mutluluk

  >>

 1. kahvaltımı simit, cay ve peynir üçlüsüyle yaptıgım zaman buldugum kavram.
  (alucard 12.04.2006 21:11)
 2. insanın elinde tamamen algılayamayacağı kadar kısa süreler kalan, hassas bir duygudur. herkes farklı şeylerden ve kendine göre yaşar. bu yüzden küçük şeyleri görmek ve bunların değerini anlamak gerekir. çünkü onlar da dikkat dışı kalırsa, kişinin hayatında mutluluk duyacağı sınırlı sayıda şey kalır. diğer taraftan, bencilce sürekli mutluluk istemek de salt bir iki yüzlülüktür hayata karşı.
  (olurooleseylerbazen 24.04.2006 14:07)
 3. mutsuzluk olmadan kıymetini asla anlayamayacağımız ama hep kendisini istediğimiz, beklediğimiz duygudur bu. devamlı beklenen ama bir türlü gelmek bilmeyen. bazen de sadece güneşin sımsıcak bir şekilde göz kırpıp içimizi açması, yüreğimizi ısıtmasıdır ama onun da mutluluk olduğunun biz farkına varamayız, etrafımızdaki hengameden.
  (culurien 24.04.2006 20:20)
 4. guy de maupassant'ın öykü kitabı. içinde gerçekten ilginç ve değişik öyküler olduğu gibi bazılarında sıkılabilirsiniz de. bordo-siyah yayınlarından çıkan kitabın gerçekten sevimli bir kapağı var. öykülerin çoğu sürprizli sonla bitiyor, ama gözümde hiç bir zaman o.henry'nin yerini tutamaz tabi.
  (queen tinorfithiel 27.04.2006 18:22)
 5. mutsuzluktan çok daha az iz bırakan bir duygudur; onun yanındaysa genellikle kaybolup, unutulup gider. insanların sürekli peşinde koştukları şeydir, çoğu insan için bir yaşama amacı, daha doğrusu yaşam biçimidir aynı zamanda. fakat ona giden yolları farklıdır; yine büyük bir çoğunluk da paradan köprüler kurmuştur ona ulaşmak için.
  (sca 27.04.2006 22:48)
 6. bazen çok küçük şeylerin ardında bile bulunabilen, bazen aramaktan bezdiren bir duygu diye bir tanım da yapılabilir sanırım.. gerçek mutluluk nerede ve nasıl bulunur bilinmez ama bulan gerçekten dünyanın en şanslı insanları arasındadır.. çünkü mutludur.. e daha ne olsundur?
  (deified 27.04.2006 23:48)
 7. hormonsal dürtülerin en güzeli. zor kazanılır çabuk kaybedilir.
  (maikule 28.04.2006 00:57)
 8. yaşandığı zaman insanı kendinden geçiren bir olaydır. sebepleri çok olmakla beraber, kişiye göre değişir. bazen en büyüğü bile insana bir şey hissetirmezken, bazen de küçük bir gülücük bile insanın mutlu olmasına sebebiyet verir. en güzel mutluluk ise; çok değer verdiğiniz bir kişiyi mutlu görmektir. onu mutlu etmek hem sizi, hem de o kişiyi mutlu ettiği için kavramın önemi daha bir değer kazanır. bu durumda dikkat edilmesi gereken tek konu ise; değer verdiğiniz kişinin mutluluğu, sizi aşırı derecede üzüntüye sokması riskidir. bu durumda olay mutluluk kavramından fedakarlığa doğru geçiş yapar. gerçi siz onu mutlu gördüğünüzde yine mutluysanız sorun yoktur. yapılacak tek şey onun mutlu olmasını izleyip, kendi üzüntünüzü onun mutluluğuyla kapatmaktır.
  (angelus 02.05.2006 16:50)
 9. gereken üç koşul aptallık, bencillik ve sağlıklı olmaktır; yine de aptallık eksikse diğerlerinin yararı olmaz.
  (kandan adam 18.05.2006 12:10)
 10. mutluluğu kimi kaynaklar bilimsel olarak; bir ihtiyacın tatmini sağlandığında ya da istenen bir hedefe ulaşıldığında hissedilen hoş duygu olarak tanımlamıştır.
  (fleur de lis 28.05.2006 00:53)
 11. "kim kaybetmiş ki biz bulalım?" sorusunun en geçerli olduğu kavram.
  nadiren bulur insanı, "insan mutluluğu kendi bulur"muş-yalan bunların hepsi, inanmayınız.
  sahip olunulsa da yetmez kişiye, şahıs hepsini tüketir bir anda geleceğe bırakmaz şişenin dibinde.
  artık varlığına inanmadığım soyut bir şey.
  (allius 28.05.2006 22:29)
 12. kalp hızını mahveden, dengeyi bozan garip histir. herkes bir ağızdan "ol, ol, ol, ol" tezahuratları yaparken siz kafanızı ellerinizin arasına alıp dizlerinizle kendinizi, hassas noktanızı gizleyip ana rahmindeki benliğinize dönmeye çabalar gibi hissedersiniz sizi. herkesin "ol" dediği şeyi "olamamak" dokunuyordur belki de. o bağıranların tümü mutlu gelir bir an size, yıpranmış hissedersiniz, yetmezmiş gibi formül kağıtları verirler, hani şu akıllı olanlardan sarı böyle, yapıştırırlar kafanıza bir yere, sonra sizi yalnız bırakıyoruz derler. yalnız olan sizi yalnız bırakmak? kulağa ne de hoş geliyor değil mi. sonra o elle tutup alamadığınızı sandığınız şeye yaklaştırır hayat, uzanırsınız titrek elinizle, elinize başka bir el çarpar "öyle yapma" sonra onun istediği gibi yaparsınız başka bir el kafanıza çarpar "öyle şey mi olur" sonra başkası, sonra başkası, sonra yine, yine... fark edersiniz ki başkalaştırılmışsınız. evet, kendi hayatınızı yaşamak bir yana düşünceleriniz bile değersizdir, seçiminiz yoktur, vardır ama sınırlıdır. onların istediğini almalı, yemeli, öss de atları olup dıgıdık yapmalı. ya da sineye çekilmeli, düş havuzunda jakuzi keyfi yapmalısınız. sonra beklediğiniz fakat asla gelmeyeceğini bildiğiniz huri ile sohbet etmeli ve sonra uyumalısınız. huzur ve kimsenin göremediği mutluluk işte oradadır, kalbinizle aklınızın sakinleşip bir attığı o anda.

