nur cemaati

 1. en önemli kolu fetullaçılardır. bop çerçevesinde amerika tarafından ılımlı islam'a* kaydırılmak istenen türkiye'de bu projeye destek veren ve bunun için çalışan bir cemaattir. eğitime büyük önem veririler. bu sayede devlet kadrolarını ele geçirip kilit noktalara adamlarını yerleştirirler. her alanda oldukça sistemli ve neredeyse kusursuz çalışırlar. ülkedeki mslüman kitleyi bu cemaatin içine alarak yönetmek amacındalardır; ümmetçi bir yaklaşımları vardır. gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bir pkklı çok rahat bir şekilde bu cemaatin içine girip kamufle olabilir.* kendi cemaatleri içindekileri 1. sınıf, dışındakileri ise 2. sınıf müslüman addederler. insanlara karşı sonsuz bir adanmışlıkla yaklaşırlar.* türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının dikkat etmesi gereken husus ise her inançsızın kemalist olmadığını; her inançlının cemaatçi olmadığını; her milliyetçinin faşişt olmadığını bilmektir.*
  (afrasyab 01.08.2006 16:00)
 2. efsane bir cemaattir. tarihte muhakkak yerini almış ve böyle giderlerse yüzyıllar sonra bile adları anılacak kişilerdir. yurt içi ve yurt dışında mükemmel bir eğitim topluluğuna sahiptirler. abi ve abla kavramını doğurmuşlardır.
  (gilgalad 01.08.2006 16:06)
 3. toplum içerisindeki her inançlının cemaatçi olmaması gibi, bu cemaat içerisinde de her kişi gerçek inançlı değildir. bâzılarının haklarında, büyük maddimenfaatler için yaşadıkları söylentileri dolaşır..
  (benlicenan 17.08.2006 10:16)
 4. cemaatin farklı kolları olmakla beraber en çok bilineni gerek yurt içi gerek yurt dışında ki *okulları ve eğitime verdiği büyük önemle ismini duyurmuş olanıdır.hasbilik ve diğergamlık ben değil biz kavramı cemaatin önde gelen felsefesidir. hakkında birçok asılsız dedikodular olsa da dinler arası diaolog için yaptıkları takdire şayandır.ve cemaaten birisinden duyduğum "ne olursa olsun dünya da ki bu ahlaksızlıktan *rahatsız olan herkesle iletişime geçilmelidir, islamın moderniteyle uyuştuğu, teknolojiyi ve gelişmeyi dışlayan değil de kucaklayan bir yapısı oldğunu, müslümanların terörist olmadığını göstermeliyiz ve hoşgörüyü benimsemeliyiz "demişti takdir ettim kutlarım.ama bunun yanında sonuçta bir cemaatte olsa bireylerden oluşmakta ve herkes anladığı gibi yorumlamakta, uygulamakta, bu yüzden büyük mefkureler yerine kurallara takılmakta birçoğu, öyleleri yüzünden de cemaatin ideali *yanlış anlaşılmakta, bazılarınca bir tarikat gibi gösterilmektedir ki, değildir, çünkü tarikatların kalple alınan yollar olduğu bu zaman da ise önce aklın yolunun tamir edilmesi gerektiğini de cemaatin içinden birisi söylemişti. *
  (tepkisiz 27.03.2007 05:43)
 5. anladığım kadarıyla, tabanı ile yöneticilerinin ayrı görüşte olduğu bir topluluktur. cemaat yöneticilerinin diyalog meselesinde de, açtıkları okullarda da tabanlarını aldatmakta olduklarını düşünüyorum. allah her şeyin hakikatini gözlerine gösterdiğinde uyanacak olan tabandaki saf insanlar acı acı düşünecekler ve put edindikleri bazı büyüklerinin kendilerini niçin, hangi gayeye hizmet etmek üzere aldattığını anladıklarında yeniden dirilmiş gibi olacaklardır.
  (hashacip 27.03.2007 05:55)
 6. bediüzzaman said nursi nin talebelerinden oluşan bir cemaattir. içlerinde risalei nur külliyatına ömürlerini adamış vakıf insanlar vardırki beni kendilerine hayran bırakmışlardır. bunların içinde yazıcılar ve okuyucular olarak ayrılan bölümlerde vardır. osmanlıcaya vakıftırlar. o insanların yüzüne bakıldığında hüzün görürsünüz. en sert en had safhadaki aşırı sınır zorlayıcı sorulara bile islam edebi ile cevap verirler.
  * kendilerini nurcu olarak tanıtmayan ve ilgilendiği öğrencilerine risale-i nur'u tanıtmayan cemaati ömürlerini bu işe vakfetmiş insanlarla aynı kefeye koymak. günahkar bir müslümanın hatasından dolayı tüm islam alemini zan altında bırakmaya benzemezmi sizce ne dersiniz?

