi-wan kenobi, luke'a "benden buraya kadar, iste darth vader, iste sith, bundan sonrasi sana kalmis skywalker jr." diyerek, darth vader'a muzur muzur gulerek hayatinin kazigini atarak bedeninden siyrilmistir. darth vader hala daha obi-wan kenobi'nin kavga pesinde oldugunu sanarak cubbesini kontrol etmis, lakin giderayak atilan o muzur gulumsemenin sebebini bespin'deki duelloya kadar anlayamamistir.
  (se8iz 03.11.2012 17:59)
 12. öz kardeşi gibi sevdiği öğrencisiyle* yaptığı ölümüne kapışmanın sonunda,öğrencisinin fazlalıklarını alıp,onu o şekilde bırakmasının neticesini çok sonraları hoş olmayan bir şekilde gören muhterem jedi ustası.verdiği kararın teknik açıdan yanlışlığını o an kendisi idrak edememiş olsa bile,etik açıdan yaptığını nasıl makul buldu,kafalarda soru işareti bırakıyor.tamam,zaten o dövüşü hiç istemeye istemeye sürdürdü,ama herşeyin sonunda öğrencisini o halde,acı çekerek bırakmak yerine;son bir darbeyle öğrencisinin acısına son vermesi,onun hem bir ağabey,hem de kurallara saygılı bir jedi ustası olarak yerine getirmesi gereken bir vazife olarak görülebilir.ne diyelim,olan oldu,yaşananlar böyle anlatıldı...
  tüm bunları son söze bağlamak gerekirse;
  alma mazlumun ahını,gelir "when i left you, i was but the learner. now,i am the master" diye diye. *
  (se8iz 03.11.2012 18:00 ~ 03.11.2012 18:02)
 13. star wars evreni'nin anakin skywalker'in hayatını anlatmak için yaratıldığı şeklindeki tezin en güçlü antitezi, bence, obi wan kenobi'nin varlığıdır. koskoca jedi konseyi, corruscant'taki ofisi $en karde$ler kiraathanesi'ne çevirip ak$ama kadar pi$pirik oynarken ne kadar dark side pisliği varsa obi wan temizlemi$; darth maul''dan anakin'e dooku'dan grievous'a butun derdi tasayı çözmeye ko$turmu$tur. anakin ellerinin arasindan kayıp giderken, palpatine anakin'i buyuk bir sinsilikle dark side'a çekerken koskoca konsey altılıya, sayısala dalıp uyumu$, obi wan durumun farkına varmasına, anakin için endişelenmesine rağmen konseyin üzerine atadığı işlere koşturmaktan durum ile ilgilenememiştir. velhasıl george lucas'ın anakin'in hikayesini anlatmak icin obi wan'i bozuk para gibi harcamasından dolayı hissettiğim gıcıklık çok müthi$tir ve kendisinin ağzına tekme atmak hevesim deniz derya geni$liğindedir. bakınız zavallı obi wan, jedi order'in kıçını kurtarmak icin neler yapmi$, kimlerle kar$ila$mi$tir :

  - qui gon ile naboo'ya gitmi$, amidala korunacak diye başına olmadık bela almıştır.
  - amidala'yı naboo'ya geri götürürken darth maul'la kar$ıla$mı$ ve yenmi$tir. bu kar$ıla$madan sonra anakin veledi durduk yere obi wan'in ba$ına kalmı$tır.
  - coruscant'a döndükten on sene sonra kamino'ya gitmi$ klon ordusunu ke$fetmi$tir; buradan gittigi geonosis'te dooku'nun ayrılıkçı planını ögrenmi$ ve yakalanmi$tir.
  - kurtulduktan sonra dooku ile dövü$mü$, dooku bunun uzerine demir sütun filan fırlatmi$tır.
  - klon sava$ı'nda corruscant'i korumak icin bi' ton belaya girmi$, ona buna kılıç sallamı$; en sonunda dooku ile bir kez daha kar$ila$mi$, bu kar$ila$mada da üzerine koca bi' $ey dü$mü$tür.
  - general grievous ile kar$ıla$mı$ kendisini itinayla doğramı$tır.
  - tabi ki dark side'a gecen anakin'le kar$ila$mi$ ve kendisini de doğramı$tır.
  - tatooine'e cekilip münzevi hayatına devam ederken leia kendisinden yardım istemi$ ve bu defa luke veledi ba$ina bela olmu$tur.
  - ilk death star'a girmi$, güç kalkanını devreden çıkartmı$ ve orada anakin ile bir kez daha kar$ila$mi$, bu defa force'la bir olmu$tur.

