jedi

 1. star wars evreninde tüm evrenin varlığına ve işleyişine hakim olduğu söylenilen force*'u hissedebilen ve kullanabilen kişilere genel olarak verilen isim. jedi order* ilk oluşumundan beri tek amaç olarak yaşadıkları galaksi deki barışı sağlamayı görmüşler fakat force'daki dengeyi sağlayan iki iki zıt kutup olan dark side* ile light side*'dan yol olarak light side'ı seçmeleri gerekirken bazı jedi'lar** ustalaşması daha kolay olan dark side'ı seçmişlerdir.
  (maikule 29.04.2006 13:39)
 2. jedi kavramı, aslında ortaçağda avrupa'daki çoğu ülkede geçerli olan şövalyelik sisteminden doğmuştur. hatta yanılmıyorsam bunun bir dini bile vardır.
  (waxpoetic 02.05.2006 16:41)
 3. aslında force'u hissedebilen ve kullanabilen herkese verilen isim değildir. force'u hissetmekle kalmayıp manipüle edebilen varlıkların bulunduğu iki fraksiyon vardır: bakınız:jedi order ve bakınız:sith. jedi bakınız:force 'un bakınız:light side 'ını kullanır. bakınız:sith ise bakınız:force'un bakınız:dark side'ını kullanır.
  (probably nagged to death 22.08.2006 19:07)
 4. (bkz: kedi)
  (ket 16.09.2006 22:01)
 5. uzun zaman önce, uzak, çok uzak bir galakside;

  bölüm 3 ten, tükenişinden yaklaşık 25-27 bin yıl öncesinde oluşturulmuş öğreti.

  galaksinin en iç halkasında bulunan tython gezegeninde bazı özel yetenekleri olduğunu zanneden tiplemeler toplanır, yıllar süren araştırmalar, tartışmalar sonunda force un varlığını kabul ederler. güç kullanıcısı olan bu kişiler zamanla bu force denen naneyi çözmeye çalışırlar. araştırdıkça, çalıştıkça, uzun yıllar sonunda yeteneklerinin, bilgilerinin geliştiğini farkederler.
  kendilerini force un iradesine bırkan bu insanlar zamanla, pek çok doğa üstü kuvvete sahip olabilecektiler, çünkü force ile konuşabilmektedirler.
  bu büyük gücün kötü emeller için kullanılırsa büyük bir yıkıma sebebiyet verebilceğini farkederler. öyleki bir insanın sinirli hali ile ortalığı kasıp kavururkene bir de böyle bir güce sahip olursa neler olur düşüncesi ile bu güç kullanıcıları tedirgin olurlar. üstelik insan doğasında, güçlendikçe ego artar, kibir onla yürür ve herşeye tepeden bakarak zamanla kendini efendi, hatta illah etmeye değin gidecek potansiyelin varlığı bilinci ile jedi öğretisi oluşturulur.

  jedi, katı kuralları olan bir öğretidir. insani duygularını en az seviyede tutarak force a teslimi ve onun dengesini korumayı öğütler.
  cumhuriyetin ilanı da bu tarihlere tekabul eder ki, jedi, bir dengeyi simgeleyen cumhuriyetin ve onun barışının koruyucuları haline gelir. ve dış işlerinde cumhuriyete, iç işlerinde kendilerine bağlı bir grup oluşur.
  jedi öğretisini benimseyen her kişi jedi olarak tanımlanır.

  bir jedi olmak gerçekten zordur. zira özünde siyaset, beden eğitimi, tarih, felsefe, kılıç sanatı, teknoloji, force gibi pek çok eğitimden geçmektedir. bir jedi yeri geldiğinde bir diplomat, yeri geldiğinde kaportacı, yeri geldiğinde de iyi bir savaşçı olmayı bilmelidir.