  "ıssızlık..."
  (gilgalad 23.07.2006 01:36)
 13. sorunları büyüterek ördüğümüz duvarlarla yanıbaşımızda olduğu halde göremediğimiz.
  (culurien 23.07.2006 02:28)
 14. göreceli bir kavram. kimi arabalar, evlerle mutluluğu ararken, kimide bir parça yumuşak ekmek ve sıcak bir yuva ile mutlu olabiliyor. insanoğlu işte. varlığında kıymetini bilmeyiz, yokluğunda mum ile ararız...
  (kesik kanat 25.07.2006 22:18)
 15. hayatımın pek çok bölümünde yakınımdan geçip giden ya da elimin tersiyle bilmeden itip bi kenara attığım güzel duygu,düşünce ve bir çok anın tek tek veya bir arada olduğu zaman dilimi.
  (hellraiser 25.07.2006 22:28)
 16. hep daha büyüğünü beklediğimiz için çoğu zaman kıymetini bilemediğimiz duygudur. oysaki o küçük saydığımız mutluluk, yaşayıp yaşayacağımız en büyük, belki de en son mutluluk olabilir.
  (sebepsiz yalnizliklar 12.09.2006 12:48)
 17. hangi şartlarda olursa olsun, ne ile bağdaşırsa bağdaşsın, ister bir insanla, ister bir eşya, ister bir olay; dudak kenarlarının kazandığı kıvrımdır mutluluk. tek ve belirsiz bir gamzedir. tüm atmosferdeki havayı tek seferde içine çekebilecek kadar rahat nefes alabilmektir. midenın kasılma ve kramplarla yarattığı huzursuzluğun başarıyla örtbas edilmesidir. gelip geçiciymiş; kime ne?
  (kel rapunzel 12.09.2006 13:53)
 18. yumuşak bir çikolatayı yemeye başladıktan 10 saniye sonra hissedilmeye başlanan duygudur.
  (agopist 12.09.2006 14:29)
 19. vücudun serotonin, endorfin ve noradrenalin hormonu salgılaması sonucu duyulan haz.
  (tokvampir 12.09.2006 15:37)
 20. bazen havanın pırıl pırıl, bazen yağmurlu olması
  bazen tuttuğun takımın galip gelmesi, bazen rakip takımın yenilmesi
  bazen evde oturmak, bazen dışarda gezmek
  bazen yalnızlık, bazen kalabalık
  bazen telefonun susmaması, bazen telefonun çalmaması dır
  mutlu olmak kolaydır aslında
  lakin
  mutlu olmamız için milyonlarca sebep olduğunun farkına varıp
  etrafımızdaki o milyonlarca sebepten birini düşünmemiz yeterlidir...
  (blink 12.09.2006 15:59)
 21. sozluk anlamiyla: mutlu olma hali.
  yalniz, bu tanimin pek birsey ifade ettigini sanmiyorum. bunun yerine, "mutluluk belli bir anda duyulan sevinç gibi bir duygu, ruhsal durum degil, hayatin butunu sonunda elde ettiğindir" seklinde bir yorum yapmak da mumkun. ne de olsa mutluluk, elle tutulur, gozle gorulur nicel bir kavram degil.
  ancak genel bir kanı -katılmasam da-, dünyada herkesin mutluluğu aradığı yönünde. tabi herkes bunu farklı şekillerde ve farklı yerlerde arıyor.
  (krzmtk hnf 22.09.2006 19:12)
 22. abidin dino'nun çizdiği, bir yatakta hep beraber yatan, bilmem kaç çocuklu mütebessim karı-kocanın resmidir.
  (elif 22.09.2006 20:39)
 23. insanın bulmaya şartlandırıldığı egzersiz programı. sırf bu yüzden günümüzde arabesk tabir ettiğimiz kültür bu kadar çileden çıkarıcı yoğunlukta. mululuğu fark edebilmek için acıyı tatmak ve zamanla acıyı mazoşist bir zevk kisvesine sokmakla sonuçlanıyor.

