guinea pig

 1. güney amerika kökenlidir. 16. yüzyılda avrupaya gelmiştir. daha sonra laboratuvar muayeneleri için kullanılmaya başlamıştır.(bkz: kobay) evde de beslenebilmektedir. barışçıl bir hayvandır. saldırdığı ısırdığı görülmez. farklı renklerde fare tavşan benzeri sevimli bir kemirgendir.  3 haftalıkken anneden ayrılır. insanlarla yaşamaya kolay alışır en az köpekler kadar sadıktırlar.

  hemen hemen vejeteryandırlar. küçük miktarlarda süt veya az miktarda yumurta verilebilir hayvansal gıda olarak. kobaylar için c vitamini çok önemlidir. c vitaminin gıdalar ile karşılanması zorunludur bunun için taze sebzeye ihtiyaçları vardır. biber, portakal veya vitamin C tabletleri verilmelidir.

  sakin hayvanlardır. 1,5 ay sonra çiftleşebilir hale gelirler ama 4 aydan önce önerilmemektedir. gebelik süresi 65 gün kadardır. genellikle 7 yıl kadar yaşarlar.

  kimi insanlar bu sevimli hayvanları tabaklarında görmeyi tercih ederler?!
  (moon elf 07.12.2008 13:33)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.