  saniyorsunuz ki obi wan burada ölmü$ bitmi$tir ama bence bu temiz yüzlü jedi aslen kurtulmu$tur. elalemin force içinde yüzen bebelerinin** ukalalığını çekmek, koyun gibi saf jedi master'larının aptallığının pisliğini temizlemek i$inden sonsuza dek istifa etmi$tir. yaptiklarının kendisi için en hayırlısı da doğrusu budur.

  kısacası efendi obi wan taçsız bir kral, adı anılmayan bir kahraman ve hikayenin en şerefli karakteridir. kendisine buradan üç kulhuvallahu bi elham yolluyor, gücün zevki sefası kendisine helali hoş olsun diyorum...
  (se8iz 03.11.2012 18:01 ~ 03.11.2012 18:03)
 14. pek sevdiği bir giriş cümlesi hello there olan karakter. bir hoca. sir alec guinnes ve ewan mcgregor sayesinde bence star wars filmlerinin en kral karakteri. olaya "anakin'in hikayesi" diye bakılabileceği gibi, "obi-wan'ın hikayesi" olarak da bakmak mümkündür. öğrencilikten hocalığa geçişin, ilk öğrencisindeki hayalkırıklığının -ki hayalkırıklığı burada kullanılabilecek en hafif kelimedir zannımca- ve ikinci öğrencisinde yakalanan başarının hikayesi...
  (se8iz 03.11.2012 18:04)
 15. hayranlığımı nasıl ifade edeceğimi bilemediğim adam. -her yönden- gelmiş geçmiş en iyi jedi master
  (se8iz 03.11.2012 18:04)
 16. en hisli ve bahtsız jedi'lardan biridir kendisi. isterdik ki şöyle bir mürüvvetini görelim, o da mutlu olsun, çoluğa çocuğa karışsın ama olmadı bi türlü. adam skywalker sülalesiyle uğraşmaktan kendini unuttu. force'la bir olmak filan bahane, adam bi kendi kendine mutlu mesut yaşayamadı yahu.
  (se8iz 03.11.2012 18:05)
 17. kücükken kardeşimle her gün okuldan dönüste tvden cektigimiz star wars videosunu izlerdik. bir gün annemin temizlik yaparken kendi kendine "tek umudum sensin obi wan kenobi" dedigini duydugumuzda bir süre filmi hergün izlemeyi biraktik.* ha sonra ne oldu, yine basladik tabi..
  (se8iz 03.11.2012 18:06)
 18. star wars evreninin bana göre en bahtsız, en şövalye ruhlu, en muhteşem karakteri. düşmüş melek anakin skywalker'dan bile daha bahtsızdır hatta. ömrünü, yürekten inandığı jedi düzeni için bozuk para gibi harcamıştır desek yalan olmaz. görev adamı olduğundan dolayı, hayatında onu seven bir kadına ve bir çocuğa da yer olmamıştır ama buna rağmen, anakin skywalker'ı bir kardeş gibi, hatta bir evlat gibi sevmiştir. ama o kadar talihsiz bir adamdır ki, evlat gibi gördüğü adam anakin skywalker'ın karanlık tarafa düşüşünü, inandığı tüm değerlerin tepetaplak olmasını ve hayatını verdiği jedi düzeni'nin, anakin'in de yardımıyla çöküşünü görmek nasip olmuştur kendisine.

  buna rağmen isyan etmemiş, yoda, "bir görevimiz daha var, inzivaya çekilip qui gon'dan ders alacağız" dediği zaman bile hiç sesini çıkarmadan görevini kabul etmiştir. 20 sene tatooine çöllerinde oturmuş, bir taraftan anakin'in yasını tutarken (kendisi için anakin ölmüştür çünkü) bir taraftan da yeni umut luke skywalker'ı gözlemiş, elinden geldiği kadar kollamıştır. bu kadar da yüce bir adamdır obi wan.
  (se8iz 03.11.2012 18:07)
 19. bir insanın yaşamı boyunca ele geçirebileceği en büyük hazinenin erdem ve bilgelik olduğunu her sözü ve her tavrıyla hatırlatan büyük jedi efendisi. özellikle anakin'le olan ilişkisi üstad kenobi'yi daha da büyük bir saygınlığa kavuşturuyor biz fanilerin karşısında.
  (se8iz 03.11.2012 18:08)
 20. her zaman en iyinin, en doğrunun yanında olduğu için ezilmiştir. ancak unutulan bir çok nokta vardır...


