hakaret

 1. türk ceza kanunu'nun esas itibariyle 125. ve devam maddelerinde düzenlenmiş, ayrıca ilgili diğer kanunlarda da yer verilmiş kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan bir suçtur. suç olması ve aynı zamanda maddi ve manevi tazminat bağlamında da yüklü miktarlarla da istenebilecek olması nedeniyle herkesin ağzından çıkan kelimeleri dikkatle seçmesi, iki düşünüp bir konuşması ya da yazması anlamına gelir.

  özellikle devletin organlarına (devleti temsil eden kişilere ve kurumlar) karşı işlenen hakaret suçunda hapis cezalarının da azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu da hatırlatmak gerekir.

  bu bağlamda, yazarken sadece başkasının değil, kendi başınızı da yakabileceğinizi düşünerek konuşunuz ve yazınız. demokraside dilediğimi söylerim diye düşünüyorsanız da bu durumda medeni cesaretinizi kişisel dilekçe yoluyla kullanmanız salık verilir.
  (rsvyl 23.05.2006 19:37)
 2. 'politically correct' akımıyla birlikte güç sahibi kibar engizisyoncuların her türlü dalga geçmeye ve genellemeye hakaret diyip insanları cezalandırması için bir araç.
  (sceptical dreamer 23.05.2006 20:48)
 3. kişinin onuruna saldıran küçültücü söz veya davranış.
  (diyojenist 29.08.2012 21:14)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.