kont lev nikolayevich tolstoy

 1. sanatın ve sanatçının gerçekten ne işe yaradığını sorgulamıştır. bu soruya yanıtlar ararken, bir çok ünlü sanatçının yapıtlarını sanat eseri saymamıştır. kendi eserlerine de aynı eleştiriyi getirmiş, örneğin savaş ve barış'ın sanat eseri sayılamayacağını söylemiştir. o'na göre sanat eseri, insanları kardeşlik temelinde birleştiren ve çok kişiye ulaşabilen (buna tolstoy bulaşım diyor), halka seslenip halkın çoğunluğuna erişebilen yapıtlardır.
  (diefabelhafteweltderamelie 25.01.2007 09:52)
 2. (bkz: insan ne ile yaşar)
  (bkz: ateşi kıvılcımken söndürmeli)
  (bkz: insana ne kadar toprak lazim)
  (tulkas 09.03.2007 12:13)
 3. 28 ağustos 1828 tarihinde, moskova'nın güneyinnde, asil ailenin çocuğu olarak doğdu.

  tolstoy, gençliğinde önce doğu dilleriyle ilgilenmiş, daha sonra hukuku tercih etmiştir. ancak yalın ve parlak dehası özgür olmaya itince, hukuk fakültesini de terketmiştir. uzun bir süre seyehat etmiş, tabiatı ve insanı incelemiştir. batı'yı ve kendi ülkesini, insanlarını tanımış, yeni bir pedagoji sistemi geliştirmiştir.

  çağını çok iyi gözlemiş, aristokrat sınıfın amaçsız, debdebeli yaşantısına ateş püskürmüştür. onun, "inancın niteliği", "doğmatik din bliminin eleştirisi" ve "sanat nedir" adlı eserleri temel görüşlerinin tefsirleri niteliğindedir.

  tolstoy romanlarında, insanoğlunun ne kadar değişik karakterli olduğunu vurgular. "savaş ve barış" ile "anna karenina" insan tahilleri ve tasvirlerinde çığır açan eserlerdir.

  tolstoy, shakespeare'den sonra dünya dillerine en çok tercümesi yapılan yazardır. 1888 - 1908 yılları arasında, çeşitli dünya dillerine çevirilen eserlerinin satış rakamları yirmi milyonu bulmaktaydı.

  tolstoy'un kendini arayış serüveni ölümüne kadar sürer. karısı bile onu anlamadığı, tolstoy'un, bir çocuk gibi küstüğü ve kaçtığı söylenir. seksen iki yaşındaki ihtiyar adam, karanlık ve yağışlı bir ekim gecesinde köyünden ayrılır. yolda hastalanır. 7 kasım 1910 da küçük bir tren istasyonunda hayata veda eder.

  tolstoy'un yazdıklarından hareketle onun inancıyla ilgili spekülasyonlar yapılmıştır. şüphesiz olaylara bakışı, yazıları, hayata karşı aldığı tavır bunda etklili olmuştur.


  not: tolstoy'un insan ne ile yaşar adlı kitabının içerisinde yer alan bilgiden alıntıdır.


  resmi de aşağıdan görülebilir.


  (tulkas 09.03.2007 13:19)
 4. 'diriliş' ve 'anna karenina' gibi dünya edebiyatı klasiklerinin yazarı
  (mitamit 28.05.2007 13:26)
 5. gençlik yıllarında, etrafındaki sanat çevresinin etkisinde kalarak dinsiz bir tutum sergilemiş, ilerleyen yaşlarında ise -belki de bunu telafi etmek için- kendisini dine vermiş olduğunu "itiraflarım" kitabında açıklayan, "sevgi neredeyse tanrı oraradır" gibi sır kapısı tadında birkaç kitabı da olan rus yazar.
  (poetisa 28.05.2007 16:22)
 6. son zamanlarda islam peygamberi hakkında yazdığı iddia edilen bir kitabının piyasaya çıktığı ve çok satanlar arasına girdiğini bildiğim bu kitabın yazarı.
  (ahmedsword 28.05.2007 16:57)
 7. söylenen odur ki eşinin kendisini anlamadığından yakınan yazarımız evini terkedip yollara düşmüş ve küçük bir kasabanın tren istasyonunda hayata gözlerini yummuştur. * * *
  (ha1ime 28.05.2007 17:02 ~ 28.05.2007 17:04)
 8. "büyük sanatçılar acı ve buhran dolu bir hayata mahkum yaşarlar" tezine örnek verilebilecek bir sona sahip,edebiyat nedir? sorusunun cevabı olan,efsane 19.yy rus edebiyatçıları arasında önemli bir yere sahip usta yazar
  (calliope 02.08.2007 00:11)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.