  jedi lar daha bebekkene eğitime alınır. cumhuriyete bağlı gezegenlerin büyük hastanelerinde görevli jedilar, veya jedi ın altında çalışan başka örgütler vardır. bunlar yeni doğan her bebekten kan örnekleri alırlar. kanda midi-chlorian sayımı yaparlar, eğer ölçüm standart değerin üzerinde ise çeşitli zamanlarda bebek hemen düzene alınırken bazı zamanlarda 1-2 yaşına kadar aile ile kalındıktan sonra düzene alınırlar.
  daha bebekken eğitime başlanır. 4-5 yaşında ise standart eğitimleri başlar, ışın kılıcı tekniklerini, felsefe, matematik, ve gücü hissedebilme dersleri düzenli olarak verilir. bu eğitimlerde öğrenciler teke tek değilde toplu eğitim alırlar. youngling olan bu gençler, büyük ustaların liderlik ettikleri klanlarda eğitim görürler.
  eğitimlerin hepsi coruscant ta olmaz. zaten jedi ın dantooine gibi pek çok kapital binaları vardı bir zamanlar. galaksinin pek çok yerinde jedi akademileri mevcut idi.
  eğitime çok özen gösterirlerdi zira bir öğrencideki en ufak bir başarısızlık, öğrencinin karanlık tarafın büyüsüne kapılmasına ve ileride büyük bir tehdit olabilme ihtimali her daim vardı. öyle de oldu, bölüm 3 ten 25 bin yıl önce bazı öğrenciler karanlık tarafın muhteşem gücünün farkına varırlar, ustalarına bunu anlatırlar lakin ustaları telaşlanırlar ve bu öğrencilerini tutuklayıp uzayın bilinmeyen bir koordinatına yollarlar.
  tabi gücün iradesi ile bu kazadan kurtulanlar zamanla kendini karanlık tarafa kaptırmadan onun gücünden yararlanabilme felsefesi olan sith öğretisinin temellerini atacaklardı.

  bir zaman sonra, aile tutkusunun, insani duyguları çok etlidiği için öğrencilerin aile bağları tamamen koparılır ve bebekkene alımlar artmış, bebeklikten çıkıp çocuk olanlar alınmamaya başlanmıştı.

  youngling, eğitim sonunda sınavlarını verirse padawan rütbesini alırdı. ve jedi konseyi tarafından bir ustanın yanına çırak olarak verilirdi. geçmişte zaman zaman bu kural delinmiş olsa da genel itibarı ile bir usta yalnızca bir çırak alabilirdi. o noktadan sonra genç öğrencinin eti de kemiği de ustasına aittir.
  çırak, ustam nerede ben orada diyerekten peşinden ayrılmaz, ustasından bir şeyler kapmaya çalışır. bu süre zarfında kılıç eğitimi, akrobatik hareketler, felsefik, makine ve en önemlisi güç bilgisi hocanın yanında devam da etmektedir.
  bir padawan ın ilk sınavı kendi lightsaber ını yapmaktır. bunun için dantooine, ilum gibi gezegenlere giderek kristal madenlerinde bazen günlerce sürecek olan meditasyonlara kalır, kendini bulduğu kristali gider keserek alır, ışığı kıracak şekilde şekil vererek ilk kılıcını oluşturur.
  bazen ustalar öğrencilerine kılıçlarını emanet ederler, hatta bu kılıcı uzun yıllar kullanıp sağlam bir şekilde hocaya geri teslim etmek en saygı duyulan davranışlardandır. arkidiş olan jedi larda kılıçlarını takas edebilirler, veya karşılıksız hediye edebilirlerdi ama jedi youngling eğitimini saymazsak sahibi olacağı ilk kılıcı kendisi yapmak zorunda idi.

  ışın kılıcı öncesi jedilar çeşitli metal kılıçlar kullanırlardı. bir jedi sadece kılıç eğiti dışında pek çok silahın kullanımı hakkında derin bilgiler alıp on numara kullanmalıydı, lazer blaster tüfekleri ile bir hedefi 12 den vurabilirlerdi. her biri bütün pilotlara kafa tutarcasına pilotluk eğitimi alırlardı, içinede biraz force sensitive ekledinmiydi yenilmez olurlardı.
  padawan, ustası bir araştırmaya gitse de, tapınakta kalsa da her daim yanında olmalı ve kayıtsız şartsız hocasının sözüne sadık kalmalıydı.
  padwanlık eğitimi eğitimin en zor aşaması idi zira öğrenci hocası yanında gerçek dünya ile tanışacaktı. evrenin karmaşası içinde şaşkın kalan öğrencinin zamanla gücün karanlık tarafına kapılması jedi için en yas tutulası durumdu.

  jedi, ışın kılıcını icad ettiğinde metal kılıçları bırakıp bunları kullanmaya başlamıştı, eski metal kılıç teknikleri de zamanla unutulmuştu. ilk ışın kılıçları filmlerde gördüğümüz kılıçlardan daha ilkeldi. jedi sırtındaki çantada büyük bir pil taşırdı, ghost busterdaki gibi kablo veya hortumlar yardımıyla güç buradan kılıcın kabzasına gelmekte idi. ama zamanla teknoloji orada da gelişti ve pilleri zamanla ufalttılar ve 15-30 cm lik kabzalar içine koymayı başardırlar.
  jedi, daha sonraları ışın kılıcını kesen ışın kılıcı da üretemişti lakin bunun kötü sonuçlar doğurabileceği endişesi ile bu kılıçlar kullanılmayıp yok edilmişti.