  (mantis 27.03.2007 08:10 ~ 31.05.2007 19:14)
 7. karşılaştığım bütün cemaat üyelerinin bana: "ne iyisiniz.. bir de başınızı örtseniz, dört dörtlük olacaksınız" yahut "bırakın bu tasavvuf laflarını... "sözler"i okuyun, üç senede insan-ı kamil olursunuz" demelerinden hareketle, islamı hiç anlamamış, aldatılmış ve gayri insani yönlere sürüklenmiş olduklarını anlıyorum.
  üç senede insan-ı kamil olunan kitabı yedi senedir okuyan bir öğrencimi kopya çekerken yakalamıştım da, mahcup bile olmamıştı...
  durum vahim.
  (hashacip 27.03.2007 14:36)
 8. bir topluluk ki kendi içinde kendini mükemmel sanan, dış dünyaya kurtarılması gerekiyor gözüyle bakan, kendini kurtarılmış sanan, cam fanus içinde sanan, -böyle iğrenç de bir tabirleri vardır, cam fanus, evlerden ırak- tek tip insanlardan oluşmuş.
  (darkpink 25.12.2007 17:58)
 9. (bkz: f tipi)
  (goodboyum 12.02.2008 23:30)
 10. yeryüzündeki müslümanları öldüren, ülkelerini işgal eden abd'de yaşayan şahsın cemaati
  (esrar dede 13.02.2008 00:40)
 11. nurculuk çizgisiyle faaliyete başlayıp daha sonra kendine has bir yöntemle gelişmeye devam etmiş ve günümüzde bir hayli gelişmiş olan islami bir cemaat.
  her ne kadar önderi fethullah gülen gibi gözüksede bir grup tarafından yönetilir ve cemaat içerisinde harika işleyen bir sistem mevcuttur. bu sistem sayyesinde günümüzde ülke sınırlarını aşmış bir harakete dönüşmüştür. dünyanın bir çok ülkesinde özel okulları sayesinde türk-islam faaliyetleri sürdüren bu cemaatin dersane, özel okul dışında diğer ekonomik faaliyetlerde de çalışmaları vardır. devlet içerisinde devlettir adeta.
  siyasi mantık olarak misak-ı milliye son derece saygılı, milliyetçi ve devletçi bir çizgiye sahiptirler. pragmatizmden mi yoksa gerçek düşünceleri mi bilemem ama genelde ılımlı bir siyaset izlerler. sistem karşıtı veya sistemin hoşuna gitmeyecek eylemlerde yer almazlar.
  kısaca kuvvetli bir yapıdır. ister beğenelim ister beğenmeyelim taktir edilmesi gerekn bir cemaattir.
  (krgym 13.02.2008 14:36)
 12. 1960'ların sonlarına doğru filizlenmeye başlayan, arkası sağlam cemaat. said nursi'nin tohumladığı bu cemaat, o'nun öğrencileri olan; hüsrev altınbaşak, mehmet emin birinci, zübeyir gündüzalp, mustafa sungur, hulusi yahyagil, mehmet fırıncı, mehmet kırkıncı gibi nüfuzlu şahıslar tarafından genişletilmiştir.

  başlarda siyasi arenada yapılanabilmek için nakşilerle hareket eden bu cemaat, milli görüş oluşumunun vücut bulmasında önemli roller oynamıştır. sonradan yapılanmadan ayrılıp, yoluna tek başına devam etmiştir. bu cesareti bulmalarında birtakım güçlerin de etkili olduğu inkar edilemez tabi.

  ama hiç şüphesiz altın dönemi mehmet kırkıncı tarafından cemaate kazandırılan fethullah gülen liderliğinde olmuştur. gülen, cemaatin eğitim ve medya ayağını oluşturmuş, günümüze doğru devletin kritik makamlarında*, askeriyede ve hatta istihbaratta tehlikeli bir şekilde hızla güç kazanmasına öncülük etmiştir. bundan sonraki hedefleri yargıdır. ki 12 eylül referandumu sonrası bu hedeflerine de ulaştılar.

  cemaat, ülkemiz içindeki hedeflerine kısmen ulaşmıştır. artık bundan sonraki gayeleri, uluslararası sahnede etkin roller oynayabilmektir. zaten bunun hazırlığını yıllarden beri yapıyorlar.

  peki bu adamların dertleri ne? çok güzel bir soru.
  (balan kudursun freud 15.09.2010 16:12 ~ 15.09.2010 16:13)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.