metabolizm

 1. 1960’da bir grup yetenekli ve entelektüel Japon mimarın, hızlı ekonomik ve teknolojik değişimler geçiren toplumun gereksinmelerini yansıtan ve onlara çareler üretme odaklı, Japon mimarlığının uluslar arası zeminde söz sahibi olmasını sağlayacak hareketidir.

  Matabolizm’in saltanatının arkasındaki en önemli güç olan kenzo tange, olduğu gibi kopyalamak yerine benzeşim yoluyla bağ kurarak, Japon geleneğinin aslını mimarlığında kullanmışdı.

  Elektronik tüketim mallarının, 1960 tokyo dünya tasarım kongresi’nde metabolistlerin birleşerek harekete geçmesine neden olmuştur.

  Metabolistlere göre transistörlü radyo ile başlayan ve günümüz teknolojik aygıtlarına kadar uzanan elektronik aygıt çeşitliliği bireysel ve kamu alanlarındaki ayrımı değiştirmiştir. her yerde radyo dinlenebilir ve herkesin gözü önünde özeli bir etkinlik gerçekleştirilebilirdir. bu yaklaşımın toplum üzerinden ciddi etkilerinin olacağına inanan metabolistler, evleri teknoloji yüklü kapsüller, kamu kuruluşlarını bilgi işlem ağı ve toplanma yerleri, kentleri ise yeni deneyimlerin yaşandığı oyun alanları olarak yorumlamışlardır. Grafik betimlemelerini bilgi kurgu romanlarından almışlardır.

  Buna benzer tasarımlar yapmışlardır:

  http://dailycontributor.com/wp-content/uploads/2008/12/nakagin-capsule-tower2.jpg
  (salamar 25.02.2010 04:19 ~ 25.02.2010 04:28)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.