devlet ana

 1. kemal tahir'in en ünlü romanlarından birisidir. osmanlı devletinin kuruluşunu çok güzel vermiştir, lakin her kemal tahir kitabında ki gibi kendine has uslubuyla vermiştir. özellikle osmanlı hakkında asla düşünemeyeceğim oğlancılık mevzuuna değinmesi yada koskaca bir devlette ** *olmayacak şeyler anlatması romanı daha da bir gerçekçi kılmaktadır, çünkü bir devlette herkes mükemmel olsa bu amaca pek uygun düşmez. yani islam inancına göre hiç günah işlemeseydik allah günah işleyip tövbe edecek kullar yaratacağını söylemiyor mu? hafiften hafiften o devleti içten içe çökertecek olan kurtçuklara ihtiyaç vardır ki olmasa neden yıkılısın bir imparatorluk? kitabın isminin devlet ana olması ise kitabın karakterlerinden bacıbey lakabıyla anılan kerimcan'ın annesine bir göndermedir.
  (tepkisiz 07.07.2007 19:18)
 2. Üslûbu muhteşem bir tarihî romandır ki, her sene öğrencilerime tavsiye etmekteyim. Zira Türk tarihini genel olarak anlamak için okunacak üç romandan biri olarak görmekteyim.
  (hashacip 23.07.2007 00:39 ~ 09.04.2011 01:06)
 3. kemal tahir'in sanki oradaymışcasına rahat bir üslupla yazdığı şaheseri.

  yazar sanırım burada tarihi yazmak değil, tarihe işaret etmek istemiş. olayları bir başka açıdan ele almış. osman gazi'nin zaaflarını, orhan gazi'nin çocukluğunu anlatarak bize tanıdık gelebilecek şeyleri işlemiş. her şeyden önce onlara en basit haliyle, bir insan olarak bakmamızı sağlamış.
  belki anlattığı şeyler yüzde yüz doğru değildir, ama unutmamak lazım ki bu bir 'roman' tarih kitabı değil.'

  kerimcan'ın molla olmak isterken, annesinin zoruyla savaşçı olması, aynı annenin "rum bacılar" takımını kurması.. o zamanlarda kadınların ne kadar güçlü ve toplumda nasıl bir saygınlığının olduğunu gösteriyor. bacıbey ve takımın yaptıkları bugünkü değme feministlere taş çıkarır cinsten. yine de kerimcanın sonunda bacıbeyin hakkından gelip molla olması içime su serpti.

  bir diğer unsur yazarın üslubu. tarih olmasına rağmen okuyanı kasmıyor dili. türkçeyi ne kadar yalın ve eğlenceli bir şekilde kullandığını anlayınca hayran oluyorsunuz. ayrıca okurken bu kadar çok deyim ve atasözüne rastlamak beni çok mutlu etti.

  velhasıl diğer kemal tahir kitapları gibi o da muhteşem. insana türk olduğu için gurur duygusu veren cinsten...
  (wulovic 01.09.2007 23:39 ~ 01.09.2007 23:41)
 4. arkasında bıraktığı en büyük his ya da özlem, biraz da geçmişe dönük, çok daha özgür bir dünyada, çok daha keşfedilmemiş bir coğrafyada, çok daha ter kokan yolculuklarda, alabildiğince bilinmezin içine atını mahmuzlayabilen insanın o safi özgürlüğü.
  (yfkn 03.11.2007 00:24)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.