  kendisinin bulunduğu ve yetiştiği dönemde sith lordları 1000 yıla yakın dönemdir ortalarda yoktur ve bir jedi'ın aktif olarak herhangi bir düşmanla ışın kılıcı duellosu yapması pek mümkün değildir. böyle bir zamanda yaşı 20'yi yeni geçmiş tıfıl bir padawanken, birden karşısına çıkan darth maul isimli sith lordu, insan azmanı, jedi katilini 2'ye bölmüştür. (ki darth maul'un gücünü tanımanız için sizleri kendisiyle aynı adı taşıyan çizgi roman serisini okumaya davet ediyorum)

  yıllardır babası gibi gördüğü ustası qui-gon jinn, anakin'i bulduktan sonra kendisini adam yerine koymamıştır ve bok yoluna gittikten sonra dahi son sözü "çocuğu eğit" olmuştur. bu durumda kendisinden kapasite olarak oldukça üstün olan ve seçilmiş olarak gösterilen bu asi veledi henüz padawanlıktan çıkma bir jedi knight iken eğitmeye başlamıştır.

  klon savaşlarında oldukça büyük başarılar göstererek durge ve general grievous'un eline vermiş, asajj ventress'i kovalamıştır.

  gücü ancak 9 yaşındaki younglinglere yeten, ne yaptığını bilmeden bir takım işlere girişen ağlak, ezik, emokid kılıklı ismi lazım olmayan kişilerin gözünün yaşına bakmayıp. tek hamlede 2 bacağını 1 kolunu kesmiş, konserve kutusunun içine tıkmıştır.

  bütün bunlara rağmen bir de bu ağlak şahsın, kendisinden kat ve kat daha büzük olan oğlunu eğitmiştir.


  işte böyle bir adamdır obi-wan kenobi. hayatında yaptıkları önemli işler ve sağlam karakterine rağmen hala bir çok kişinin aklında kötü yer edinmiştir. bu ayıp ve günah değildir de, nedir?
  (se8iz 03.11.2012 18:10)
 21. starwars aleminin tartışmasız gelmiş geçmiş en baba jedi'yi. başarılarını yazsak buradan köye yol olur. senaryo gereği count dooku ile yaptığı kılıç dövüşlerindeki yenilgilerini saymassak, kılıca hakimiyeti kesinlikle bir numaradır. kontrolllüdür ağırdan alır işi ama, en sonunda bitirici vuruşu yapar obi wan. başbakan olacak adamdır, gel gör ki, kıymeti bilinmemiştir galaktik cumhuriyette. yine senaryo gereği saklanmıştır, ama jedi kıyımı zamanında saklanmasa bile, herkesin eline bacağına verebilecek güce de sahiptir. aşmıştır yarmıştır, aramızdan erken ayrılmıştır ancak kalbimizdeki yeri sağlamdır.

  edit: ayrıca obi wan'ın gençliği için ewan mcgregor mükemmel bir seçim. bence onu beyazperdeye daha iyi aktarabilecek biri olamazdı da. bu derece muhteşem bir aktör, obi wan'ın aşmışlığını daha da perçinledi
  (se8iz 03.11.2012 18:11)
 22. anakin'i sevdiği kadar beni sevse vatana millete hayırlı bi evlat olurdum. *
  (se8iz 03.11.2012 18:12)
 23. jedi soykırımı yapmış koskoca droid ordusunun generalinin mekanına selamın aleyküm diye dalan jedi master.*
  (se8iz 03.11.2012 18:13)
 24. hayatında bir kez aşık olan jedi'dır. extended universe'deki hikayelerinde, daha jedi eğitimi alırken tanıştığı güzeller güzeli, sarışın siri tachin ile çocukluğunu beraber geçirdikten sonra; qui gon jinn'in padawan'ı iken bir kez daha siri tachin'e rastlamış, daha ikisi de padawan iken aşık olmuş, daha sonra acı bir şekilde ikisi de jedi master olduktan sonra kendi padawanları ile beraber gittikleri bir görev de sevdiği kadın kollarında can vermiştir.

  bir daha da aşık olmamış olan obi wan kenobi her zaman kalbinin bir kısmı kırık olarak yaşamıştır aslında.
  (se8iz 03.11.2012 18:15)
 25. sw-3 te efsane düellonun sonunda anakin'e " senden yukardayım. sakın deneme" demesi bile anakini ne kadar sevdiğini ve zarar vermek istemediğini gösteriyor. *
  (se8iz 03.11.2012 18:16)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.