brown sequard sendromu

 1. medulla spinalisin transvers yarı kesisi sonucu oluşan sendrom.
  bulguları:
  # lezyon segmentinde ipsilateral alt motor nöron paralizisi ve muskuler (kas) artofi.kesi segmentinde, cornu anterius'taki alt motor nöronların hasara uğraması nedeniyle olur.
  #lezyon segmentinde ipsilateral bant şeklinde tüm duyuların kaybı. medulla spinalise giren afferent liflerin (radix posterior) kesisi nedeniyledir.
  #lezyon seviyesinin altında kalan tüm segmentlerle ilgili ipsilateral üst motor nöron felci belirtileri. (spastik paralizi, babinski belirtisi, yüzeyel karın refleksi ile kremaster refleksinin kaybı). tr. corticospinalis lateralisin kesisi nedeniyle.
  #lezyon seviyesinin bir segment altından itibaren ve karşı tarafta tüm segmentlerle ilgili ağrı ve ısı duyusunun kaybı. tractus spinothalamicus lateralisin kesilmesi nedeniyle.
  #lezyon seviyesinin altında kalan tüm segmentlerle ilgili ipsilateral proprioseptif, vibrasyon ve iki yakın nokta ayrımı duyularının kaybı. fasciculus gracilisve cuneatus'un harabiyeti nedeniyledir.

  (vampyr 14.12.2010 18:06)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.