  konsey padawanın hazır olduğunu hissettiği anda öğrenciyi sınava sokarlar. sınavı geçen padawan artık bir jedi şövalyesi, gücün ve barışın elçisi, koruyucusu olmuş olur.
  artık hocasından bağımsız bir jedi dır. görevi kendini geliştirmeye devam ettirmek ve konsey bir görev verirse layıkiyle yerine getirmekle hükümlüdür.
  eğer kılıç kullanımında ve güç te kendini çok geliştirdi ise jedi konseyi tarafından jedi master lığa yükseltilir. ve rızasını da alarak konseyin verdiği öğrenciyi yetişriebilmektedir. konsey uygun görürse öğrenci yetiştirmek için illa master seviyesine değin ulaşmaya da gerek yoktur.
  jedi konseyi genelde 12 kişiden oluşan bunaklar takımıdır. oturur, hoşbeş ederler, 5 çayı içip coruscantspor un pozisyonlarını konuşurlar. işleri güçleri geyiktir, başka da bişiden anlamazlar. :)

  pek çok jedi karanlık tarafa yenilip onun gücü karşısında sarhoş olmuştur. düşen jedi derlerdi bunlara ve örgütte büyük üzüntüye neden olurdu. 25 bin yıllık cumhuriyet tarihinde dark side a geçmeden kendi rızası ile öğretiyi ve bu öğretiye hizmet etmekten vaz geçip, silahı ve rozeti teslim eden 20 jedi vardır. kayıp 20 olarak anılan bu jedi ın pek çoğu gel gör ki büyük ustalardır.

  pek çok jedi dark side ın büyüsüne kapıldığı için jedi yeni önlemler almıştı. başlarda serbest olan evlilik zamanla yasaklanmıştı. hatta aşık olmak, bağlanmak yasaktı zira aşk tutkuydu ve tutku ise....
  böylece jedi zamanla kendi benliğinden soyutlanmıştı. kendini değil, barışı, başkalarını düşünmeliydi.
  zamanla kendi duygularından bağımsız, insan olmaktan çıkan robotlara dönüşeceklerdi ki bu yüzden force kullanam yetileri de azalıcak, onlar da kendi aralarında yozlaşacaklardı.

  jedi binlerce yıllık tarihleri boyunca ezeli rakipleri sith ile büyük savaşlar verecek idi. sith lerin büyük güçleri karşısında defalarca yenilgiye uğratılmalarına rağmen bir şekilde ayakta kalmayı bilmişleridir.

  jedi, tarihinde 2 defa yıkılmıştı.
  ilk yıkılış bölüm 3 ten yaklaşık 4bin yıl önce mandalorian savaşı sonrasında olmuştu.
  gelmiş geçmiş en büyük jedi lardan biri olan revan savaşı büyük bir ustalıkla kazanmayı bilmiş idi. savaş jedi konseyinin izni olmadan yapılmıştı ve revan mandalor ları uzayın bilinmeyen bir noktasına değin kovalar ve bir daha ses alınamaz. revan için güçlü denmezdi zira gücün kendisi idi. umulmadık bir anda dev bir filo ile cumhuriyete geri darth revan olarak geri döner, onu yoketmek için. çırağı darth malak ile onbinlerce jedi öldürür. ve jedi düzenini yıkarak bir kaç kişi dışında kökünü kurutur. *, daha sonraki yıkım ise bundan 4 bin yıl sonra anakin skywalker tarafından yapılacaktı.

  bir jedi dark side a düştükten sonra pişman olup, jedi a tekrar geri dönmek ister ve konseyden onay gelirse, daha önce hiç jedi eğitimi almamış gibi eğitimin ilk aşamasından başlanır.
  (merlin 04.02.2008 14:08 ~ 04.02.2008 14:17)
 6. çoğulu yoktur bunun. nazgul gibidir. nasıl nazgul hepsinin adı ise, nazguller geldi diyemiyorsak jedilar oturmaya gelecekmiş te diyemeyiz.
  ha ağız alışkanlığı ben de diyorum arada sırada ayrı.
  (merlin 03.04.2008 18:41)
 7. (bkz: Obi-wan kenobi )
  (se8iz 03.11.2012 17:58)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.