kast

 1. insanların kategorize edilip farklı toplum seviyelerine ayrıştırıldığı bir sosyal sistem. hindistanda resmen vardır. ama türkiye de olan particilik, hemşehrilik, futbol takımı taraftarlığı da bal gibi ayrımcılıktan başka birşey değildir.
  (hepbanahepben 21.11.2006 14:46)
 2. hukuk terimi..bir kimsenin bir eylemi bilerek ve isteyerek gercekleştirmesi demektir..eylemi yapan kimse eylemin sonuçlarını bilmekte ve bunun gercekleşmesini istemektedir..kast baslıgı altında olası kast,taksir gibi kast ceşitleri de yer almaktadır..
  (fenerkes 06.10.2007 02:00)
 3. bir zamanlar hindistan ulkesinde yayilip insanlari meslek gruplarina gore ayiran insanlik disi bir sinifsal olayken gazneli mahmut' un seferleriyle gitgide cokuse girmis ve zamanla etkisini yitirmistir.
  (ask selimi 09.01.2008 18:08)
 4. tarihsel başlangıcı tam olarak bilinmemekle birlikte genel kanıya göre, ari ırkın hindistana ulaştıktan sonra toplumsal düzeni kurmak için oluşturdukları sistemdir.
  brahmanlar- din adamları
  kshatriyalar- tüccarlar
  vaisyalar- askerler
  sudralar- işçiler

  birde bu kast sistemine girmesine lüzüm dahi görülmemiş dalitler var . ki biz onları diğer isimleriyle daha iyi biliyoruz;untouchables *...
  (anarsi nerede anarsist orada 09.01.2008 19:06)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.