moby dick

 1. herman melville'in ilk kez 1851 yılında basılmış romanı. ilk basımı the whale adıyla londra'da yapılmışken, moby dick adı ilk kez new york baskısında kullanılmıştır. gençliğinde kendisi de uzun süre denizcilik ve balina avcılığı yapmış olan melville, romanda kendi gözlem, deneyim ve bilgilerini metne bolca aktarmıştır. ishmael adlı karakterin birinci ağızdan aktardığı öykü, ishmael'in kaptan ahab yönetimindeki pequod gemisine tayfa olarak binmesiyle başlar. görünürde pequod, güney denizlerinde balina avına çıkmıştır, ancak kısa zamanda kaptan ahab'ın asıl amacının yıllar önce bir bacağının kopmasına neden olmuş, beyaz balina'yı avlayıp ondan intikamını almak olduğu ortaya çıkar. kaptan ahab'ın gözünde, moby dick yalnızca bir balina değil, yeryüzündeki bütün kötülüğün canlı bir simgesidir. uzun süre beyaz balina'nın arayışında okyanuslarda dolaşan pequod, sonunda onu bulduğunda kaptan ahab'ın saplantılı intikam arzusu tüm tayfasını ölümün kucağına atacaktır.
  gemideki bütün karakterler oldukça hacimli olan romanda derinlemesine işlenmiştir, moby dick yüzünden tek bacağını kaybetmiş ve yerine balina kemiğinden bir protez kullanan, tüm yüzünü boydan boya kaplayan bir yara izi olan kaptan ahab'ın acısı, kimi zaman bir trgedya havasında iç ses şeklinde verilir. diğer önemli karakterler, güney denizlerinde bir adadan gelen yamyam queequeg, amerikan yerlisi tashtego, afrikalı daggoo - ki bunlar geminin zıpkıncılarıdır -, geminin ikinci kaptanı starbuck, üçüncü kaptanı stubb da kitabın ilerleyen sayfalarında önceden tanıyormuşuz hissini yaratacak denli iyi anlatılır..
  gerçekçiliği ile dikkat çeken romanda melville, sık sık öykünün gidişine ara vererek balinaların çeşitleri, yapıları, davranışları, balina avcığı, balina yağının elde edilişi gibi pek çok konuda ansiklopedik denilebilecek bilgiler de verir. kimi zaman okunması zor olsa da yoğun bir sembolizmle dolu (moby dick çeşitli yorumcular için kaderin, tanrının, doğanın yaban güçlerinin, vahşi kapitalizmin simgesi olmuştur) ingilizce edebiyatın bu ünlü romanı nevi şahsına münhasır bir eser. ilginç bir not da romanın yazıldığı günlerde iki geminin gerçekten balinalar tarafından batırılmış olması.
  (samjaza 18.05.2006 20:12)
 2. ayrıca led zeppelinII'den bir şarkıdır. canlı performanslarda john bonham'ın coşarak yirmi dakikaya çıkardığı çok uzun bir davul solosu vardır. gerçekten de moby dick gibi kocaman bir şarkıdır.
  (ricochet 29.08.2008 23:03)
 3. jed mc kenna'nın kitabı 'yanlış aydınlanma çılgınlığı'nda, derinlemesine incelenen başyapıt.
  mc kenna'nın kitaptan dikkat çektiği noktalar ve melville'i ele alış biçimi, moby dick'i yıllar sonra tekrar okuma isteği uyandırır.
  "mc kenna öyle diyorsa doğrudur" saplantısındaki aziz varlığım için dünya klasiklerinin 1 numarasına oturmuş bir eserdir.
  (wannagoforaride 18.10.2010 13:20)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.