nergis

 1. kışla bahar arasında, yâr-i vefâdârı sümbülle beraber arz-ı endam eyleyen soğanlı bir çiçek cinsidir.
  mahmur gözlere benzetilir kendisi.
  kalınca bir yeşil sap üstünde iki-üç katmerli çiçeği olur.
  rengini nasıl desem... çok açık limoni, hafif sarıcadır.
  mutlaka koklamak gerekir nergisi, çünkü peygamber efendimiz "her insanda biraz cinnet bulunur, nergis koklayınız" buyurmuş diye duymuştum.
  doğrusu şubatın o sert-ılık değişik havasında bahar çiçeği koklamak elbette sinirlere iyi gelir diye düşünüyorum.
  (hashacip 06.09.2006 02:09)
 2. mis kokulu denildiğinde sümbülle başa baş giden çiçek türü.
  (baileys 06.09.2006 06:51)
 3. kadın ismi olarak da kullanılır.
  (hepbanahepben 08.09.2006 01:37)
 4. her ne kadar kadın ismi olarak kullanılsa da gerçek te bir yunan tanrısının adıdır.
  (kuzeyli 08.09.2006 08:44)
 5. çok hoş kokulu ve izmir karaburun civarında bolca yetiştirilen bir çiçek türüdür. ismi yunan mitolojisindeki tanrılardan birinden gelmektedir.
  nergis çiçeklerine adını veren genç ve güzel delikanlı narkisos'un mitolojik efsanesi kimi yazarlara göre mimas dağı'nın eteklerinde geçmiştir....narkisos, ırmaklar tanrısı cephissus ile peri liriope'nin oğlu olarak dünyaya gelmişti. kâhin tiresias, narkisos'un annesi ve babasına narkisos'un kendini hiçbir zaman görmemesi şartıyla, çok uzun bir hayat yaşayacağını söyleyen bir kehanette bulunmuştu. narkisos delikanlı olduğunda, güzelliğiyle bütün perilerin ve genç kızların kalbini fethediyordu. fakat narkisos hiçbirine bakmıyor ve mimas dağı'nın eteklerinde avlanarak, tatlı ve sorumsuz bir hayat sürdürüyordu.

  ne var ki perilerden bir tanesi, echo, narkisos'a aşık olmuştu ve narkisos'a yaklaşmaya çalışmıştı. narkisos ise echo
  'yu da diğer periler ve ölümlü kızlar gibi umursamamıştı. echo ise bu karşılıksız aşkın acısıyla yavaş yavaş sönüp, sesi zor duyulan bir fısıltıya dönüşmüştü. tanrıça nemesis zavallı echo'nun bu halini görünce narkisos'u cezalandırmaya karar vermişti. ve bir gün narkisos yine avlanırken su içmek için bir pınarın üstüne eğilerek, kendini gördüğünde, sudaki ve başkasına ait olduğu sandığı resme delice aşık oldu.

  narkisos bir türlü erişemediği o güzeller güzeli delikanlıya erişebilmek için her gün o pınara gider oldu. haftalar, aylar geçti ve narkisos'un o meçhul ve bir türlü bulamadığı oğlana olan aşkı gittikçe büyüdü. sonunda narkisos onu bir alev gibi yok eden bu aşkı yüzünden yemekten içmek kesilirek, pınarın başında sessizce öldü. ve o gün, o pınarın kenarında çıkmaya başlayarak, narkisos'u hatırlatan mis kokulu nergis çiçekleri bütün yarımadayı kapladı...

  (derya kuzusu 08.09.2006 16:05)
 6. kış zamanı burunları bayram ettiren güzel çiçek, nefis koku.. masadan eksik etmemek gerek..
  (breegadoon 18.12.2009 14:45)
 7. Nedendir sana olan bu zaafım... Taa anne karnında başlayan bu ilgim... Kışın en sert günlerinde Güvenpark çıkışındaki çiçekçilerde seni görünce eski bir dostu görmüşçesine çılgınca sevinip bir demet almadan edemeyişim... Nedir bende uyandırdığın bu duygunun sırrı ey güzel çiçek?

  Hayatta tutkuyla bağlı olduğum birkaç şey var: Bazı şarkılar, bazı filmler, bazı kitaplar, bazı tatlar ve galiba bir de senin kokun... Hepsinde ortak olan bir şey var; içimde uyandırdıkları duygu: Mutluluk, neşe, ama illa ki azıcık, tarçınlı bir hüzün... Tam da hayat gibi, tam da benim hayatım, kaderim gibi! Kendi kaderini sevmek bu mudur, amor fati... O yüzden mi seviyorum her birinizi böyle?

  Sinestezim olsaydı, sinestetik (a-ha! sin-estetik, hem günahkar, hem ahenkli...) olsaydım; mutlaka Gel Ey Seher'i dinlerken, BeruBara'yı izlerken bir yandan da nergis kokusu gelirdi burnuma...

  Güzel çiçek... Sarı-beyaz, çok sade, narin, mütevazı ama mağrur, endamlı çiçek... Ne asil güller, ne pahalı orkideler, ne de muhteşem kokularıyla seni safdışı bırakabileceklerini zanneden hanımelleri, yaseminler: Kanmadım hiçbirine, kanmam da! Sen, benim için en özelsin... Hep öyleydin, hep öyle kalacaksın... Güzel çiçek... Sevgili çiçek...

  *
  (itaatsiz 24.02.2010 07:32 ~ 24.02.2010 07:34)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.