eşkiya

 1. 1996 yapımı yavuz turgul filmi. şener şen, uğur yücel, yeşim salkım, şermin hürmeriç, kamran usluer, özkan uğur, kayhan yıldızoğlu ve bildik pek çok başka kişi oynamıştır. hapisten çıkan baran adlı eşkıyanın hikayesini anlatan film gerçekten etkileyici bir sona sahip. on üzerinden sekiz veririm.
  (queen tinorfithiel 30.07.2006 14:45)
 2. türk sinemasında, yeşilçam'ın yeniden uyanmaya başladığı ve yeniden yerli filmlere yönelinmeye başlandığı 90'lı yılların sonlarında çekilmiş en başarılı filmlerden biridir. başrollarindeki şener şen ve uğur yücel'in performansları göz doldurmaktadır.

  eski bir eşkiya olan baran*, uzun yıllar yattığı hapisten çıkmıştır ve ilk iş olarak evine harput'a gider ve yıllardır özlerdiği yuvası yerinde bir yıkıntı bulur. kendisini jandarmaya ele verenin en yakın arkadaşı olduğunu ve bunu sevgilisini*, elinden almak için yaptığını öğrenir. ikisi istanbul'da yaşamaktadır. böylece eşkiya istanbul'a gider ve bu yabancısı olduğu şehrin ve zamanın ortasında öcünü almaya çalışır. istanbul'da yerleştiği küçük otelde yaşayan kişilerin ve sonradan en iyi arkadaşı olacak adamın* hayatlarına da dahil olarak intikamı için uğraşır.
  (olurooleseylerbazen 30.07.2006 18:23)
 3. "şaki" kelimesinin çoğul hâlidir. şaki, şimdiki eşkiyâ anlamına gelen bir kelime olup, bu anlam için galat-ı meşhur * olarak "eşkiyâ" kullanılmaktadır.

  annelerimizin birimiz için kullandığı "evlâdım" kelimesi de böyledir.

  olsundur, bilsek n'olur ki-dir.
  (benlicenan 31.07.2006 00:59)
 4. türk sinemasında bir metin akpınar-zeki alasya ikilisi gibi ayrılmaz iki yüz olmuş ancak popülerleşmekten kaçınan gerçek iki sanatkar olan şener şen ve uğur yücel'in tüm ustalıklarını ortaya dökerek türk halkına yeniden türk sinemasını sevdirdikleri filmdir.

  türk seyircisi bu film sayesinde sinema salonlarını doldurmuştur, uzunca bir süreden sonra *
  bu filmin arkasından türk sinemasının kendisine güveni gelmiş pek çok yeni projeye imza atılmıştır. bunların bazıları *** *** fiyasko ile sonuçlansa da çok güzel tatlar bırakan yapımlar ***da ortaya çıkmıştır.

  film güzel hayatları anlatmaz tüm hayatlar kirlidir ancak anlatılan istanbul da kirli bir istanbul'dur. ahlaklar beş paralık olmuştur. istanbul'un öyle eşkiyaları vardır ki bir dağ eşkiyası pek insan kalmıştır onların yanında. ancak o bir eşkiyadır, yüreği eşkiyadır.

  hala izlemeyen varsa ziyandadır*
  (anarsi nerede anarsist orada 25.10.2006 23:41)
 5. bu filmi sinemalarda gösterimde olduğu dönemde izleyen sezen aksu, sinema çıkışında film ile ilgili görüşü sorulduğunda; "protoplazmama kadar sarsıldım demiştir" eşkiya bu denli etkili filmdir. minik serçeyi derinden sarsmıştır. kadın o gazla ne şarkılar şiirler döşenmiştir. *

  (bkz: ilham kaynağı)
  (vladimir 11.01.2007 16:22)
 6. "keje beni hapiste vurdular ölmedim, hastalandım, ciğerimin yarısını içerde bıraktım ölmedim, yaşadım, seni görebilmek için yaşadım şimdi diyorlar ki kimseyle konuşmuyormuşsun benimle de konuşmuyacak mısın?"

  bir de baktım ağlıyorum.
  (mantis 02.04.2007 10:01)
 7. imdb top 250 ye ara ara giren ara ara çıkan tek türk filmi.
  (tulkas 26.05.2009 18:37)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.