  mutluluk: gerçeği ört bas etmek uğruna pinokyoculuk: acımanın ardından kendine hayranlık mutluluğu, tiksinmenin ardından kendine hayranlık sarhoşluğu, ölümün ardından ve tüm eksikliklerin ardından kendi kusursuzluğunun baş döndürücü mutluluğu, ve yaşıyoruz var saydığımız yaşamın bitmek bilmez mutluluğu..

  sürekli mutluluk ve arayışı bir nevi beyin uyutucudur.. 'an'ın mutluluğu vardır bir de ki o aranmaz, var olur yalnızca. yaşam, an'larla paslaşma halidir. kurgusal ve arzu sonucu oluşmuş tüm gerçeklikler plastik tabir ettiğimizin kendisidir ve başka - yine- empatinin olanaksızlığıyla öteki beyinlere ulaşmaktan mahrum kalacaktır, boşunadır.
  (rakunz 23.09.2006 19:22)
 24. bazen insanların üzerindeki elbise gibidir mutluluk;
  dönüp kendilerine bakmadıkları, hep onu uzaklarda aradıkları için insanlar onu göremezler...
  (options 30.10.2006 18:07)
 25. aradikca kaybolan, istedikce uzaklasandir. kacan kovalanirdir ve her seyden vazgecmisken karsimiza cikar. garip bir illet. istemem ama yan cebime gibidir. cunku insanlar aslinda mutsuzluguda onun kadar sever.**
  (nebivaetnekrasivihjensin vodki 30.10.2006 18:40)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.