ev aramak

 1. çok çeşitli sebeplerden dolayı insan ev arar. şehir değiştirince, evlenince, rahat batınca vs. şeklinde kişiden kişiye değişen birşeydir kısaca. burasını fazla kurcalamıyoruz. bizi ilgilendiren kısmı hayallerindeki evi arayan insan tipi. bu tipin aslında başını sokabildiği ve rahatıda yerinde olan bir konuta sahiptir. ama gel gör ki ilerleyen yaş ile birlikte kendi düzenine sahip olmak ister. maddi açıdan bağımsızlığını ilan ettiği anda tamamiyle kendi borusunun öttüğü bir yerleşke aramaya koyulur. satılık bir ev mi yoksa kirarlık bir ev mi aradığına karar vermek gerekiyor ilk önce. sonrasında yaşam stiline ve kalitesine uykun bir yerleşim yeri bulmak gerekiyor. ardından içinde yaşayacağın mekan geliyor arama kriterlerinde.

  iş bu tanımı yazmaya sebep olan satılık ev arayışındaki bir arkadaş. bu arkadaş "büyüdüm lan ben artık kendi düzenimi kuracam, büyük adam olacam" yakarışları ile pembe panjürlü ev hayalleri kurar. aile bank desteğinide arkasına alarak satılık bir ev aramaya başlar. hani dedik ya arama kriterleri kişiden kişiye değişir diye. bu arkadaş böyle bir bohem hayatı tutturmuş gidiyor. 1+1 çatı katı stüdyo ev aramya başlar. fakat hayatın ilk acı gerçeği burada yüzüne vurur. o filmlerde gördüğü çatı katı stüdyo evler aslında yoktur. 1+1 stüdyo diye bildiğin bodrum katını kakalamaya çalışırlar istanbulda. azim ile çıkılan yolda bulunan çatı katlarına verilecek paraya daha makül yerlerde 3+1 ev alınacağını görünce daha bir morarır bu arkadaş. tabi bu arkadaşın idealleri yüksek olduğu için* öyle her evi beğenmez. adamın ev almadaki amacı gecenin kacı olursa olsun rahat ulaşım sağlayabileceği, merkeze yakın* bir yer olduğundan bir türlü uygun bir yer bulamaz. ev fiyatları aslına bakılırsa geçen senelere göre daha makül dursada o hayali kurulan ev bir türlü bulunamaz. ev denilen şeyin bir hafta değiştirme garantisi olunmadığından ince elenip sık dokunması gerekir. tek tek emlakçılar dolaşılır, günümüz koşullarında gelişen teknoloji ile internet sitelerinden gelişmiş aramalar yapılır. sonuç olarak ev ile yatılıp ev ile kalkılır bir süre. şu bizi teğet geçen ekonomik kriz ile bir çok yeni konut projeleri gayet güzel kampanyalar yapmışlardır. ev alana indirim, araba hatta ikinci bir ev verenleri vardır. fakat yeni yapılan bütün bu ultra süper lüks siteler istanbul dışındadır. tuzla, kurtköy, yalova, kocaeli, bahçeşehir vs. şeklinde olduğu için bizim asi bünyeye uymamatadır.

  kısacası çok meşaketli ve yorucu bir eylemdir ev aramak. hem bütçeye uyacak, hem ihtiyaçları karşılayacak, hem hayalleri gerçekleştirecek bir ev bulmak gerçekten zor iş. ama aramaya inanmak diye birşey var sonuçta. tam tanımlayamıyorum ama orada bir güç var demek gibi birşey. ya aramaktan yorulup ve "aza tamah edemeyen çoğu bulamaz" deyip en makül olan tercihi seçersiniz. ya da "ulan sen mi büyüksün ben mi" diye inat yapıp bulana kadar ter akıtırsınız.
  (mcleod 04.12.2008 21:58)
 2. (bkz: ayaklarına kara sular inmek)
  (bkz: kira)
  (saturniapyrii 05.12.2008 12:27)
 3. http://www.sahibinden.com veya http://www.evariyorum.com
  (hazeyame 06.12.2008 16:59)
 4. insan üzerinde büyük gerginlik yaratan bir durumdur. yorucudur. zordur. tüketir.. semt ayrı, ev sahibi ayrı, emlâkçısı ayrı, maliyet, komisyon, depozito, kira, aidat, ulaşım, ev arkadaşı, eşya, taşınmak, nakliye, yerleşmek gibi kavramları toplayıp da gelir üstünüze. bire karşı on olmaz ki ama!?!? yazık..

  (bkz: çadır)
  (bkz: uyku tulumu)
  (bkz: mağara)
  (bkz: karavan)

  doğa bizim evimiz..
  (breegadoon 17.06.2009 23:52)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.