kötü yola düşmek

 1. genelde fuhuş batağına düşenler için kullanılan deyim.
  (iktisat 05.06.2007 16:32)
 2. efen'im, göreceli bir kavramdır. kiminin kötüsü kiminin cenneti olabilir, bilinemez.

  kötü yola, eski türk filmlerinde sık sık düşülür. bunlardan esinlenilerek filme alınmış pek çok yerli dizide de karşımıza çıkar "kötü yol" kavramı. genelde zengin ve merhametli bir modern beyaz altı prens tarafından, patroniçeye para teklif edilerek kurtarılır kötü yola düşen dişi.

  şimdi dikkatimi çekti de, erkekler nedense hiç düşmüyor bu kötü yola.

  (bkz: jigolo)
  (poetisa 05.06.2007 16:42)
 3. türkiye'de çokça bulunur bu kötü yolardan. genelde altı boşalmış ya da boşaltılmış kaldırım taşlarının bir ucuna bastığınızda öbür ucunun havaya kalkmasıyla bastığınız yer aşağı doğru hareket eder ve bunun sonucunda denge kaybı yaşayıp düştüğünüzde kötü yola düşmüş olursunuz. özellikle kış aylarında kötü yola düşmek ayrı üzücü olur zira kaldırım taşının altı yağmur sularıyla dolu olabilir ve bacaklarınız boydan boya ıslanabilir...
  (iceprincess 05.06.2007 18:52)
 4. (bkz: kevaşe)
  (vladimir 26.01.2010 18:20)
 5. aslında yolun kötüsü olmaz her yol yoldur. Kendi yoludur insanın niye kötü olsun ki sen o yolu beğenmiyorsun diye. Birde " yollu" olmak var. "o yolun yolcusu" olmak var.
  Şimdi yol kötü, yollu olmak da kötü bir de herkesin bildiği ama kimsenin adını söylemek istemediği "o yol" var. toplum olarak ne kadar çakalız ki, bildiğimiz, tecrübe ettiğimiz bir yolun yolcularını kötülüyoruz. o yolu bilmiyorsan yolcularını nereden biliyorsun diye sorarlar. kötü bir yolsa nerede, ne zaman tecrübe ettin.
  Yolda olmak iyidir. kötü yola düşülmez her zaman. bazen de tercih edilir, o zaman da kötü olmaz artık.
  Kötü yola düşen var da, iyi yola düşen niye yok. iyi yol düşülecek bir yol değildir belki hazır gelmiştir. Kötü yol bir değişiklik ister, az biraz asilik ister ki var olan mevcut yolun dışına yani kötü yola çıkılsın.
  Kötü yol var mıdır acep?
  -Neredesin?
  -Sorma çok kötü yoldayım, hep çakıl var.
  (zapataist 26.01.2010 20:16)
 6. kar, yağmur yağarken istanbul yolları'nda araç kullanmak da bu kategoride değerlendirilebilir.
  (bkz: ben kötü yola düştüm)
  (bkz: cümle içinde kullanmak)
  (samjaza 27.01.2010 08:24)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.